Sumak uzun yıllar bunca birçok hastalığın tedavisinde kullanıldı. Bununla beraber sumağın insan vücuduna birçok da yararı bulunmakta. vücudu forma sokmanızda yardımcı olan sumak, çayı yapılarak da tüketilebilen bir baharat olarak karşımıza çıkıyor. Sumak çayını yapmak da oldukça basittir. Evinizde nasıl kolayca sumak çayı yapabileceğinizi yazımızı okuyunca anlayacaksınız. Ayrıca bu yazımızda sumak çayının insan vücuduna sağladığı faydaları da öğreneceksiniz.

Evde kolayca sumak çayı nasıl yapılır?

Evde sumak çayı yapabilmek için öncelikle bir bardak suyu kaynatmanız gerekiyor. Suyunuzu kaynattıktan sonra ise 1 tatlı kaşığı sumağı, kaynattığınız suyun içerisine atın ve demlenmesini bekleyin. Yaklaşık 5 dakika kadar demledikten sonra ise sumağı süzerek suyunu içebilirsiniz. Ancak bu çayı içerken dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. kronik mide rahatsızlığınız veya kronik kalp rahatsızlığın bulunuyorsa, sumak çayı tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Eğer sumağı tek başına tüketmeyi sevmiyorsanız, salata soslarınıza da ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem kilonuzu korurken hem de cildinizi besleyeceksiniz. Ayrıca yemeklerinize ekleyeceğiniz sumak sayesinde yemeklerinizden daha çok tat alacaksınız.

Sumak çayının faydaları nelerdir?

Bitki ve baharat çaylarının insan vücuduna birçok faydası vardır. Sumak çayı da bu faydalı olan çaylar arasına giriyor. Sumak çayının en göze çarpan faydası ise bağışıklık sistemini güçlendirmesi. İçerisinde C vitamini bulunduran sumak, çay olarak da normal olarak da tüketildiğinde insanın bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Bu özelliği sayesinde de soğuk kış günlerinde nezle veya grip gibi hastalıkların önüne geçmiş olacaksınız.

Sumak çayı sindirim sisteminin daha verimli çalışmasını sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde ülser gibi mide rahatsızlıklarına yakalanma oranınız düşecektir. Aynı zamanda bağırsakların da daha hızlı ve daha verimli çalışmasını sağlayan sumak, düzenli olarak tüketildiğinde bazal metabolizmanızı hızlandıracaktır. Bu sayede daha hızlı yağ yakacağınız için, kilo vermeniz kolaylaşacaktır. Birçok diyetisyen, diyet listelerine sumağın bulunduğu maddeleri eklemektedir. Direkt olarak sumak çayını ekleyen diyetisyenlerde bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre sumak, kadın sağlığı için oldukça önemli. Eğer anne sütü konusunda eksiklik çekiyor veya adet dönemleriniz düzensizse, sumak çayını düzenli olarak tüketmenizi öneriyoruz. Çünkü sumak çayı hem anne sütünü arttırırken hem de adet döngüsünün düzenlenmesine yardımcı oluyor. Bunlarla beraber cildi de güzelleştiren sumak, içerdiği C vitamini ile cildin elastikiyetini korumasını sağlıyor. Cildinizi daha gergin yapan sumak, istenmeyen yaşlanma belirtilerini engelleyerek sizin olduğunuzdan daha genç göstermenizi sağlıyor.

İLGİLİ MAKALE  Hafızayı '10 yaş' gençleştiriyor. Adaçayı'nın faydaları

Sumağın içeriğindeki maddeler idrar söktürücüdür. Bu yüzden de idrar yolu enfeksiyonunun geçmesini sağlıyor. Ayrıca doğal bir antibiyotik olarak da kullanılan sumak, çay olarak tüketildiğinde vücuttaki bütün toksik maddelerin atılmasını sağlıyor. Bu sayede daha temiz ve daha sağlıklı. bir vücudunuz oluyor. Ağrılı idrara çıkma ve iltihaplı mesane sorunalarınız varsa, sumak çayı ile doğal bir şekilde kendinizi tedavi edebilirsiniz.

Sumak, anti kanserojen maddeler içermektedir. Sumak üzerinde yapılan araştırmaların sonucuna göre, düzenli olarak sumak tüketen kişilerin kanser hastalığına yakalanma olasılığı düşmektedir. Çünkü sumak bitkisinin içeriğinde bulunan maddeler, tümörlerin üremesini ve gelişmesini engellemektedir.