Sağlıklı yaşam alışkanlıklarının son yıllarda tekrar popüler olması ile birlikte bazı doğal besinlerin şaşırtıcı faydalarını hemen hemen herkes öğrenmeye başladı. Uzun yıllar öncesinde tedavi amaçlı kullanılan ve son yılların trendi sağlıklı yaşam ile faydalarını bizlere tekrar hatırlatan bu mucize besinlerin araştırmalar sonucunda her geçen gün bir yeni faydasının daha ortaya çıkışı ile doğal beslemenin insan sağlığı açısından faydaları da kanıtlanmaya devam ediyor.

Bu besin insana sağlık depoluyor

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar bazı besinlerin insan sağlığı açısından diğer besinlere göre çok daha faydalı olduğu açıklandı. Bu besinlerin düzenli olarak tüketilmesi ise tüm vücudun yenilenmesini sağlayarak sağlığınıza sağlık katıyor. Son yapılan araştırmalar le birlikte ise damarları tamamen temizleyen ve özellikle kalp damarlarında biriken zehri söküp atan gıda ortaya çıktı. Uzmanlar bu gıdanın düzenli olarak tüketilmesinin damarları çok kısa süre içerisinde tamamen tertemiz yaptığını ve sağlık dolu bir hayata adım atmanıza yardımcı olduğunu açıkladı. Herkesin sağlıklı bir hayat için mutlaka günlük olarak tüketmesi gereken besin ise uzaklardan gelen ve ismi bilinmedik bir keşif ürünü değil. Hemen hemen hepimizin bildiği ve tüketimini ne yazık ki çokça ihmal ettiği cevizin düzenli olarak tüketilmesi daha sağlıklı hayata başlamanıza yardımcı oluyor.

Damarları tamamen temizliyor

Ceviz düzenli olarak tüketildiği zaman özellikle kalbe giden kan damarlarının tamamen temizlenmesini sağlıyor. İçerdiği sağlıklı yağ asitleri ve yüksek antioksidan değerleri sayesinde ceviz tüketmek vücutta biriken zararlı serbest radikallerin atılmasında rol oynuyor. Damarlar içerisinde sıkışmış olan yağların neden olduğu hastalıkları da bu şekilde düzenli ceviz tüketerek ortadan kaldırabiliyorsunuz. Damarların temizlenmesi sayesinde ise birçok kalp damar hastalığına karşı vücudunuz daha korunaklı hale geliyor.

Cevizin faydaları

Cevizin düzenli tüketilmesi ile insan vücuduna sağladığı faydalar yalnızca damarları temizlemesi ile sınırlı değil. Düzenli ceviz tüketimi insan sağlığı açısından birçok faydayı da beraberinde getiriyor. Cevizin insan sağlığı açısından sağladığı faydalar şu şekilde karşımıza çıkıyor:

  • Düzenli olarak ceviz tüketmek ya da ceviz yağı içmek kalp krizi riskini ciddi oranda düşürüyor. Kalp damarlarını temizleyen sağlıklı yağ asitleri sayesinde ceviz aynı zamanda felç riskini de düşürdüğü bilinen besinler arasında.
  • Düzenli olarak ceviz tüketimi sonrasında vücutta kolesterol dengesi oluştuğu da ayrıca bilinen bir gerçek. İnsan vücudunda bulunan LDL isimli kötü kolesterolün düşürülmesini sağlayan ceviz aynı zamanda HDL isimli iyi kolesterol seviyelerinde de artış sağlıyor.
  • Ceviz yüksek kalorili bir besin olsa da, tüketilen cevizin sahip olduğu kalori vücut tarafında depolanmıyor. Cevizin sahip olduğu kalori kemiklerde güçlenmeye katkı sağlıyor ve iskelet sisteminizin daha sağlıklı hale gelmesini sağlıyor.
İLGİLİ MAKALE  Sosu başka kıvamı başka, ağızlara layık bu kek bambaşka! (Kaynak: soru.com.tr)

  • İçerdiği lifler sayesinde ceviz metabolizmanızı da hızlandırıyor ve bir sindirim sorunu olan bağırsak tembelliğini ortadan kaldırıyor. Bağırsak florasını iyileştiren lifleri ile ceviz bağırsaklarda yararlı bakteri oluşumunu destekliyor ve bu şekilde bağırsaklarda çalışma düzeni oluşturuyor.
  • Ceviz yine içerdiği sağlıklı yağ asitleri sayesinde ciltte kolajen artışı sağlıyor. Bu sayede de cildin elastik yapısını korumuş oluyorsunuz. Aynı zamanda ciltte kolajen artışı ile birlikte ceviz ciltte oluşan sivilce, akne ve siyah nokta gibi sorunların giderilmesine yardımcı oluyor.
  • Ceviz kalp ve cilde olan faydalarının yanı sıra insan beyni için de faydalı besinler arasında. Beyne benzeyen yapısı ile yıllardır bu konuya dikkat çekilmesinin elbette bir sebebi var. Ceviz içerdiği omega-3 yağ asitleri sayesinde beyni güçlendiriyor ve hafızayı tazeliyor.

Ceviz ne kadar tüketilmeli?

Cevizin faydalarından yararlanmak ve zararlarından kaçınmak için doğru bir kullanım miktarı da bulunuyor. Unutulmamalıdır ki, her gıdanın aşırı tüketimi faydadan çok zarar getirir. Bu nedenle cevizden günlük olarak 50 gram kadar tüketmeniz zararlardan korunmak ve tüm sağlıklı yapısından faydalanmak için yeterli olacaktır.