UNO kartları; birçok eğitimci insan tarafından eğitici ve öğretici bulunan, eğlenmeye yardımcı olurken insanların öğrenmesini kolaylaştıran ve farklı yaş kategorilerindeki insanların oynayabildiği kartlardır. Uno kartlarının oyun düzenine bağlı olarak anlamları vardır. Oyunun tam anlaşılması için anlamların net bilinmesi gerekecektir. Uno kartlarının anlamlarına ulaşmak içinse; UNO kart anlamları nereden bulunabilir, kart anlamları neden öğrenilmelidir, kart anlamları bilinmeden UNO oynanabilir mi, konularına bakılmalıdır.

UNO Kart Anlamları

Her oyunun kendisine göre bir kuralı vardır ve bu kurallara göre oyun kazananı veya oyun kaybedeni belirlenir. Uno içinde aynı durum geçerli olduğundan dolayı, kart anlamlarını bulmak gerekecektir. Ayrıca her oyun; kendi anlamları bilinerek, ortam oyun kuralları öğrenilmesi sağlanarak ve puan hesabı doğru yapılarak keyifle oynanacaktır. Uno kartlarının anlam bilgisine sahip olunmadıkça da oyuna dair bilgi olmayacağından, kart anlamlarının bilinmesi şarttır. Ayrıca, özellikle çocukluk dönemindeki bireylerin karakter yapısı oluşmaya başladığı için, oyundan yapılacak her çıkarımın karaktere dönüşmesi mümkündür.

Oyunun kurallara dikkat edilmeden, rastgele ve değerlendirme yapılmadan geçiştirilmesi çocuklarda; gerçek hayatın çok da değerli olmadığı, kuralların her zaman uyulması gereken durumlar olmadığı ve kimin daha önde olduğunun pek de önemi olmadığı algısını bırakacaktır. Özellikle kariyer alanında ve hayata bakış alanında olumsuz etkileri olmasından dolayı, UNO kartlarının anlamlarının neler olduğu bilinmelidir.

4 Kart Al Kartı: Bu kart ile oynanıldığında, kartın sahibi oyunda devam edilecek rengi belirleyebilir. Ayrıca kartın sahibinden sonraki oyuncu çekme destesinden 4 tane kart çeker ve o el oynama hakkını kaybeder. Bir de bu kartın üzerine aynı kart atılırsa diğer sıradaki oyuncu 8 kart çekmek zorunda kalır.

El Değiştir Kartı: Bu kart kullanıldığında kullanan kişi kendi destesini istediği desteyle değiştirebilir. Bu çok güzel bir karttır. Oyunun seyrini bir anda değiştirebilir. Örneğin sizin elinizde 7 kart var ve karşınızdakinin elinde 2 kart var. Siz bu kartı oynayarak kartları değiş tokuş yaparsınız ve sizin elinizde 2 kart varken, karşınızdaki kişide 7 kart olur.

İçi Boş Kağıt Kartı: Destede üç tane bulunan bu kartlara kafanıza göre istediğiniz kuralları yazarak oynayabilirsiniz. Elbette diğer oyuncuların da rızası ile. Ayrıca kaybolan bir kartınız varsa yerine bu kartı da kullanabilirsiniz.

2 Kart Al Kartı: Kart ile oynanıldığında bir sonraki oyuncu 2 kart çeker ve o el oynayamaz. Bu kart, sadece aynı renk veya başka bir “2 Kart Al” kartı ile eşleşmesi olursa oynanabilir.

Yön Değiştirme Kartı: Bu kart ile oynandığında oyunun yönü değişir (oyunun yönü soldan sağa ise, sağdan sola olarak değişir – ya da tersi).

El Geçer Kartı: Bu kart ile oynanıldığında bir sonraki oyuncu “atlanır” (yani o el oynayamaz).

Joker Kartı: Bu kart ile oynanıldığında, kartın sahibi oyunda devam edilecek istediği rengi belirleyebilir. Zorunda değildir, aynı renkte de devam edebilir. Ya da kendisine faydası olacak şekilde rengi değiştirebilir.

UNO Kart Anlamları Nelerdir?

İLGİLİ MAKALE  Resident Evil Village nasıl bir oyun? Sistem gereksinimleri nelerdir?

UNO kartlarının anlamları, 108 tane karttan oluşturulmuş olan oyun destesine bakıldığı zaman anlaşılmaz. Kart üzerinde 4 ayrı renkle belirlenen alan vardır. Oluşturulması gereken puan diliminde, kişinin hangi renkle toplam sayıya ulaştığının hiçbir önemi yoktur. Önemli olan tek durum, yalnızca kart üzerindeki puanlardır.

Ayrıca, oyun içerisinde boş kart adı verilen kart da vardır. Bu kartın puanı sıfır olduğu için bir anlamı yoktur. Ayrıca kartın verilmesi gerektiği durumda boş kart yok edildiğinde zararsız olacak bir karttır. En başta toplam puana erişen oyuncu kişi, oyunu başarıyla tamamlamış sayılır ve birinci kabul edilir.

UNO Kart Anlamları Nasıl Değişir?

UNO kart anlamları, oyunun talimatlarında da belirtileceği üzere birden fazla sebepten ötürü değişecektir. İlk olarak, UNO kartları üzerinde dört ayrı renk bulunur. Her kart içerisindeki renk birbirinden ayrı kuralları ve atılması gereken adımları tanımlar. Örnek olarak, kırmızı kısımların dikkate alınması gerektiğinde oyunun daha zor oynanması ve sarı alanların dikkate alınması gerektiğinde oyunun daha kolay oynanması sağlanır.

UNO OYUN PUANLAMASI NASIL YAPILIR?
Üzerinde sayı olan tüm kartlar:
Kendi değerleri (0-9 Puan)
2 Kart Al: 20 Puan
Yön Değiştir: 20 Puan
El Geçer: 20 Puan
Joker: 50 Puan
4 Kart Al & Joker: 50 Puan

OYUN NASIL BİTER?
Her turda elde tek kart kaldığının belirtilmesi için oyuncu “UNO” diye bağırması gerekir. Her tur bitiminde puanlar yazılır ve 500 puana ulaşan oyuncu olana dek oyun tekrar eder. 500 puanda oyun sonlanır. En az puanı olan kazanır.

UNO Kart Anlamları Bilinmeden Oynanabilir Mi?

UNO oyunu, kart anlamları bilinmeden oynanabilecek bir oyun değildir. Çünkü oyun, yalnızca kartlar ve talimatlar olarak oynanan ve daha sonra anlaşılan bir oyundur. Kart anlamları bilinmediği zaman; keyif alınmayan, anlaşılamayan ve insanların sıkılmasına neden olan bir oyundur. Kart üzerinden sıralanmış olan sayılar vardır ve kişi, elinde olan sayıların toplamıyla belirlenmiş bir değere ulaşmayı kendisine hedef edinir.

Örnek olarak, ulaşılması gereken toplam sayı kırk beş olan bir oyunda, kişinin elinde olan kartların sayı değerleri toplanır. Her kart alındığında ve bir kart verildiğinde sayının kırk beş olması sağlanmalı ve oyun kazanılmalıdır. Bu örnekte olduğunun yanı sıra, oyun içerisinde belirlenecek sayı daha farklı da olabilir. En önemli kural, ulaşılması gereken sayının belirlenen sayı olması gerektiğidir.

İLGİLİ MAKALE  Playstation Store Ocak ayı indirimleri yüz güldürüyor

UNO Kart Anlamlarını Bulmak İçin Nerelere Bakılmalıdır?

Uno oyunu, kartlardan oluşan ve yaygın oynanan bir oyundur. Kart masrafının az olması ve oyunun hemen hemen her yerde satılmasından dolayı bilinmesi, oyun kurallarının ve kartlarının anlamlarının da pek çok yere yazılmasına sebep olmuştur.

Buradan çıkarımla, UNO kartlarının anlamlarına:

  • İnternet üzerindeki oyun tanıtım sitelerinden
  • İnternet blog yazılarında değinilen konulardan
  • Oyun alındıktan sonra kutusunun arkasında yer alan kullanma talimatlarından
  • Oyunlara yönelik hazırlanmış kitaplardan

Ulaşılabilir. Kartların tamamının anlamlarının bu aracılar sayesinde bilinmesi sağlanabilir.

X

Etiketlendi:

,