Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan börekler, soframıza zenginlik katmakta. Bununla beraber paçanga böreğinin ise yeri ayrı. Yapımı birazcık zahmetli olsa bile çıtır çıtır yapısı ve lezzetiyle, bu katlandığınız zahmete değecektir. Çay veya yemek yanında oldukça iyi giden paçanga böreği, yapımını öğrendiğinizde sürekli yapmak isteyeceğiniz bir börek olacak. Bu yazımızda sizlere çıtır çıtır paçanga böreğinin nasıl yapılacağınız anlattık. Çıtır çıtır paçanga böreği için gerekli malzemeler şunlarıdır:

  • 4 adet yufka
  • 2 adet yeşil biber
  • 1 adet kırmızı biber
  • 2 adet sert domates
  • 150 gram küp kaşar
  • 200 gram pastırma
  • 1 adet yumurta
  • Yarım bardak süt
  • Biraz galeta unu

Çıtır çıtır paçanga böreği nasıl yapılır?

paçanga böreğimize tat veren biberler, böreğin içerisindeyken pişmiyor. Bu yüzden böreğin yapımına başlamadan önce, biberlerimizi az yağda sotelemek iyi olacaktır. Daha sonra ise 2adet sert domatesi doğruyoruz. Domateslerimizi doğradıktan sonra ise bir kap içerisine alıyoruz. Ancak kap içerisine alırken dikkat etmemiz gereken husus, domatesin sulu kısımlarınını ayırmak. Eğer domatesin sulu kısımlarını ayırmazsak, domatesin sulu kısımları böreğimizin içerisine akar. Bu yüzden de böreğimiz hamur kıvamında olur. Bu durumun olmasını istemeyiz.

Hazırladığımız 150 gram kaşarımızı küp şeklinde doğruyoruz. Kaşarları rendelemek yerine küp şeklinde doğramamız, kaşarlarımızın daha uzun sürede erimesini sağlayacak. Bu sayede böreğimizi yerken, kaşarlar yüzünden zorlanmış olamayacağız. Daha sonra kestiğimiz kaşarları da domatesleri koyduğumuz kaba alıyoruz. kaşarları da kaba aldıktan sonra ise 200 gram pastırmamızı doğramamız gerekmekte. Pastırmalarımızı da kaşarları kestiğimiz gibi küp şeklinde kesiyoruz ve kabımızın içerisine boşaltıyoruz.

Kap içerisine önceden sotelediğimiz biberleri de ekliyoruz ve iç harcımızı karıştırmaya başlıyoruz. İç harcımızı hazırladıktan sonra ise hamurumuzu hazılamak gerekiyor. Eğer el açması yufka kullanıyorsanız, 2 kat yufka kullanmanızı öneririz. Çünkü el açması yufkalar çok ince olmaktadır ve içerisine bolca malzeme dolduracağımız için yufkamız malzemeleri taşımayabilir. Ancak marketlerde satılan hazır yufkalardan paçanga böreği yapacaksanız, tek kat yufka kullanmanız yeterli olacaktır. Çünkü marketteki hazır yufkalar, el açması yufkalara göre çok daha kalın bir yapıya sahiptir.

İzleyin: PAÇANGA BÖREĞİ NASIL YAPILIR/KİMSENİN HAYIR DİYEMEYECEĞİ HARİKA BİR BÖREK/ŞEFFAF MUTFAK

Yufkalarımızı kestikten sonra içerisine malzemelerimizi ekleyip, böreğimizi sarıyoruz. Böreğimizi sararken bir yağlama fırçası ile böreğinizin iç kısmını yağlayabilirsiniz. Bu sayede sardığınız börekler açılmayacaktır. Böreklerimizin sosu için ise yumurta ve sütten yardım alacağız. Yumurta ve sütü bir kap içerisine ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Daha sonra ise böreklerimiz bu sosa buluyoruz. Böreklerimizi sosa buladıktan sonra ise ardından galeta ununa buluyoruz.

İLGİLİ MAKALE  Evde hazır yufkadan kıymalı gül böreği nasıl yapılır?

Paçanga böreği nasıl pişirilir?

Hazırladığımız paçanga börekleriniz kızartmak için, bir tava içerisine yağ döküyoruz. Daha sonra paçanga böreklerimizi de tavanın içerisine yerleştiriyoruz. Paçanga böreklerimizin her tarafının nar gibi kızarması için 2 ya da 3 dakikada bir kez ters çeviriyoruz. paçanga böreklerimiz kızardıktan sonra, kağıt havlu koyduğumuz bir servis tabağına böreklerimiz alıyoruz. kağıt havlu sayesinde, paçanga böreğimizdeki fazla yağı almış oluyoruz. Bu sayede yemesi daha kolay bir börek servis ediyoruz.