Nar meyvesi, alternatif tıbbın vazgeçilmez bir ürünü olmakla beraber, uzun yıllardır faydaları bilinmekte. Nar, içi bir çok tatlı ama bir yandan ekşi çekirdeklerle dolu leziz bir meyvedir. Nar bir çok şekilde tüketilebilmektedir. Nar suyu kış aylarında içilmesi tavsiye edilen meyve sularından biridir. Bu yazımızda sizlere narın faydaları nelerdir? Sorsunu cevapladık.

Narın faydaları nelerdir?

Nar, içeriğinde yüksek miktarda C vitamini bulundurur. Bu sayede kış aylarında yaşanması muhtemel olan soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıkların önüne geçer. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendiren nar, antioksidan maddeleri de içermektedir. Bu sayede kalp ve damar sağlığına iyi gelmektedir. Daralan damarları açan nar, aynı zamanda damar tıkanmasına neden olan kötü kolesterolün düşmesini sağlamaktadır. Bu sayede nar, damar tıkanıklığının da önüne geçecektir. Ancak narı soyarken metal bıçak veya çatal gibi cisimlerden uzak tutmanız gerekmektedir. Çünkü C vitamini oldukça hassas bir vitamindir. Bu tarz metal cisimlerle etkileşime giren C vitamini, vücudumuz için hiçbir fayda sağlamayacaktır.

Taze sıkılmış nar suyunda fitokimyasallar bulunmaktadır. Bu fitokimyasallar, kanser hücrelerinin üremesini ve oluşmasını engellemektedir. Düzenli olarak nar suyu tüketmek, kansere yakalanma riskinizi azaltacaktır. Aynı zamanda bu fitokimyasallar, kronik hastalıkaların semptomlarını da önlerken enfeksiyonaların vücutta yayılmasının önüne geçmektedir.

Nar yüksek tansiyonun önüne geçer. Kan basıncını dengeleyen mineralleri içeren nar, aynı zamanda tip 2 diyabet hastalarının insülin direncini kırabilir. Bu sayede tip 2 diyabet hastaları, tatlı yeme isteklerini olabildiğince bastıracaktır. Bu sayede tokluk ve açlık kan şekeri seviyelerini normal düzeye indireceklerdir.

Narın düzenli tüketimi bilişsel aktiviteleri düzenler. En çarpıcı özelliği ise hafızayı kuvvetlendirmesi. Bununla beraber sinir sisteminin yatışmasını sağlayan nar, ani sinir krizlerini bastırmaktadır. Geceleri nar tüketimi uyku sorunlarınızı çözecektir. Çünkü yatışan sinir sistemi ile beraber, açığa çıkacak olan uyku hormonları sizin uyumanızı sağlayacaktır. Bu sayede uyku düzeninizi koruyabilir ve uyandığınızda güne çok daha erken başlarsınız.

Nar lif yönünden oldukça zengin tohumları içerir. Lifli besin tüketimi, diyet sırasında kişinin tok kalmasını sağlar. Aynı zamanda sindirim sistemini de düzenleyen nar, kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunların üstesinden gelmemizi sağlamaktadır. Eğer zayıflamak isteyenler nar tüketirse, günlük alması gereken lif oranının %40’ını nardan karşılayabilir. Bir yetişkinin ortalama 7 gram nar tüketmesi, uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

İLGİLİ MAKALE  Nar mevsimi ne zaman?

Nar kabuklarının faydaları nelerdir?

Nar kabukları direkt olarak tüketilebilecek bir formda değil. Bu yüzden bu kabukları demleyerek, çay şeklinde tüketebiliriz. Bunun için kaynayan suyun içerisine attığımız nar kabuklarının 5 dakika boyunca demlenmesi yetecektir.

Kış aylarının vazgeçilmez çaylarından biri olan nar çayı, hem bağışıklık sistemini güçlendirirken hem de grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde etkin rol oynamaktadır. Eğer boğazınız tıkalıysa ve  nefes almakta güçlük çekiyorsanız, nar kabuğu çayı içmeniz yeterli olacaktır. Ancak çok fazla nar kabuğu çayı tüketmek, halsizlik ve gün boyu yorgunluğa sebep olacaktır. Bu yüzden günde 2 fincandan fazla nar kabuğu çayı tüketmenizi önermiyoruz. Sabah ve akşam olarak içeceğiniz nar kabuğu çayı, sizin hastalıklardan kurtulmanız için yeterli olacaktır.

X