Eşlerin birbirine karşı yerine getirmeleri gereken sorumluluklar olduğu gibi bir de yapmamaları gereken davranışlar vardır. Bu davranışlar hem etik değil hem de eşler arasında çeşitli sorunların doğmasına neden olur. Eşler arasında bazı davranışlar Allah tarafından yasaklanmış, bu davranışlarını uygulayanlara ise lanet edilmiştir.

Eşler Arasında Haram Olan Şeyler Nelerdir?

Eşler arasındaki bazı davranışlar Allah tarafından yasaklanmıştır. Bu yasakları çiğneyip haram yolda ilerleyenler ise cehennem ile müjdelenmiştir.

Eşler arasında haram olan şeyler şunlardır;

 • Birbirine ağır hakaretlerde bulunmak.
 • Arka organdan ilişkiye girmek.
 • Oral ilişki yapmak.
 • Adet ve lohusalık döneminde ilişkiye girmek.
 • Yalan söylemek.
 • Cinsel görevden kaçınmak.
 • Birbirine yaklaşmamaya yemin etmek.

Bu hususlar Allah tarafından haram kılınmıştır. Eşler arasında harama girmemek adına bu hususlardan uzak durulması önerilmiştir. Ayrıca sağlık açısından oral ilişki ve anal ilişki yapılmamalı, olabildiğince kaçınılmalıdır.

Eşler Arasında İlişki

Eşler Arasında İlişki

Eşler Arasında İlişkide Haram Olan Şeyler

Nikahlı çiftler arasında ilişkide de bazı yasaklar getirilmiştir. Çiftlerin bu haramlardan uzak durması gerekir. Geçmiş dönemde bu yasakları çiğneyen kişilerinde tövbe ederek Allah’a sığınmaları şarttır.

Eşlere ilişkide haram kılınan hareketler şunlardır;

 • Oral ilişki
 • Anal ilişki
 • Adet ve lohusa döneminde girilen ilişki
 • Zorla ilişkiye girmek
 • Erkeğin, kadın tatmin olmadan ilişkiyi terk etmesi
 • İlişki sırasında eşlerin üzerinin açık olması

Bu hareketlerin her birisi İslam dininde yasaklanmış, bu hareketleri tekrarlayan eşlere ise cehennem müjdesi verilmiştir. Eşlerin hem bu dünyada hem de ahirette huzura kavuşması adına bu hareketleri yapmamaları gerekiyor.

Ağız Yoluyla İlişki Günah Mı?

Eşler arasında ağız yoluyla ilişki haram kılınmıştır. Erkeğin kadının, kadının da erkeğin organını ağzına alması yasaklanmıştır. Günümüzde sağlıkçılarda bu ilişkinin doğru olmadığını belirterek, kişilerin olabildiğince bu ilişkiden kaçınmalarını tavsiye etmişlerdir.

Eşler Arasında İlişki

Eşler Arasında İlişki

Eşlerin Birbirine Haram Yerleri

Eşlerin birbirlerine karşı haram olan yerleri mevcuttur. Her ne kadar eşler birbirine helal olsalar da bu yerlere temas yasaktır. Genellikle ilişki sırasında bu yerlere temas edilmesi haram kılınmıştır.

Kadının arka bölgesi, erkeğe haram kılınmıştır. İlişki sırasında erkeğin kadına arkadan yaklaşması yasaklanmıştır. Bu hareketi yapana ise lanet edilmiştir.

Erkeğin organını kadının ağzına alması da haram kılınmıştır. Bu hareketi yapmaya kalkan kadına erkeğin organı haram kılınmıştır. Aynı şekilde kadının organını ağzına almak isteyen erkeğe de kadının organı haram kılınmıştır.

Eşlerin Birbirine Lanet Etmesi Haram Mı?

Birbirine lanet eden ya da beddua eden çiftlerde haram işlerler. Peygamber efendimiz tarafından lanet etmek uygun bir davranış olan görülmez ve önerilmez. Eşlerin birbirine karşı beddualar etmeleri, lanet okumaları da haramdır.

Ayrıca birbirine karşı hakaret eden eşlerde büyük bir günah işlemiş olurlar. Çünkü dinimizde eşlerin birbirine karşı hakaret etmeleri yasaklanmış, güzel bir dille konuşmaları belirtilmiştir.

İzleyin: EŞLER ARASINDAKİ İLİŞKİDE SINIR VARMIDIR ? – NİHAT HATİPOĞLU

Adet Dönemi İlişkiye Girmek Haram Mı?

Eşi adet gören erkek, eğer eşiyle ilişkiye girmek isterse büyük bir günah işlemiş olur. Adet döneminde ilişki haram kılınmıştır. Adet döneminde ilişkiye girmek isteyen kadında büyük bir günah işlemiş olur. Ayrıca bu günah her iki tarafa da ortak bir şekilde yazılır.

Etiketlendi:

, , ,