Korku filmleri, insanlarda izlerken yarattığı heyecan nedeniyle en sevilen film türleri arasında yer alır. Peki, en çok izlenen, en iyi olan korku filmleri hangileridir?

 • Psycho
 • The Shining
 • Rear Window
 • Vertigo
 • The Sixth Sense
 • Jaws
 • The Exorcist
 • Zombi
 • Av
 • Ölüm Kitabı
 • It
 • Testere
 • Halka
 • Yüzyılın Fırtınası

Gibi daha birçok korku filmi sıralanabilir. Şimdi IMDb puanı en yüksek olan birkaç korku filmi özeti verelim.

1. Psycho (Sapık)

Sapık filminin yönetmeni, Alfred Hitchcock’tur. IMDb puanı 8,5’tir.

Filmde Marion Crane adında biri vardır. Marion’un sergilediği şüpheli davranışlar yüzünden polisler onun peşine takılır. Peşine takılanlar arasında tanıdığı insanlar da vardır. Marion sevgilisi ile buluşmayı planlamıştır. Bunun öncesinde de bir otelde kalmaya karar verir. Otele gider gitmez bazı olaylardan şüphe duymaya başlar. Otelde garip bir şeylerin döndüğünü sezer. Otel sahibi Norman Bates adında biridir ve Marion, Norman ile sohbet etmeye başlar. Fakat Norman’ın bazı sorunları ve takıntıları olduğunu öğrenir. Bu takıntılar arasında kuşlar vardır. Bu şekilde olaylar gelişir.

2. THE Shining (Cinnet)

Yönetmeni Stanley Kubrick’tir. 2 saat 23 dakika süren bu filmin IMDb puanı 8,4’tür.

THE Shining (Cinnet)

THE Shining (Cinnet)

Yaşadığı yerde kış sezonunda kapalı bir otel vardır. Bu otel Overlook Oteli’dir. Başkahraman olan Jack Torrance bir yazardır. Jack bu otelin bakımını üstlenmiştir. Ailesi ile beraber otele taşınırlar. Bu sırada otelde bazı olaylar gelişmeye başlar. Hayaletler ortaya çıkmaya başlamıştır. Bütün bu olayları Jack görmektedir ve ailesine inandırmaya çalışır. Kar fırtınası sebebi ile de orada mahsur kalmışlardır. Jack artık ele geçirilir, ardından aklını kaybetmeye başlamıştır.

3. Rear Window (Arka Pencere)

Yönetmeni Alfred Hitchcock’tur. Süresi 1 saat 50 dakikadır. IMDb puanı ise 8,4’tür.

Rear Window (Arka Pencere)

Rear Window (Arka Pencere)

Filmde bir fotoğrafçı vardır. Bu adam bir kaza geçirir ve bunun sonucunda bacağı kırılır. Bu süre zarfında evde olmak zorundadır. Geçireceği boş vakitleri değerlendirmek için de teleskopla komşularını izlemeye başlar. Yine sıradan bir izleme esnasında komşusu hakkında bir şüpheye düşer. Onun, kendi karısını öldürdüğünden şüphelenmeye başlar. Olayın ortaya çıkması için ise sevgilisi ve hemşiresinden yardım ister. Olaylar zinciri bu şekilde gelişir.

İLGİLİ MAKALE  Netflix TV uygulaması kullananlara müjde! Artık yapabilecekler

4. Vertigo (Ölüm Korkusu)

Ölüm korkusunun süresi 2 saat 9 dakikadır. IMDb puanı 8,3 olarak belirlenmiştir.

Vertigo (Ölüm Korkusu)

Vertigo (Ölüm Korkusu)

Filmde bir dedektif vardır. Dedektifin eski bir arkadaşı, karısını takip etmesini ister. Kadının tuhaf davranışları vardır. Dedektif Scottie, Madeleine’i takip etmeye başlar. Dedektif, başına çeşitli olaylar geleceğinden haberi olmadan işini yapar. Ruhsal dünyası da alt üst olacaktır. Kendisini bir bilmecenin parçası halinde bulacaktır. Bu bilinmezliği çözmeye ve aynı zamanda korkularını yenmeye çalışır. Bunun için bir mücadeleye başlar. Dedektifin yükseklik korkusu vardır ve bu korku onda baş dönmesine yol açmaktadır. Bir şüpheliyi takip ederken meslektaşı çatıdan düşmüş ve ölmüştür. Onun ölümünden kendisini sorumlu tutarak emekliye ayrılır.

5. The Sixth Sense (Altıncı His)

Night Shyamalan yönetmenliğinde çekilen bu filmin süresi 1 saat 47 dakikadır. IMDb puanı 8,1’dir.

The Sixth Sense (Altıncı His)

The Sixth Sense (Altıncı His)

Cole adında, 8 yaşında bir çocuk vardır. Bu çocuk karanlık güçler tarafından etki altına alınmıştır. Bazı zamanlar hayaletler ziyaret eder. Kendi isteği dışında hayaletlerle bağlantı kurabiliyor ve bu durumdan rahatsızlık duyuyor. Bir zaman sonra kendisinde değişik güçlerin olduğunu farkına varıyor. Korkmaya başlıyor ve bu olayları psikoloğuna anlatmaya başlıyor.

6. Jaws

Yönetmeni Steven Spielberg’tir. 2 saat 4 dakika süren bu filmin IMDb puanı 8,0’dır.

Jaws filminin konusu kısaca bir kasabada köpek balığı avına çıkmış ekibin yaşadığı olaylardır. Bu köpek balığı kasaba için tehdit oluşturuyor. Köpek balığı bir anda ortaya çıkmıştır ve bununla beraber birkaç ölüm yaşanmıştır. Belediye başkanı ise turizm nedeni ile bu olayı gizli tutmak ister. Bu sebeple plajın kapanmasını yasaklamıştır. Ardından kasabada bir çocuk ölmüştür. Artık bu ölüm ile beraber bu köpek balığını aramaya başlarlar. Bunun için bir ekip ayarlanır ve köpek balığının yerini bulmaya çalışırlar. Olayların gelişimi bu yönde ortaya çıkmaya başlamıştır.

7. The Exorcist (Şeytan)

William Friedkin yönetmenliğinde 2 saat 1 dakika süren bu filmin IMDb puanı 8,0’dır.

Baş rolünde Chris MacNeil adında bir kadın vardır. Bir de Regan adında 12 yaşında bir kızı vardır. Kocası ile ayrılmış olan Chris, küçük kızı ile beraber Georgetown’da yaşamaktadırlar. Kızın doğum günü gelmiştir ve kızına bir doğum günü partisi planlamak ister. Kızı Regan doğum gününde çok tuhaf davranışlarda bulunur. Kadın, onun bir hastalık geçirdiğini düşünür. Kadın kızını doktora götürmek ister ve birçok defa tedavi edilmesi için çaba gösterilir. Doktorlar Regan’a kesin olarak bir teşhis koyamazlar. Böylece kızın tedavisi mümkün olmamıştır. Bu süreçte de kızın o tuhaf davranışları gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Doktorlar kızı tedavi edemeyince, bir rahip bulup şeytan çıkarmayı denemelerini önerir. Kadın dindar olmamasına rağmen bu öneriyi dikkate alır ve bir rahip bulur.