Sivilcelere kesin çözüm arayan kişiler için en pratik yöntemler oldukça merak ediliyor. Siyah noktalar, kırmızı lekeler, cilt dökülmeleri ya da ton farklılığı derken sivilceler için kesin çözümlerde evde bakım adına püf noktaları ile birlikte sivilceden kurtulabilirsiniz. Peki, daha sağlıklı cilt görünümleri adına 7 doğal yöntem nedir?

1. Stres Seviyesinin Sivilce Oluşumundaki Tetikleyici Rolü

Sivilcelere sebep olan faktörler yalnızca beslenme kaynaklı değildir. Özellikle;

  • Ruhsal durumlarda yaşanan çalkantılar sivilcelerin artışına sebep olur.
  • Stres altındaki bireylerin cildinde hormon dengesi bozuluyor ve sebum üretimleri yükseliyor.
  • Sebum üretimleri yükseldiği için, cildin sivilceye çok daha yatkın bir hale geldiği gözlemleniyor.

durumları yaşanabiliyor. Sivilcesiz şekilde bir cilde sahip olmanın ilk adımı, kendinizi hem mutlu hem de huzurlu hissetmekten geçiyor.

2. Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durun

Sivilcelenmenin tükettiğimiz gıdalardan kaynaklı sebeplerinden biri de fazla yağ tüketimi oluyor. Kızartmalar ya da yağlı yiyeceklerle besleniyorsanız cildinizdeki gözeneklerinde yağ birikimleri artıyor ve zaman içerisinde bu gözeneklerde sivilce oluşumları meydana geliyor. Eğer cildiniz yağlı bir yapıya sahipse, gözenek içinde iltihaplanma da meydana gelebiliyor. Düşük kalorili veya sağlıklı olan pişirim yöntemleri tercih etmeniz öneriliyor.

3. Bakım Rutininizi Aksatmayın

Gün içinde uygulanmış olan makyajın gece uykudan önce temizlenmesi gerekiyor. Eğer ki göz ya da yüz çevresine uygulamış olduğunuz makyaj ürünleriyle uyursanız, cilt gece boyunca nefes almadığından kısa sürede sivilce oluşabiliyor. Makyajınızı silebilmek adına cildinize tonik adımını da uygulamayı unutmayın. Her cilde göre ayrı tonikler bulunuyor. Uyumadan önce mutlaka yüzünüzü yıkayıp tonik ile rahatlatabilirsiniz.

4. Yeşil Çay Toniği

Yeşil çay içeriği antioksidan olan bir bitkidir. Hem fincan içerisinde hem de cilt bakım rutinlerinde toksinlerden sizi kurtarmak adına yardımcı oluyor. Demlenmiş bir fincan yeşil çayı soğutun ve pamuk yardımıyla yüzünüzü bu çayla temizleyin. Göz, çene ve burun kenarlarını yeşil çay ile sildiğiniz zamanlarda sivilcelerin yayılmasına yoğun oranda engel olabilirsiniz. Yeşil çayın cilt hücrelerini tümüyle yenileyici etkiye sahip olduğu için önceden çıkan sivilcelerin de kısa vakitte temizlenmesini sağlıyor.

5. Doğal Arındırıcıları Kullanın

Elma sirkesinin yüzü arındırma gücü oldukça fazladır. İçerisinde antioksidan içerikler yer aldığından, cilt üzerinde birikmiş olan yağı ve kiri bir dokunuşta siliyor. Bir pamuğa birkaç damla elma sirkesi dökün ve yüzünüzü bu pamukla temizleyin. Her bir temas adına pamuğun farklı yönünü kullanmanız öneriliyor. Düzenli biçimde elma sirkesi ile yüzünüzü temizlerseniz, gözeneklerin temizlenip sivilcelerin tümüyle yok olduğunu fark edebilirsiniz.

6. Aloe Vera ile Nemlendirmenin Gücü

Hücre onarımını oldukça hızlandıran aloe vera, hem jel haliyle hem de losyon biçimiyle sivilceler için öneriliyor. Aloe vera bitkisini yetiştiriyorsanız; yaprağın içindeki jeli çıkararak güzelce ezebilirsiniz. Ezilmiş olan jeli pamuk yardımıyla yüzünüze sürüp on dakika bekleyin. Akabinde ılık suyla yüzünüzü yıkayın ve haftada birkaç kez yapmaya özen gösterin.

7. Doğal ve Düzenli Peeling

Her gece uykudan hemen önce cildinize bir kaşık yoğurdu sürün ve yaklaşık on dakika kadar bekleyin. Yoğurdu cildinizden temizlemek adına ılık su ile yıkayın. Yıkama sırasında cildinize peeling de yapabilirsiniz. Yoğurtta bulunan faydalı olan bakteriler, cildin canlanmasını ve ölü derinin rahatça atılmasını sağlayacaktır.