Türk kültürünün vazgeçilmez tatlılarından olan lokum, dünyanın da ilgisini çekmekte. Turkish Delight adı ile dünyada zevkle yenilen lokumun portakallısını dendiniz mi? Portakallı saray lokumunu evinizde çok kolay bir şekilde yapabileceksiniz. Ayrıca bu tarif oldukça pratik. Bu yazımızda sizlere portakallı saray lokumunu nasıl yapabileceğinizi anlattık. Portakallı saray lokumu için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı un
  • 1 paket vanilya
  • 50 gram tereyağı

Portakal sosu için

  • 3 su bardağı portakal suyu
  • 2 yemek kaşığı un
  • 1 yemek kaşığı nişasta
  • 5 yemek kaşığı toz şeker

Tabanına serpmek için

  • 2 su bardağı hindistan cevizi

Portakallı saray lokumu nasıl yapılır?

Portakallı saray lokumunda kullanacağınız malzemeleri, evinizden çok rahat bir şekilde temin edebileceksiniz. portakallı saray lokumu yapabilmek için öncelikle süt, şeker ve 1 su bardağı unu bir tencere içerisine alalım. Daha sonra tencereye aldığımız bütün malzemeleri, karıştırarak pişirmeye başlayalım. Tenceredeki sürümüz kaynamaya başladığında ise tereyağı ve vanilya ekleyelim ve karıştırmaya devam edelim. Daha sonra ise ocağın altını kısalım ve biraz daha pişirip, tenceremizi ocaktan alalım. Lokum için kullanacağımız muhallebimiz hazır.

Muhallebimizi hazırladıktan sonra bir fırın tepsisini alalım ve fırın tepsisine hazırladığımız 2 su bardağı kadar hindistan cevizini yaylım. Hindistan cevizimizi fırının tabanına yaydıktan sonra ise hazırladığımız muhallebiyi de hindistan cevizinin üzerine yaylım. Daha sonra muhallebiyi de bir spatula yardımı ile düzenleyelim. En sonunda da muhallebimizi soğutmak için bir kenara alalım.

Fırın tepsisine serdiğimiz muhallebi soğudu esnada, bizim de portakallı sosu yapmamız gerekiyor. Bunun için bir tencere içerisine 3 su bardağı portakal suyu ve un alalım ve ocağın altını açarak karıştırmaya başlayalım. Daha sonra ise nişasta ve şekeri de tencereye alalım ve karıştırmaya başlayalım. Tenceredeki portakallı sos koyulaşıncaya kadar da pişirmeye devam edelim.

Portakallı sosumuz piştikten sonra ise soğumuş muhallebimiz üzerine, hazırlamış olduğumuz portakallı sos dökelim ve yaklaşık 2 ya da 3 saat kadar soğuması için bekleyelim. Ardından da portakallı saray lokumumuzu rulo şeklinde veya kare şeklinde keserek servis edebilirsiniz. Ancak servis ederken dikkat etmeniz gereken husus, hazırladığınız lokumların portakallı kısımlarının üst tarafa denk gelmesi. Deneyecek kişilere şimdiden afiyet olsun dileklerimizi iletiyoruz.

İLGİLİ MAKALE  Yiyenler bir tabak daha istetecek. 'Portakallı irmik helvası' nasıl yapılır? (Kaynak: soru.com.tr)

İzleyin: BU KIŞA DAMGASINI VURACAK PORTAKALLI SARAY LOKUMU ✅ KOLAYCA SARILAN SARAY SARMASI TARİFİ 💯