Kahvaltıların vazgeçilmezlerinden biri olan börek, herkes tarafından sevilmektedir. Böreklerin bir çok çeşidi bulunmaktadır, bunlardan biri de gül böreği dediğimiz oldukça lezzetli olanları. Gül böreğinin içerisine farklı malzemeler koyabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere ıspanaklı gül böreğini nasıl yapacağınız anlattık. Yazdığımız püf noktaları dikkatlice yaparsanız, dış tarafı çıtır iç tarafı ise yumuşacık olacaktır.

Ispanaklı gül böreği için gereki malzemeler

Her börekte olduğu gibi bu böreği yaparken de yufkaya ihtiyacımız olacaktır. Yufka dışında ise iç harcı ve sosu için de belli malzemeler gerekmektedir. İç harcı için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tane soğan
  • 400 gram kıyma
  • 250 gram ıspanak
  • 1 tatlı kaşığı tuz , karabiber ve kırmızı toz biber

Ispanaklı böreği yaparken sadece iç harcı değil, leziz sosunu da yapmak gerekiyor. Bu sayede ıspanaklı gül böreğinin iç kısmı yumuşacık olurken, böreğimizin dış kısmı ise çıtır çıtır olacaktır. Ispanaklı gül böreğinin sosu için gerekli malzemeler ise şunlardır:

  • 1 çay bardağı süt
  • 1 çay bardağı sıvı yağ

Ispanaklı gül böreği nasıl hazırlanır?

ıspanaklı gül böreğiniz hazırlamaya iç harcı ile başlıyoruz. İlk önce bir tavaya zeytinyağı döküyoruz. Daha sonra ise sotelediğimiz soğanı tavaya koyup, soğanların biraz kavrulmasını bekliyoruz. Daha sonra ise kıymamızı ekliyoruz ve kavurulmasını bekliyoruz. Tabii kavrulmasını beklerken, tavayı karıştırmamız gerekmektedir.

Soğan ve kıymamız kavrulduktan sonra, güzel bir şekilde yıkadığımız ıspanağı da tavaya ekliyoruz. Ispanağı ekledikten sonra birazcık karıştırıyoruz ve arından baharatları ekliyoruz. Ispanakları çok fazla ocakta tutmamamız gerekmekte. Çünkü ıspanaklar çok fazla ocakta kalırsa, ıspanaklarımız sönecektir.

İç harcımız hazırlandıktan sonra, ıspanaklı gül böreğimiz için sos hazırlamamız gerekmektedir. Ispanaklı gül böreğinin sosunu hazırlarken bir kaseye ihtiyacımız olacak. Bu kase içersine 1 çay bardağı sıvı yağ ve 1 çay bardağı sütümüzü ekliyoruz. Daha sonra bir yağlama fırçası yardımıyla, sıvı yağ ve sütümüzü güzelce fırçalıyoruz. Ispanaklı gül böreğinin sosunu hazırlamak bu kadar kolay.

İç harcımız ve sosumuz hazır olduktan sonra yufkamızı tezgaha seriyoruz. Yufkamızı tezgaha serdikten sonra ikiye katlıyoruz, daha sonra ise 2 eşit parçaya bölüyoruz. Yufkamızı 2 eşit parçaya bölebilmek için bir pizza kesici kullanabilirsiniz. Yufkamızı kestikten sonra açıyoruz ve üst üste yerleştiriyoruz. Ardından tekrar bir pizza kesici yardımıyla ortadan ikiye bölüyoruz. Bu sayede elimizde 4 adet yufka parçası olmuş olacak.

İLGİLİ MAKALE  Bayatlamış ramazan pidelerini bu börek sayesinde değerlendirin! (Kaynak: soru.com.tr)

İzleyin: HAZIR YUFKADAN👌 SIRRI SOSUNDA SAKLI EL AÇMASI TADINDA😋 ISPANAKLI GÜL BÖREK YAPIMI

Kesmiş olduğumuz yufkalara sosumuzu süreceğiz. Sosu sürerken dikkat edilmesi gereken nokta, sosun yufkanın her tarafına yedirilmiş olması. Bu işlemi yaparken bir yağlama fırçası kullanabilirsiniz. Bu sayede pratik bir şekilde soslama işlemini yapabilirsiniz. Sosumuzu sürdükten sonra iç harcını yerleştirmemiz gerekiyor. İç harcını yerleştirirken dikkat etmemiz gerek nokta, iç harcı yufkanın geniş kısmına düz bir şekilde yerleştirmek. Bu şekilde yerleştirmemiz, böreğe o ikonik gül şeklini vermemizi sağlayacak. İç harcını yerleştirdikten sonra, yufkamızı rulo şeklinde sarıyoruz. Elimizde düz bir rulo halinde olan yufkayı da yuvarlayarak, istediğimiz gül şeklini almasını sağlıyoruz.

Böreklerimizi hazırladıktan sonra elimizde sosumuzdan biraz kalacak. Bu sosun içerisine bir yumurta kırıp çırpıyoruz. Hazırladığımız börekli yağlı kağıt serdiğimiz bir tepsiye yerleştirip, sosunu da üzerlerine sürüyoruz. Daha sonra böreklerin üzerine bir tutam çörek otu yerleştiriyoruz ve fırına veriyoruz. fırınımızı önceden 180 dereceye ayarlıyoruz. Yaklaşık 25 dakika içerisinde böreklerimiz hazır olacaktır.