Eski Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pakdemirli’nin istifası ile yerine atanan yeni isim TBMM 22.  ve 23. dönemlerinde milletvekilliği görevi yapan Vahit Kirişçi oldu. Vahit Kirişçi hakkında ve siyasi, akademik geçmişi hakkında meraklar da beraberinde gelmiş oldu. Peki Vahit Kirişçi kimdir?

4 Aralık 1960 yılında Kahtramanmaraş şehrinde dünyaya gelen Vahit Kirişçi, Adalet ve Kalkınma Partisi bünyesinde politik hayatına devam eden Türk siyasetçidir. Anne adı Saniye , baba adı Mustafa’dır. Evli ve 3 çocuk babası Vahit Kirişçi yabancı dil olarak ingilizce bilmektedir. Şuan 61 yaşında olup, 4 Mart 2022 itibari le Tarım ve Orman Bakanlığı görevine atanmış ve bu bünyede hizmet vermektedir. 22.dönem Adana AK Parti milletvekilliği yapan Kirişçi yine 22.dönemde Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu üyesi seçildi ve başkanvekilliği görevinde bulundu. Daha sonrasında TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı görevini yürüten Kirişçi 23. dönemde aynı komisyonun başkanlık görevine getirildi.

Akademik Geçmişi

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunudur. Yüksek lisansını Çukurova Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde, doktorasını ise İngiltere Cranfield Üniversitesi’nde tamamladı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda teknik eleman olarak çalıştı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak ders verdi. 1995 yılınnda doçent, 2001’de ise profesör ünvanı aldı. 16 tanesi yabancı dilde olmak üzere toplamda 55 makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yapan Kirişçi, birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev üstlendi. 22 ve 23. dönem Adana milletvekili olarak TBMM’de bulundu.

Yeni Bakan Kirişçi

3 Mart 2022 itibariyle görevinden affı kabul edilen Pakdemirli’nin yerine atanan Kirişçi hakkında  resmi gazetede ” Görevden affı kabul edilen Bekir Pakdemirli’den boşalan Tarım ve Orman Bakanlığı görevine Türkiye Anayasasının 104 ve 106. maddelerince Vahit Kirişçi atanmıştır.” ifadelerine yer verildi. Bu değişiklik ile birlikte bir diğer göze çarpan durum eski bakan Pakdemirli’nin duruma dair yaptığı ilk açıklama oldu.” Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 10 Temmuz 2018’den sürdürdüğüm Tarım ve Orman Bakanlığı görevimden ayrılmış bulunuyorum. Görevden affımı kabul ettikleri için kendilerine şükranlarımı arz ediyor, yeni bakanımız Sayın Vahit Kirişçi’ye başarılar diliyorum.” dedi.