Son dönemlerin en popüler içecekelerinden olan bitki çayları, sağlamış olduğu mucizevi faydalar ile hemen hemen herkesin tükettiği sıcak içecekler haline dönüşmüş vaziyette. Tabii ki de bu faydalarından en belirgini ise bitki çaylarının kilo vermeye yardımcı olması. Birçok bitki çayı, kilo vermede bizlere yardımcı oluyor. Ancak kiraz sapı çayı, kilo verme konusunda en etkili bitki çaylarından biri. Özellikle doğum sonrası kilo alan kadınların kesinlikle içmesi gereken bu bitki çayı çeşidi, aynı zamanda birçok farklı hastalıklardan da uzak kalmanızda etkili olmaktadır. Bu yazımızda sizlere, kiraz sapı çayının nasıl demleneceğinden ve kiraz sapı çayının faydalarından bahsedeceğiz.

Kiraz sapı çayının faydaları nedir?

Son dönemin en popüler bitki çaylarından biri olan kiraz sapı çayı, sağlamış olduğu faydalar ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Bu faydaların en başında ise tabii ki kilo vermeye yardımcı olması gelmektedir. Kiraz sapı çayı içmek, vücuttaki ödemlerin atılmasını sağlamaktadır. Bu sayede de dışarıdan baktığınızda vücuttaki şişkinliklerinizin inmesini sağlıyor. Bunlara ek olarak kiraz sapı çayı, metabolizma hızını arttırmaktadır. Metabolizma hızının artması da kişinin normalden çok daha hızlı bir şekilde yağ yakmasında oldukça etkili olacaktır.

Kiraz sapı çayı, içerisinde barındırmış olduğu yüksek miktardaki biyoflavanoidler ve potasyum sayesinde oldukça güçlü bir idrar söktürücüdür. Bununla birlikte karaciğer ve böbreklerin temizlenebilmesini sağlayan kiraz sapı çayı, bu organlarda oluşabilecek enfeksiyonların da önüne geçmektedir. Ayrıca karaciğer yağlanmasına da birebir olan kiraz sapı çayı, güçlü antioksidan maddeler içerdiği için uygulamış olduğunuz detoks programlarında da tercih edebilirsiniz. Kiraz sapı çayı vücutta bulunan toksik maddelerin atılımını sağladığı için de zararlı serbest radikallerden arınmış oluyorsunuz.

İdrar söktürücü özelliği sayesinde böbreklerin daha verimli çalışmasını sağlayan kiraz sapı çayı, böbreklerde taş ve kum oluşumunun da önüne geçecektir. Bunlara ek olarak her sabah bir fincan kiraz sapı çayı tüketmek, gün içerisinde normalden daha tok hissetmenizi sağlayacak ve daha az besin tüketeceğiniz için de vücuda normalden daha az kalori alacaksınız. Daha az kalori almak da kilo verme döneminde ihtiyacınız olan kalori açığını kolaylıkla çıkartmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda sindirim sistemi sorunlarının önüne geçen kiraz sapı çayı, özellikle kabızlık gibi problemlerin önüne geçecek ve sizin gün içerisinde çok daha fazla tuvalete çıkabilmenizi sağlayacak.

İLGİLİ MAKALE  Bir hafta boyunca sumak suyu içersek ne olur? Sumağın faydaları

Kiraz sapı çayı, bilişsel etkinliklerin sağlığı için de oldukça faydalıdır. Özellikle dikkat dağınıklığı ve odak problemlerinin önüne geçen kiraz sapı çayı, aynı zamanda sinir sistemini rahatlatması ile stres seviyesini düşürmektedir. Gün içerisinde yoğun bir iş temposunda bulunuyorsanız, her akşam kiraz sapı çayı içmek sizin çok daha rahat bir şekilde günü kapatmanızı sağlayacak. Aynı zamanda kiraz sapı çayı sinir sistemini yatıştırdığı için hem uyku problemlerinin önüne geçecek hem de doğal bir antidepresan görevi görecektir. Depresyonu ve stresi azaltan kiraz sapı çayınının içerisindeki besin maddeleri, klinik olarak satılan antidepresan ilaçlarında da etken madde olarak kullanılmaktadır.

Kiraz sapı çayı içmek, cilt sağlığı için de oldukça önemlidir. Çünkü kiraz sapı içerisindeki besin maddelerinin tüketilmesi ciltte oluşan sivilce, akne ve siyah nokta oluşumunun önüne geçecektir. Bu sayede daha sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşacaksınız. Ayrıca cildin daha çok melanin üretmesini sağlayan kiraz sapı çayı, cildinizdin belli bölgelerindeki ton farkının da ortadan kalkmasını sağlayarak, çok daha canlı bir cilt tonu kazanmanızda etkili olacaktır.

Kiraz sapı çayı nasıl demlenir?

Kiraz sapı çayı demlemek oldukça kolay. ancak kiraz sapı çayının bütün faydalarından sonuna kadar yararlanmak istiyorsanız, öncelikle kiraz sapı çayını düzgün bir şekilde demlemeniz lazım. Kiraz sapı çayı demlemek için şu adımlara dikkat etmeniz gerekmektedir:

  • Evde biriktirmiş olduğunuz kiraz saplarını kurutun. Bunun için kiraz saplarının birkaç gün boyunca güneş altında kalması yeterli olacaktır.
  • Dha sonra ise 2 bardak suyun içerisine bir miktar kurtulmuş kiraz sapı atın. Yaklaşık 20 adet kurutulmuş kiraz sapı, kiraz sapı çayını yapabilmek için yeterli olacaktır.
  • Kiraz saplarını suda 10 dakika kadar kaynattıktan sonra ise kaynattığınız suyu güzelce süzün ve çay bardağına alın.

Verdiğimiz adımları doğru bir şekilde uygularsanız, sağlıklı bir kiraz sapı çayı demlemiş olacaksınız. Ancak beslenme uzmanları, günde maksimum 3 fincan kiraz sapı çayı içmenin yeterli olacağını söylüyor. Gereğinden fazla kiraz sapı çayı tüketmek, gün içerisinde hiç beklemediğiniz anlarda tuvalete çıkmanız ve ishal gibi bazı sindirim sistemi problemlerinin ortaya çıkmasında etkili olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Sarımsak kabuğunu atmayın. Sarımsak kabuğu çayı nasıl yapılır?

İzleyin: Kiraz Sapı Çayı Nasıl Demlenir? | Kiraz Sapı Çayı Tarifi