İsimler ve arkalarındaki ilginç, bazen sevindirici bazen şaşırtıcı anlamları her zaman için sohbet konuları arasında yerini almaktadır. Çocuklarına isim koymak için arayışlarını sürdüren ebeveynler ve kendisinin ya da çevresindeki insanların isimlerini merak eden kişilerin isimlerin anlamlarını araştırdıkları zamanlar geldiğinde ise hangi ismin anlamının ne olduğu ve nereden geldiği sorulan sorular olarak karşımıza çıkar. Peki en çok tercih edilen isimlerden olan Beyza isminin anlamı nedir?

Beyza isminin anlamı

Anlamını öğrenince Beyza ismine sempati duyarak birçok kişi çocuklarında bu ismi tercih ediyor. Bu güzel ismin anlamı ise şu:

Türk Dil Kurumu tarafından açıklanmış olan anlamı ‘çok beyaz, ak, tertemiz, kirlenmemiş olan, berrak’ anlamlarına gelen Beyza ismi aynı zamanda günah işlemeyen, günahtan ve haramdan uzak anlamlarına da gelmektedir. Arapça dilinden dilimize geçen Beyza ismi, aynı zamanda Arapça’da sıfat olarak da kullanılan bir isimdir. Beyza ismi Arapça kökenli bir isimdir ve İslam dininin kutsal kitabı olan Kur’an-ı Kerim’de de geçen bir isimdir. Beyza ismi Araf suresi 108. ayet ve Neml suresi 12. ayetlerde yer almaktadır.

Dini olarak anlamı

Beyza ismi cennetteki altıncı bahçenin adı anlamına da gelir. Günahtan uzak, kalbi temiz kişiler için kullanılan bir isimdir. Aynı zamanda Arapça dilinde Beyza çok sevilen, el üstünde tutulan kişi anlamında bir sıfat olarak da kullanılır.

Beyza ismi karakteristik özellikleri

Beyza ismine sahip bireyler genel olarak mücadeleyi seven bir yapıya sahip kişilerdir. Anı biriktirmeyi sevseler de ne yazık ki çoğunlukla kötü anıları biriktirirler. Hüzün dolu hikayeleri, dram filmlerini ve ağlamayı seven Beyza ismi sahipleri, plan yapmayı çok severler. Geçmişten şuana kadar olan her anlarının ve şuandan geleceğe uzanan her anlarının planlı yaşanmasını isterler. Önsezileri kuvvetli kişilerdirler. Eğer Beyza isminde birisi bir şeylerin yanlış olduğunu söylüyorsa dikkat etmekte fayda var çünkü genellikle haklı çıkarlar. İlim ve bilime düşkün kişilikleri vardır. Okumayı, araştırmayı ve yeni şeyler keşfetmeyi fazlasıyla severler. Meraklı yapıya sahip olan Beyza ismi sahipleri aynı zamanda iş hayatında başarıyı kendisine çeken kişiler olarak da bilinirler. Beyza ismini taşıyan kişiler genel olarak enerjik yapıya sahip kişiler olup, çevrelerine de iyi enerjiler yayarlar. Beyza isminin sahiplerinden eski zamanlarda hep iyilikler beklendiği ve güvenilen kişiler oldukları şeklinde de bahsedilmektedir. Aynı zamanda Beyza ismi sahipleri romantizmi seven, zarif kişilikleri bulunan ve duygulara önem veren insanalardır.