Bitki çaylarının insan sağlığına olan faydalarını biliyoruz. Peki ya atom çayının faydalarını biliyor musunuz? Birçok bitki çayının birleşiminden oluşan atom çayı, neredeyse her derde deva olmakta. Atom çayı doğal bir ecza deposudur. Bu yazımızda sizlere atom çayının faydalarından bahsedeceğiz.

Atom çayı nedir?

Genellikle soğuk algınlığı için hazıralanan atom çayı, birçok bitkinin birleşiminden oluşturulmaktadır. Atom çayının içeriğinde yer alan bitkiler, genellikle soğuk algınlığına iyi gelen bitkilerden oluşmaktadır. Ayrıca atom çayını kış aylarında tüketirseniz, bağışıklık sisteminizi güçlendireceksiniz. Bu sayede nezle ve grip gibi hastalıklara yakalanma olasılığınız azalacak.

Atom çayının içeriğinde bulunan bitkiler nelerdir?

  • Zencefil
  • Tarçın
  • Yenibahar
  • Zerdeçal
  • Havlıcan
  • Karanfil
  • Hibiskus
  • Karabiber
  • Kuşburnu

Faydaları nelerdir?

Atom çayı ses tellerine iyi gelir

Bu bitki çayını daha çok vokalistler kullanmaktadır. Çünkü atom çayı içerisinde bulunan baharatlar, ses tellerini açmaktadır ve bu sayede vokalistler daha yüksek oktavlara çıkabilir. Bununla beraber zerdeçalda bulunan kurkumin maddesi, ses tellerinin sağlığına oldukça fayda sağlamaktadır. Boğaz yolu enfeksiyonu geçirenler için oldukça etkili olan atom çayı, kısılmış sesinizin de yerine gelmesini sağlıyor.

Atom çayının bir diğer özelliği ise öksürüğe iyi gelmesi. Eğer öksürük şikayetiniz varsa, hemen bir fincan atom çayı için ve boğazının yumuşadığını hissedin. Hem kuru öksürük hem de balgamlı öksürük için faydalı olan atom çayı, soğuk günlerde sesinizin daha iyi çıkmasını sağlamaktadır.

Atom çayı bronşiti iyileştirir

Bu karışık bitki çayının en büyük özelliklerinden biri de bronşiti iyileştirmesidir. Atom çayı bronşit hastalığına karı kullanabileceğiniz doğal ilaçların başında gelmektedir. Ayırca atom çayı içiyorsanız, herhangi bir antibiyotik kullanmanıza gerek kalmaz. Çünkü boğaz yolları ve solunum yollarındaki enfeksiyonu temizleyen atom çayı sayesinden herhangi bir antibiyotik kullanmanıza gerek kalmıyor.

Grip gibi virüse bağlı hastalıkların tedavisi için de kullanabileceğiniz olan atom çayı, bu tarzdaki hastalıklardan kısa sürede kurtulmanızı sağlıyor. Bu sayede hastalık süreciniz daha kolay geçmektedir. Aynı zamanda öğretmenlik gibi konuşacağınız bir mesleğe sahipseniz, atom çayı sizi hızlı bir şekilde ayağa kaldıracaktır.

Atom çayı enerji veriyor

Atom çayının içeriğinde bulunan bitkiler, atom çayını tüketen kişiye enerji vermektedir. Bu sayede gün içinde daha aktif olan kişiler, odaklanma problemlerinin de önüne geçmektedir. Ayrıca dikkat dağınıklığınız varsa, sabah güne başlamadan bir fincan atom çayı içmenizi öneririz. Bu sayede gün içerisinde hem daha enerjik hem de daha dikkatli olacaksınız.

İLGİLİ MAKALE  Çaydaki ölümcül tehlike! Görmezden gelmeyin (Kaynak: soru.com.tr)

Atom çayı ile bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Atom çayının içerisinde bulunan bitkilerin bazılarında bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Bu sayede de kış aylarında soğuk algınlığı nezle ve grip gibi hastalıklara yakalanma olasılığınız azalıyor. Ayrıca içeriğinde yüksek miktarda C vitamini barındıran atom çayı, hastalık sürecinizin daha rahat geçmesini sağlıyor. Özellikle solunum yolları için etkili olan atom çayı, geceleri rahat nefes almanızı ve iyi bir uyku çekmenizi sağlıyor.

Atom çayı sindirim sistemini çalıştırır

Atom çayının bir diğer faydası ise sindirim sistemini çalıştırması. Bu özelliği sayesinde atom çayı, hazımsızlığa iyi gelmektedir. Aynı zamanda bağırsakların daha verimli ve daha hızlı çalışmasını sağlayan atom çayı, kabızlık gibi sorunların önüne geçiyor. Bunlarla beraber atom çayı, bağırsakları daha verimli çalıştırdığı için metabolizmayı da hızlandırmaktadır. Bu sayede de yağ yakımını hızlandıracaksınız.