Ehliyet ve kimlikler için geçtiğimiz yıllarda çipli yeni kartlar basılmıştı. Bu tip yeni kimlik ve ehliyetlerin kullanılmaya başlaması ile birlikte ise eski tip ehliyet ve kimlikler için verilen kullanım süreleri doldu ve eski tip ehliyetler ile kimlikler geçersiz sayılmaya başlandı. Yeni tip ehliyet ve kimlikler ile ilgili yeni bir gündem ise 5 yıl detayı olarak belirtilen konu hakkında. Kimlik ve ehliyetlerini yenilemeye hala devam eden vatandaşlar ise 5 yıl detayı olarak nitelendirilen durumun ne olduğunu merak ediyor.

5 yıl detayı nedir?

5 yıl detayı olarak bilinen süre yeni tip ehliyet ve kimlikleri kapsayacak olan bir döneme girilişin sinyal olarak biliniyor. Kimi ehliyet türlerinde geçerlilik süresi olarak ortaya çıkarılacak olan bu süreç, özellikle e sınıfı ehliyet alacakları ilgilendiriyor. Yeni tip çipli ehliyetlerin geçerlilik süresi 5 yıl olacak. Diğer kimlik ve ehliyet çeşitlerinde ilk kullanılmaya başladıkları an belirlenen geçerlilik süresi 10 yıl şeklinde tanımlanmış olurken, E sınıfı ehliyet alacak bireyler için ise bu süre 5 yıl şeklinde değiştirildi. Eğer E sınıfı ehliyet alacak kişiler arasında iseniz, bugün itibari ile alacağınız ehliyetlerinizi önümüzdeki 5 yıl sonrasında yenilemeniz ve yenileme ücreti ödemeniz gerekecek.

E sınıfı ehliyet kimlere verilir?

E sınıfı ehliyet alacak olan bireyler diğerlerine göre daha büyük araçlar olarak nitelendirilen otobüs, kamyon ve kamyonet gibi araçları sürecek bireylere verilen ehliyet tipi. aynı zamanda bu ehliyete sahip bireyler otomobil gibi daha küçük araçları da sürebilecek. ancak motor ehliyeti olarak geçerliliği olmayan bu ehliyet ile iki tekerlekli araçları sürmek mümkün olmayacak.

Ehliyet ve kimliklerde yeni dönem

Ehliyet kimlik başvurusunda bulunacak vatandaşların bu andan itibaren hızlı davranması gerekiyor. Eski tip ehliyet kimlikleri geçerlilik süresi 31 Aralık 2022 tarihi ile dolacak ve 1 Ocak 2023 itibari ile eski tip ehliyet ve kimlik kullanımı geçersiz sayılacak. bu kapsamda yeni bir çalışma ise Nüfus Müdürlüğü tarafından başlatılmış durumda. Vatandaşlar eski tip ehliyet ve kimliklerini yenilemeleri için SMS yolu ile bilgilendirilmekte. Henüz eski tip ehliyet ve kimlik kullanan vatandaşlar çipli yeni tip ehliyet ve kimliklere geçmedikleri için bu da sistemde görünmelerini sağlıyor ve bu sayede devlet tarafından bu vatandaşlar geçerlilik süresi dolmadan yeni tip çipli ehliyet ve kimliklere geçiş yapmaları için en yakın Nüfus Dairesi’ne çağrılıyor. Yeni tip ehliyet ve kimliklere geçiş yaparak çipli yeni tip belgeleri almak için ise son günler gelmekte.

İLGİLİ MAKALE  Ehliyet alma hakkında tüm bilgiler - Ehliyet nasıl, ne kadar sürede alınır? Kursa gitmek zorunlu mu?

Çipli ehliyet ve kimlikler neden var?

Yeni tip ehliyet ve kimliklerin çipli halde kullanılmaya başlanması ise merak edilen konular arasında. Bu yeni tip belgelerin çipli olarak kullanılıyor olması, dijitalleşmeye başlayan dünyada teknolojiden yararlanarak resmi işlemlerimizi çok daha kolay ve karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde halletmemize yardımcı olacak şekilde tasarlandı. İlk aşamada çiplerin görevi GBT kontrolü gibi küçük çaplı işlemler iken, yeni dönemde ise bu çipler sayesinde birçok devlet dairesi işleminin çip kullanılarak gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Yeni tip kimlik başvurusu nasıl yapılır?

Yeni tip çipli kimliklere erişmek isteyen ve henüz eski tip kimlikler kullanan vatandaşlar için ise başvurular birçok farklı şekilde gerçekleştirilebiliyor. ALO 199 yardım hattını arayarak kimlik randevusu alabilir, Nüfus Müdürlüğü resmi internet sitesin ziyaret ederek bu randevuyu gerçekleştirebilir ya da e-Devlet üzerinden randevu alabilirsiniz. Randevu gününde ilgili nüfus dairesine giderek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek adına ise yanınızda eski tip kimliğiniz, biyometrik fotoğrafınız ve harç parasını yatırdığınıza dair makbuz bulunması yeterli oluyor.