Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için düzenli olarak sağlıklı beslenmeli ve vücudun ihtiyacı olan tüm vitamin, mineralleri vücuda verilmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için en gerekli durumların başında olan beslenme düzeneği, kişinin tüm hastalıklardan korunmasını sağlarken aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine neden olmaktadır. Bu durum itibarıyla bağışıklık sistemini güçlendirmek ve olası tüm hastalıklardan kendinizi koruyabilmek için bu gıdayı mutlaka tüketin. Düzenli tükettiğinizde ihtiyacınız olan tüm bileşenleri vücudunuza kazandıran bu gıdaya dair tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz…

Bu gıdayı tüketen sağlık deposuna dönüşüyor!

Son dönemlerin en popüler gıdalarından bir tanesi olan ve gerek sosyal mecralarda gerekse ana akım medyada sıklıkla karşımıza çıkan arı ekmeği, arıların kendileri için ürettiği fakat insan sağlığına sayısız fayda sağlayan mucizevi bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Neredeyse hemen hemen her konuda kişiye oldukça büyük faydalar sağlayan bu ekmek, arıların bal ve balmumu ile birlikte salgıladıkları salgılar sonucunda ortaya çıkan bir besin türüdür. Diğer bir adı da perga olan arı ekmeğinin, petek gözlerinde depolandığı bilinmektedir. Arı ekmeğinin faydalarını ise şu şekilde sıralamamız doğru olacaktır;

 • Düzenli ve yeterli miktarda tüketilen arı ekmeği kişinin sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına katkı sağlayan oldukça önemli bir besin kaynağıdır.
 • Kabızlık gibi sindirim probleminin anında giderilmesine yardımcı olan arı ekmeği aynı zamanda bağırsakların çok daha sağlıklı çalışmasına katkı sağlamaktadır.
 • Arı ekmeğinin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller başta kolon kanseri olmak üzere pek çok kansere karşı koruyucu bir görev görmektedir.
 • İçerisinde pek çok farklı vitamin ve mineral barındıran arı ekmeği aynı zamanda bolca K vitamini içeren oldukça sağlıklı bir besin kaynağıdır.

 • Arı ekmeğinin içerisinde bulunan laktik asitler, düzenli tüketiminin sağlanmasının ardından kişide yaşlanma probleminin ortadan kalmasına yardımcı olmaktadır.
 •  Vücutta bulunan ölü hücrelerin dışarı atılmasına yardımcı olan arı ekmeği, cilt bakımı ürünlerinin içerisinde bolca bulunan bileşenler arasındadır.
 • İçeriğinde bolca sağlıklı vitamin ve mineral bulunduran arı ekmeği, düzenli ve yeterli miktarda tüketildiğinde kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Diş sağlığı noktasında da oldukça büyük faydaları bulunan arı ekmeğinin, diş eti kanaması gibi pek çok durumun önüne geçmektedir.
 • Son dönemlerin en popüler hastalıklarından bir tanesi olan demir eksikliğinin tedavi edilmesine de yardımcı olmaktadır.
 • İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kişinin çok daha sağlıklı hissetmesine yardımcı olan arı ekmeği, fiziksel ve mental olarak sağlıklı bir durum içerisinde olmanıza katkı sağlamaktadır.
 • Bilhassa yüksek tansiyon problemi olan kişilerin arı ekmeğini düzenli olarak tüketmesi, tansiyon probleminin tedavi edilmesine katkı sağlamaktadır.
 • Hücre yenileyici özelliği sayesinde vücutta bulunan tüm yaraların çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olan arı ekmeğini düzenli olarak tüketmeniz ve sağlığınızı her daim kontrol altında tutmanız son derece önemlidir.
 • İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde karaciğer sağlığını koruma altına almaktadır.
İLGİLİ MAKALE  Yoğurt ve peynir sağlıklı mı? Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu çarpıcı açıklamalarda bulundu

24

 • Büyük bir antioksidan kaynağı olan arı ekmeği aynı zamanda vücudu kansere karşı korurken, vücutta bulunan kanser hücrelerinin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.

Arı ekmeği asıl tüketilmelidir?

Arı ekmeğini 1 yaşını doldurmuş tüm insanlar güvenle tüketebilmektedir. Çocuklarda 6 adet arı ekmeği tüketilebilirken, yetişkinlerde bu oran 12 ile sınırlandırılmalıdır. Eczanelerde satılan arı ekmeği kapsülünü tüketirken doktorunuza başvurmanızda fayda bulunmaktadır.