Gayrimenkul satın almak isteyen vatandaşlar bu satın alma işlemi öncesinde tapu sorgulaması yaparlar. Genel olarak kişinin şahsı adına yaptığı tapu sorgulaması bazen başka biri için de yapılması gereken ya da yapılmak istenen bir durum olduğunda ise prosedür değişikliğe uğrar. Kendiniz ile aynı şekilde sorgulamasını başka biri adına gerçekleştirmek mümkün değil. Ancak farklı br yöntem izleyerek ve de gerekli bilgilere sahip olarak başkası adına tapu sorgulaması yapmanız mümkün.

Tapu sorgulaması neden yapılır?

Tapu sorgulaması gayrimenkul alımı yapılmadan önce gerçekleştirilmesi gereken önemli bir işlemdir. Gayrimenkul sorgulaması yapıldığı takdirde alınacak mülk ile ilgili içerisinde yalan ifade yer alamsı mümkün olmayan dokümanlar ve resmi bilgilere erişilir. Bu bilgiler sayesinde alınmak istenen mülk ile ilgili bilgiler net bir şekilde elde edilir. Bu da daha sonra ortaya çıkabilecek sorunların da önüne geçilmiş olur.

Tapu sorgulaması nasıl yapılır?

Tapu sorgulaması yapmak için iki farklı yol izleyebilirsiniz. Bu yolardan birisi direkt olarak Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne bulunduğunuz il içerisinde başvurmak ve fiziki olarak sorgulama yapmaktır. Bunun için Tapu ve Ruhsat Şube Müdürlüğü2ne dilekçe göndermeniz yeterli olacaktır. Bu dilekçe karşılığında istediğiniz mülk işeilgili bilgilere erişebilirsiniz. Aynı zamanda bu işlemi internet üzerinden gerçekleştirmek de mümkündür. İnternet üzerinden tapu sorgulaması yapmak isteyenlerin kullanması gereken alan e-Devlet olacaktır. Uygulama içerisinden tapu sorgulama yazarak ilgili bağlantı alanına erişebilir ve bu sayede yine almak istediğiniz mülk hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Adres bilgisi dışında bir de ada ve parsel bilgilerine ihtiyaç duyacağınız bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Başkası adına tapu sorgulama nasıl yapılır?

Tapu sorgulama işlemi oldukça kolay bir işlem olsa da, başkası adına yapılacak tapu sorulama işlemleri kendiniz için yapacağınız işlem ile aynı kriterleri taşımaz. Kendiniz adına yapacağınız işlemi internet üzerinden kolaylıkla hallederken, bir başkası adına tapu sorgulama ancak ve ancak o kişi ile birlikte Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne gidilerek gerçekleştirilir. Bunun ana sebebi ise  güvenlik sorunu niteliği taşıyan olayların önüne geçmektir. Kişi ve o kişinin hakkında bilgi almak istediği mülkün bilgileri ile birlikte gidildiği takdirde ise mülk hakkında istenen bilgileri elde edebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  E-devletten haciz sorgulama nasıl yapılır?

Tapu sorgulama için hangi evraklar gerekir?

Tapu sorgulama işlemi için yanınıza alacağınız belgeler azdır ve bu belgeleri elde etmek için uzun uğraşlar vermenize gerek kalmaz. Türkiye Cumhuriyeti’ne ait kimlik kartı, adres bilgileri, ada ve parsel bilgileri içeren evraklar bu işlemi tamamlamak için yeterli belgelerdir. Dilediğiniz takdirde tapu sorgulama işlemlerini tapu devir amacı ile gittiğiniz Tapu Dairesi içerisinde de öğrenebilirsiniz. anca bu gibi işlemlerin son dakikaya bırakılması oldukça riskli bir düşüncedir. En sağlıklısı öncesinde tapu sorgulama işleminin tamamlanmış olması ve sorunsuz bir şekilde devir işlemi için beklenilmesi.

Tapu için gerekli evraklar nelerdir?

tapu sorgulama işlemi başarılı geçtiği takdirde tapu devir işlemi gerçekleştirilmesi önünde bir engel kalmaz. bu noktada da tapu işlemleri için gerekli evrakların tamamlanması devreye girer. İşte tapu işlemi gerçekleştirecek alıcı ve satıcıların tamamlaması gereken evraklar:

Satıcı tarafından hazırlanacak evraklar

  • Tapunun aslı ya da fotokopisi
  •  1 adet fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı aslı ya da fotokopisi
  • Vergi borcu olmadığına dair belediyeden alınacak belge
  • Eğer tapu işlemi emlakçı tarafından yapılıyor ise vekaletname

Alıcı tarafından hazırlanacak evraklar

  • 2 adet fotoğraf
  • Nüfus cüzdanının aslı ile fotokopisi
  • Tapu işlemleri ile emlakçı ilgileniyor ise vekaletname