Siyasetçi ve Türk akademisyen olarak bilinen Meral Akşener, özellikle siyasetçi kimliği ile tanınmaktadır. Şu anda İYİ Parti’nin genel başkanıdır. Bugüne kadar çeşitli alanlarda görev alan Meral Akşener, siyaset dünyasının konuşulan isimlerindendir. Kadın siyasetçiler arasında adından bahsettirmesi, Akşener’e olan ilginin artmasına sebep olmuştur.

Farklı bir siyasi düşünceye sahip olan Meral Akşener, bu farklılığını ayrı bir parti kurarak dile getirmiştir. Ülkemizin değerli siyasilerinden olmuştur. Meral Akşener’in İYİ Parti’yi kurması, sürekli siyaset gündeminde olmasını sağlamıştır. Yaptığı açıklamalarla Meral Akşener’e duyulan merak daha da artmıştır.

Meral Akşener nereli?

Meral Akşener nereli?

İzmitli olan Meral Akşener, hatırı sayılır bir kitlenin de hayranlığını kazanmıştır. Bu kitleye sahip olması, Meral Akşener’in partisini meclise sokmuştur. Siyasetle içli dışlı büyüyen Meral Akşener, gençliğinden beri bu işe hayranlığının olduğunu açıklamıştır. Kendini siyasete yakın hissetmesi, bu alandaki başarılarını olumlu yönde etkilemiştir.

Ülkemizde kadınların da başarılı bir siyasetçi olabileceğinin en iyi örneklerinden biri olan Meral Akşener, siyasetteki adımlarından oldukça emindir. Verimli bir kariyer hayatına sahip olması, Meral Akşener’e ilerleyen siyaset hayatında önemli katkılar sağlamıştır.

Meral Akşener Kimdir?

Günümüzde İYİ Parti ile daha fazla tanınan bir isimdir. Partiye genel başkanlık yapıyor olması, Akşener’in bir kadın olarak daha da önemsenmesine neden olmuştur. Meral Akşener’in siyasete olan ilgisi, lise zamanındayken alevlenmiştir. O zamanlardan beri siyasette olmak için çeşitli alanlarda çalışmıştır.

Meral Akşener’in ailesi de siyasete yakındı. Bundan dolayı Akşener için, siyasetin içinde büyüdü denilse yanlış bir tabir olmaz. Ailesi de siyasetle yakından ilgilendiği için Meral Akşener’in bu alana etkin olması, garip karşılanmadı. Meral Akşener, her zaman siyasetteki rolünü daha da fazla artırmaya başladı.

Bunun sonucu olarak da kendi partisini kurmuştur. Düşüncelerini söylemekten asla geri durmayan ve güçlü bir kadın olan Akşener, bu huyları ile çok fazla sevilmektedir. Ülkemizde bir kadının siyasette bu kadar güçlü bir şekilde yer alması, ona hayran kalınmasını sağlamıştır.

İzleyin: Meral Akşener kimdir?

Meral Akşener Ne Zaman Doğmuştur?

Aslen İzmitli olan Meral Akşener, 18 Temmuz 1956’da doğmuştur. Annesinin ismi Sıddıka, babasının ismi ise Tahir Ömer’dir. İstanbul Üniversitesi Tarih bölümü mezunu olan Akşener, eğitim hayatında birçok okula yer vermiştir.

İstanbul Üniversitesi’nden sonra Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora yapmıştır. Mesleğini eline alan Meral Akşener, Marmara, Kocaeli ve Yıldız üniversitelerinde ders vermiştir. Bu üniversitelerde öğretim üyesi olarak iş hayatına devam etmiştir. Ardından Kocaeli Üniversitesi İnkılap Tarihi bölüm başkanlığı görevini yapmıştır.

Zübeyde Hanım Şehit Aileleri Vakfı’nınsa kurucu isimlerinden biridir. 1995 yılından itibaren ise siyaset hayatına adım atmıştır. Meral Akşener, bir kadının siyasette de bulunabileceğini gösteren önemli isimlerden olmuştur. 1995 yılından sonra Meral Akşener artık bir siyasetçi olarak tanınmaya başlanmıştır.

Meral Akşener nereli?

Meral Akşener nereli?

Meral Akşener’in Siyaset Geçmişi

Meral Akşener, siyasette çok fazla faaliyet gösteren bir isimdir.

Meral Akşener’in siyaset geçmişi ise şu şekildedir:

  • 1995 senesinde DYP Kadın Kolları Başkanlığına seçildi.
  • 1995-1999 yılları arasında Doğru Yol Parti’sinin milletvekili olmuştur.
  • 1996-1997’de İçişleri Bakanı olmuştur.
  • 2001 senesinde DYP’den istifa etmiştir.
  • 3 Kasım 2001’de MHP’ye katılmıştır.
  • 25 Ekim 2017’de İYİ Parti’yi kurduğunu resmen ilan etmiştir.

2017’den bu yana İYİ Parti için çalışmaya devam eden Meral Akşener, partisini daha da büyütmeye gayret etmektedir. Meral Akşener’in MHP’den ihraç edilmesi, iki parti arasında gerginliğin yaşanmasına neden olmuştur. Siyasetin önemli isimleriyle çalışan Meral Akşener, tecrübesini İYİ Parti ile yansıtmaya çalışmaktadır.

Meral Akşener Kiminle Evlidir?

Bir zamanlar öğretmenlik yapan Meral Akşener, Tuncer adındaki komşu oğulları ile tanışmıştır. Birbirlerini sevmeye başlayan çift, 1980 yılında hayatlarını birleştirmişlerdir. Eşi Tuncer Akşener, Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Makine mühendisi olan Tuncer, aslında devrimci olarak tanınmaktaydı.

Ancak Meral Akşener ile evlendikten sonra bu hayatına bir sessizlik getiren Tuncer, daha sakin bir yaşamı tercih etmiştir. Bu yaşamı tercih etmesinde ise eşi Meral Akşener’in etkisi çoktur. Tuncer ve Meral Akşener çiftinin 1984 yılında Fatih adında bir evlatları dünyaya gelmiştir.

Sade ve sakin bir evlilik hayatı olan Meral Akşener, özel hayatını çok fazla gündeme getirmez. Siyasetçi olmasından dolayı kimi zaman ailesine bile vakit ayıramayacak kadar yoğundur.

Meral Akşener AKP’de Görev Aldı Mı?

MHP ve İYİ Parti ile tanınan Meral Akşener, bir dönem AKP bünyesinde de görev almıştır. Akşener, 4 Temmuz 2001’de DYP’den istifasını vermiştir. Bu dönemde Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül, AKP adını verdikleri partiyi yönetmekte idiler. Meral Akşener, DYP’den sonra AKP bünyesinde yer almaya başlamıştır.

Siyaset hayatına bu partide devam ettikten sonra AKP’den de ayrılmaya karar vermiştir. AKP’den istifa etmesi, Meral Akşener’i tekrardan MHP’ye yönlendirmiştir. Bu yönlendirme sonucunda Meral Akşener, MHP’ye girmek istediğini bildirmiştir. Bu isteği olumlu karşılanan Akşener, MHP’den istifa edip tekrar MHP’ye dönmüştür.

Uzun yıllar MHP’de kalmış ve İYİ Parti’yi kurana kadar bu partiye hizmet etmiştir. MHP’nin genel başkanı olan Devlet Bahçeli ile ilişkileri bozulmuştur. Bu durum ülkücülük anlayışının tartışılmasına neden olmuştur. Meral Akşener, MHP’den ihraç edilince bu partiye karşı olan düşüncelerini daha da net bir şekilde ifade etmeye başlamıştır. Özellikle de MHP’de tanınan Meral Akşener’in bir zamanlar AKP bünyesinde olduğu çok az bilinen bir durumdur.