Sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve doğal besinlerin tüketilmeye başlaması ile pek çok egzotik ya da eksantrik gıdanın tekrar popüler hale gelmeye başladığına şahit olduk. Bu gıdaların hayatımıza tekrar girişi ile birlikte sağlık sorunlarına doğal çözümler üretmek da daha mümkün hale geldi. Geçmişte insanların yalnızca tadı değil aynı zamanda faydaları için de bol bol tükettiği kinoa tohumu da bu doğal gıdalar arasında yer alıyor.

Kinoa nedir?

Ispanakgiller ailesi içerisinde sınıflandırılan kinoa, her nen kadar tüketimi tohum hainde olsa da aslında otsu bitkiler grubunda yer almaktadır. Yapraklarında açan çiçeklerde kinoa tohumu olan kinoa bitkisinin tohumları toplanarak kinoa tohumu elde edilir. Kinoa aynı zamanda yalnızca tohumu tüketilebilen bir bitkidir. Kinoa tohumları oldukça besleyici ve besin değerleri yüksek birer tüketim ürünü olarak görülürler. Buğday ve pirinç kadar popüler olmasa da besin değerleri bakımından bu iki tahıl ürününe denk olan kinoa, aynı zamanda daha kolay ve masrafsız yetiştirilmesi ile gündeme geliyor. Pirinç oldukça sulak yerlerde yetişirken ve buğday yetiştirirken düzenli sulama gerekirken kinoa daha kurak bölgelerde de yetiştirilebiliyor. Bu da temel gıda ürünleri arasında tercih edilmesi ile küresel bir su tasarrufu  sağlanabileceği anlamına geliyor.

Kinoanın faydaları nelerdir?

Kinoa tohumu aktarlardan alınarak tüketilebilen bir üründür. Egzotik tatlar arayan ve hem yemeklerini hem de salatalarını daha sağlıklı hale getirmek isteyen kişiler tarafından tercih edilen kinoa tohumu aynı zamanda düzenli olarak tüketilmesi ile insan sağlığı açısından olumlu etkiler oluşturan gıdalar arasında yer almaktadır. Kinoa ya da kinoa tohumu olarak bilinen bitkinin insan sağlığı açısından faydaları ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Tam protein kaynağıdır

Kinoa tohumu tam protein kaynağı olarak sınıflandırılan gıdalar arasında yer almaktadır. İçerdiği sağlıklı amino asitler ile birlikte insan vücudunun ihtiyaç duyduğu protein değerlerini karşılayan kinoa tohumu hayvansal protein kaynaklarına göre yağ ve kolesterol bakımından daha sağlıklı bir yapıda olması ile hem vejetaryenler hem de sağlıklı kalak isteyenler arasında oldukça popülerdir.

Kilo kontrolü sağlar

Kinoa kalorisi düşük bir tahıl değildir. Ancak son yılların en popüler diyet ürünlerinden olan kinoanın yüksek kalorisine rağmen tercih edilmesinin en büyük nedeni erdiği kalorinin çoğunluk oranda protein bazlı olmasıdır. Aynı zamanda sağlıklı besin lifleri açısından zengin olan kinoa tohumu hem sindirimin hızlanmasına yardımcı olur hem de kan şekerini dengeleyerek öğün aralarında yaşanan acıkmaların önüne geçer. Bu sayede de gün içerisinde fazlalık gıda alımının düşürülmesini sağlar ve kalori değerleri ile enerji ihtiyacının da karşılanmasını sağlar.

İLGİLİ MAKALE  Karbonatlı suyun mucizevi faydaları (Kaynak: izlehaber.com)

Sindirimi kolaylaştırır

Diğer tahıllara göre çok daha yüksek seviyelerde sağlıklı besin lifi içeren kinoa bu sayede sindirimin kolaylaşasını sağlıyor. İçerdiği sağlıklı besin lifleri ile bağırsakların aktif çalışma hızını arttıran kinoa aynı zamanda bağırsak tembelliğinin önüne geçiyor. Bağırsak tembelliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkan hemoroide karşı da bu şekilde savunma sağlayan kinoa bağırsaklarda yararlı bakteri sayısının arttırılmasına da yardımcı oluyor. Bu sayede de hem daha hızlı çalışan bir metabolizmaya sahip oluyorsunuz hem de kendinizi gün içerisinde daha mutlu ve enerjik hissetmeniz mümkün hale geliyor.

Kronik migreni ortadan kaldırıyor

Kinoa yüksek miktarda magnezyum içeren bir gıdadır. Magnezyum içeriği sayesinde ise damarları rahatlatan ve genişleten yapıda gıdalar arasında yer alır. Magnezyum mineralimin bu etkisi beyne giden kan damarlarının daralması ve sertleşmesi sonucunda ortaya çıkan migren hastalığını önlemektedir. Magnezyum içeriğinin yüksek oluşu sayesinde kinoa damarları rahatlatır ve özellikle kronik migrene karşı kullanılabilecek ideal gıda olarak görülür.

Vücudu toksinlerden arındırır

Kinoa yüksek antioksidan içeriği olan bir gıdadır. İçerdiği antioksidan sayesinde vücutta zararlı serbest radikallerin temizlenmesine yardımcı olan kinoa aynı zamanda enerji üretimi esnasında toksinlerin oluşturduğu hücre hasarına karşı da koruma sağlar. Bu şekilde başta kırmızı kan hücreleri olmak üzere tüm vücudu toksinlere ve zararlı serbest radikallere karşı korunmasını sağlar v bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur.

Kötü kolesterolü düşürür

Kinoa yapılan araştırmalara göre kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda HDL adı verilen iyi huylu kolesterolün yükselmesine de yardımcı olan kinoa bu faydası ile damarlarda oluşan iltihaplara karşı iltihap söktürücü özellik göstermektedir.