Tarihin çok eski çağlarından beri insanlığın hayatında olan bir şey olan tuzlu su banyosu, alternatif bakım uygulamalarının popülerlik kazandığı bu günlerde eski ismini tekrar duyurmaya başladı. Geçmiş dönemlerde insanların çokça kullandığı bir yöntem olan banyo suyuna tuz ekleme ile kas gerginliğinden cilt sorunlarına kadar birçok problemin çözülmesi hem oldukça kolaylaşıyor hem de banyo çok daha keyifli bir rahatlatıcı haline geliyor.

Tuz banyosu nedir?

Tuz banyosu geleneksel tıbbın en bilindik yöntemlerinden biridir ve uzun zamandır kullanılmaktadır. Hintlilerin kullandığı bir alternatif tıp yöntemi olan Ayurveda, tuzlu su ile yapılan banyonun strese iyi gelen birçok yönünden bahseder. Ayrıca Victoria dönemi İngiltere Krallığında sinir sistemi üzerindeki olumlu etkileri nedeni ile tuzlu su ile banyo yapma yönteminin oldukça yaygın olduğu da bilinen bir gerçek. Kısacası tuzlu su her zaman insanların daha çok rahatlamak adına kullandığı bir yöntem oldu ve her coğrafyada görüldü. Etkileri sayesinde bugün bile kendisinden söz ettiriyor ve hala kullanılmaya devam ediyor. Tuz banyosunun bu kadar yararlı olması ve yaygın kullanılmasının nedenleri ise hem oldukça kolay ulaşılabilir oluşu hem de tuz içerisinde insan vücudunda bulunan 92 mineralin 84’ünün yer alması.

Tuz banyosu faydaları

Geçmişten günümüze kullanımı devam eden tuz banyosunun uygulanması halinde insan vücuduna faydaları ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Kas gerginliğini azaltır

Tıpkı tuz dolu bir leğen içerisine ayaklarınızı koyduğunuzda rahatladığınız gibi tuz banyosu ile bu etkiyi tüm vücudunuz için yayabilirsiniz. Yoğun geçen bir çalışma gününün ardından ya da uzun süren spor ve antrenmanlardan sonra tuzlu su ile banyo yapmak tüm kaslarınızın rahatlamasına ve bir sonraki güne hazır olmasına yardımcı olur.

Cildiniz daha sağlıklı olur

Vücut dermal emilim yolu ile tuzun içerisinde bulunan mineralleri alır ve bu sayede cildiniz daha parlak, daha canlı ve daha genç bir görünüm sağlar. Aynı zamanda tuzlu su banyosu vücutta nem dengesi kurulmasına da yardım eder. Bunun yanı sıra tuzlu su ciltte bulunan gözeneklerin açılmasını sağlayarak cildin hava alamsına yardımcı olur.

İLGİLİ MAKALE  Kinoanın faydaları nelerdir?

Artrit ağrılarını keser

Romatoid artrit iltihaplı bir romatizma türüdür ve eklemleri olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Geçmiş yıllarda yapılan bir hastalık günde 1 kez 20 dakika tuzlu su içerisinde beklemenin romatoid artrit hastalığına iyi geldiğini deneyler ile ortaya koymuştur. Kronik eklem ağrılarından şikayetçi bireylerin tuzlu su dolu küvete girmeleri oldukça faydalı bir yöntemdir.

Burunda tıkanıklığı giderir

Tuzlu su ile yalnızca banyo yapmak değil, gargara yapmak ya da burun temizliğini sağlamak da oldukça faydalı. Tuzlu sıcak su ile burun temizlemek burun kanallarında oluşan tıkanıklıkların giderilmesini sağlıyor. Aynı zamanda soğuk algınlığı gibi dönemsel hastalıklarda boğazda oluşan acı ve ağrıların giderilmesi için de tuzlu su ile gargara yapmak yeterli oluyor.

Daha iyi bir ruh hali için tuzlu su banyosu

Tuzlu su banyosu aynı zamanda tuh halini dengelemeye yarıyor ve sinir hücrelerinin rahatlatılmasını da sağlayarak duştan çıktığınızda daha sakin ve huzurlu bir ruh haline bürünmenizi sağlıyor. Gergin sinirlerin kas yapısı ile birlikte rahatlamasını sağlayarak daha dingin yapıya gelmenize yardımcı olan tuz banyosu aynı zamanda böcek ısırığı gibi küçük yaraları da tedavi ediyor ve ciltte oluşan hasarı ortadan kaldırıyor.

Tuz banyosu nasıl yapılır?

Tuz banyosu yapmak oldukça kolay bir şey. Küvete dolduracağınız sıcak su içerisine henüz musluktan su akarken yarım bardak tuz ilave edin ve bunu musluk ağzına doğru yapın. Dibe çöken tuzları karıştırmak için suyu eliniz ile çalkalayın ve homojen bir su oluştuğunda içerisine girerek 20 dakika boyunca vücudunuzu burada dinlendirin. Durulanmanıza gerek olmasa da içinizi rahatlatmak adına durulanabilirsiniz.

Tuz banyosu, fiziksel ve duygusal kiri temizlemek için etkili bir yöntemdir. Bunun için, banyo tuzu karışımları kullanılabilir. Bu karışımlar, banyoyu daha şifalı ve etkili hale getirebilir. Banyo suyunuza mineral tuzlar karıştırdığınızda, şifalı bir banyo hazırlamış olursunuz. Tuzların içindeki mineraller eriyerek suya karışır ve bu mineraller vücudumuza ulaşır. Bu mineraller hem kas ve eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur hem de cildimizi besler.

Banyo tuzu karışımına eklediğimiz aromatik yağlar da etkilidir. Esansiyel yağlar, kokuları sayesinde sistemimizi rahatlatır ve canlandırır. Kendi banyo tuzu karışımınızı hazırlamak için, bir su bardağı epsom tuzunu bir su bardağı deniz tuzu (veya himalaya tuzu) ile karıştırabilir, daha sonra istediğiniz aromatik yağları ekleyebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Süper besin brokolinin faydaları (Kaynak: izlehaber.com)

Tuzlu su banyosu, negatif enerjilerden arınmak için de kullanılabilir. Banyonuzun kapalı alanı, sizin kutsal alanınız olabilir. Kendinizi banyoya soktuğunuzda, bedeninizi ve auranızı arındırabilirsiniz. Tuzlu su banyosu, kas ağrıları ve ağrıyan eklemler için de etkilidir. Ancak, banyo sırasında dikkatli olmanız gerekmektedir.

Tuzlu su banyosu yapmak için öncelikle banyonuzu rahat hissedeceğiniz seviyede ılık suyla doldurun. Daha sonra iki ila üç avuç pembe Himalaya tuzu veya kaya tuzu ekleyin. Rahatlamak için birkaç damla saf esansiyel yağ ekleyebilirsiniz.

Banyonuzu yapan kişi, banyo ritüelinizi derin nefes alarak sonlandırmalıdır. Sevgi ve minnettarlıkla dolup, kendinizle ilgili olumlu olumlamalar kullanmak, hayatınıza pozitifliği çekmek için önemlidir. Tüm negatif enerjileri yıkarak, kendinize yer açınız. Olmayacak şeyleri bırakarak önemli şeylere zaman ayırın. Kendinize bakmanın önemli olduğunu unutmayın.