Kış aylarında herkes bitki çayları ile bağışıklıklarını güçlendirmeye çalışmakta. Soğuk kış aylarında soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklara yakalanmamak için bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gereklidir. Bunun en kolay yolu ise bitki çayları tüketmektir. Bu yazımızda sizlere bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, sizi kış aylarında yakalanan hastalıklardan koruyacak bitki çaylarını anlattık.

Ayva yaprağı çayı

Ayva yaprağı çayı, içerisinde yüksek miktarda C vitamini barındırmaktadır. Bu sayede ayva yaprağı çayı, bağışıklık sistemini güçlendiren bir bitki çayıdır. Aynı zamanda ayva yaprağı çayı, cildimizin pigment üretimini arttırmaktadır. Ayva yaprağı çayı bu sayede yaşlanma belirtileri olan kırışıklık ve sarkmaların önüne geçmektedir.

Adaçayı

Adaçayı, yüksek miktarda antioksidan madde içermektedir. Bu sayede adaçayı tüketmek, vücutta oluşan toksinlerden arındırmaktadır. Aynı zamanda doğal antibiyotik olarak kullanılabilen adaçayı, vücutta oluşan enfeksiyonların atılmasında büyük rol oynamaktadır. Bu sayede birçok hastalıklardan korunabilmektedir. Aynı zamanda adaçayı, yüksek miktarda C vitamini içermektedir. Bu içerdiği C vitamini ise bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Birçok özelliği aynı anda taşıması, neden adaçayı tüketmemiz gerektiğini açıkça belirtmektedir.

Kuşburnu çayı

Kuşburnu çayı içerisindeki C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun yanında ise ciltteki yaşılık belirtilerini engelleyen kuşburnu çayı, deri sarkmalarını ve cilt kırışıklıklarını önlemektedir. Ancak kuşburnu çayını çok fazla tüketmek, ishal gibi sindirim sistemi sorunlarına neden olabilmektedir. Bu yüzden kuşburnu çayını günde maksimum 3 fincan olarak tüketilmesi, uzman diyetisyenler tarafından sıklıkla önerilmektedir.

Yeşil çay

Yeşil çay, mükemmel bir ödem atıcıdır. Bu özelliği sayesinde sıklıka diyetisyenler tarafından önerilmekte olan yeşil çay, içerdiği bileşenler sayesinde kalp ve damar sağlığına iyi gelmektedir. Yeşil çay iyi bir yağ yakıcıdır. Bu sayede kilo verme konusunda bize yardım eden yeşil çayın içeriğindeki maddeler, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmamızı sağlamaktadır. Çünkü yeşil çayın içeriğindeki maddeler, bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardım etmektedir.

Nane limon çayı

Nane ve limonun demlenmesiyle hazırlanan nane limon çayı, birçok hastalığa çare olmaktadır. Genellikle karın ağrısı için tüketilmesi önerilen nane limon çayı, sindirim sisteminin daha verimli çalışmasını sağlamaktadır. Bu sayede kabızlık gibi sorunlarla birlikte çıkan karın ağrılarının dinmesini sağlayan nane limon çayı, bol miktarda C vitamini depolamaktadır. Bu sayede kış aylarında nane limon çayı içmeniz, sizi soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskinizi düşürecektir.

İLGİLİ MAKALE  Çay tiryakileri, çayın bu faydalarını okuyunca 'bir demlik daha' çay içecekler (Kaynak: soru.com.tr)

Ihlamur

Her üşüttüğümüzde annelerimizin bize hazırladığı ıhlamur, özellikle boğaz ağrılarını dindirmek için önerilmektedir. Aynı zamanda listede bulunan her bitki çayı gibi C vitamini bulunduran ıhlamur, doğal bir öksürük şurubudur. Bu özelliğini arttırmak için ise fincanın içerisine bir tatlı kaşığı bal koymamız yeterli olacaktır. Bu sayede Ihlamur ve bal, hem bağışıklık sistemimizi güçlendirirken hem de yakalandığımız hayalıklardan kurtulmamızı sağlamaktadır. Eğer kendinizi üşütmüş ve halsiz hissediyorsanız, bir fincan ıhlamur içmeniz sizi kendinize getirecektir.