Ağız bakımını tamamlanamaması halinde dişleriniz sararmaya başlar. Dişlerde sararmaların oluşması da hem hijyen bakımından hem de estetik görünüm bakımından bir sorundur. Kimse sararmış dişler ile gezmek istemez. bu nedenle de dişlerin beyazlaması için farklı yöntemlerin kullanılması ihtiyacı ortaya çıkıyor. Gerek sağlık gerek ise estetik açısından bir sorun olan diş sararmasının önüne geçmek için dişlerinizi bembeyaz yapacak ve sararmalardan iz bırakmayacak yöntemleri sizler için araştırdık.

Diş beyazlatan yöntemler

Dişlerimiz bazen hijyen eksikliği bazen ise genetik sebepler ile saramaya başlar. Diş sararması aynı zamanda dış faktörlere bağlı şekilde meydana gelebilir. Bunların yanı sıra bazı hastalıklar da dişlerde sararmaya yol açar. Diş sararmalarının meydana gelmesi ise hem hijyen he de estetik açıda bir sorundur. Dişlerde oluşan sararmaların önüne geçmek için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanın yettiğini düşünürken, dişlerinizi düzenli halde fırçalamanın yetersiz olduğu anlarda kullanabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. İşte dişleri bembeyaz yapan yöntemler:

Karbonat ile fırçalayın

Diş temizliğinde önemli yardımcılardan biri karbonattır. Hem diş macunu hem de karbonatın etken maddesi olan sodyum bikarbonat karbonatın yapısında daha fazla bulunduğu için, karbonat diş temizliğinde kullanılabilen bir malzemedir. Diş minesini aşındırmamak adına az miktarda kullanmak ise daha sağlıklı olacaktır. Diş fırçasının üzerine sıktığınız bir miktar diş macununun üzerine çok az karbonat serpiştirin ve dişlerinizi bu karışım ile fırçalayın. Bu yöntemi haftada iki ya da üç kez tekrarlayabilirsiniz. Sürekli olarak tekrarlamak ise dişlerde aşınma sorununa yol açacaktır.

Limon ve karbonat ile gargara

Dişlerinizi daha temiz ve daha beyaz hale getirmek için kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise doğal gargara suyu hazırlamak. Dişlerinizi beyazlatmak adına kullanabileceğiniz doğal bir gargara suyu hazırlamak için yarım limonun suyunu sıkın ve üzerine 1 çay kaşığı karbonat ekleyin. Daha sonra yarım çay bardağı suyu da ilave edin ve tüm malzemeleri karıştırın. Hazırladığınız gargara suyu ile ağız gargaranızı tamamlayabilir ve bu yöntemi haftada 2 kez olacak şekilde tekrarlayabilirsiniz.

Dene yaprağı ve portakal kabuğu ile beyazlatma

Defne yaprağı ve portakal kabuğunun bir arada kullanılması ile doğal bir diş macunu hazırlanabilir. Asidik yapısı ile portakal kabuğu ve yenileyici yapısı ile defne yaprağı bir araya geldiğinde  ortaya çıkacak olan bu doğal diş macununu kullandığınız zaman dişlerinizin eskisinden çok daha beyaz olduğunu göreceksiniz. Bu yöntemi kullanmak için ilk olarak defne yaprağını ezerek toz haline getirin. Daha sonra bir portakalın kabuğunu rendeleyin ve bu iki malzemeyi bir kapta karıştırarak ezin. Macun kıvamına gelene dek ezme işlemine devam edin. Diş fırçanızı bu karışıma batırarak dişlerinizi 5 dakika boyunca fırçalayın. Dişlerinizi haftada 1 kez bu şekilde temizleyebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Kabızlık problemini hayatınızdan def edin! Geceden suya koyun...

Dişlerinizi muz ile temizleyin

Dişlerinizi temizlerken kullanabileceğiniz doğal ürünler arasında muz da yer almaktadır. Doğal magnezyum ve kalsiyum yapısının yanı sıra fosfor da barındıran muzun kabuğunu kullanarak dişlerinizi bembeyaz yapmak mümkündür Diş temizliğinde muz kabuğu kullanmak isteyenler için bu yöntem en basit yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Dişlerinizi muz kabuğu ile beyazlatmak için yapmanız gereken tek şey, dişlerinizi muz kabuğu ile iyice ovalamak ve daha sonra macunsuz bir diş fırçası kullanarak fırçalamak. Bu şekilde muz kabuğu kullanarak dişlerinizi hafta bir kez beyazlatma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bilinen bir yan etkisi olmadığından, acil durumlarda yardımınıza koşacak bir yöntemdir.