Yerli ve milli insansız hava aracı Bayraktar TB2, ilk aktif uçuşunu gerçekleştirmesi ile birlikte tüm dünyanın ilgi odağı haline gelmiş olan SİHA modelidir. Baykar Teknoloji firması tarafından üretilen ve birçok farklı ülke basınından övgüler almaya devam eden Bayraktar TB2 için ünle gelişmeler dünyanın dört bir yanından aktarılmaya devam ediyor. Açıklanan yeni bir gelişme ile Bayraktar TB2 için yeni bir üs kurulduğu açıklandı ve üssün açılışı gerçekleştirildi.

Bayraktar TB2 için yeni üs

Baykar Teknoloji isimli yerli savunma teknolojileri sanayisi firması tarafından üretilen ve ilk aktif uçuşunu gerçekleştirmesi ile birlikte tüm dünyada büyük ses getiren Bayraktar Tb2, yeni gelişmeler ile ismini duyurmaya devam ediyor. Bayraktar TB2 için farklı ülkelerden gelen siparişler üzerine üretimlerin devam etmesi ile birlikte birçok ülkeye de sipariş edildiği üzere Bayraktar TB2 model SİHA’lar teslim ediliyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde Bayraktar TB2 model SİHA alımı yaparak envanterinde Türk efsanesi Bayraktar TB2’ye yer açan Kırgızistan bu kez de envanterinde bulunan Bayraktar TB2 model SİHA’lar için bir üs inşa edildiğini açıkladı.

2021 yılının sonlarında Bayraktar TB2 siparişleri teslim edilen Kırgızistan Bayraktar TB2 model SİHA’ları Celal-Abad Havalimanı’nda konuşlandırmıştı. Ancak bu durum geçici bir süreçti ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Bayraktar TB2 model SİHA bakımı, görev icrası ve eğitimi gibi temel gereksinimler için inşası devam eden üssün açılışını gerçekleştirdi.

Hava üssü sınır savunma görevini yerine getirecek

Bayraktar TB2 model SİHA’lar için inşa edilen üssün açılışını gerçekleştiren Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, açılış töreninde konuşma yaparak bazı hususlara değindi. Bayraktar TB2 model insansız hava araçlarının ülken savunmasında ve sınır güvenliği konusunda sağladığı faydalardan bahseden Caparov, barış ve istikranın sınırlardan başladığını belirtti. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, inşa edilen Bayraktar TB2 hava üssünün sınır savunmasında ve sınır güvenliğinde görev alacağını açıkladı.

Mühimmatı da inceledi

Bayraktar TB2 hava üssünün açılışına katılan Kırgızistan cumhurbaşkanı Caparov, açılış töreninin ardından Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı General Kamçıbek Taşiyev ile birlikte incelemelerde bulundu. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov Bayraktar TB2, Yer Kontrol Merkezi ve Bayraktar TB2’nin MAM-L mühimmatı hakkında askerlerden bilgi aldı. Uçuşa hazırlanan Bayraktar TB2 ve kanat altında takılı olan MAM-L mühimmatını incelemesinin ardından Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, Bayraktar TB2 için imzayı attı.

İLGİLİ MAKALE  Bayraktar TB2'nin fiyatları belli oldu

Nisan ayında tatbikata katılmıştı

Kırgızistan için üretilen ve teslim dilen Bayraktar TB2’ler Kırgızistan Savunma Bakanlığı amblemi ile Kırgız Bayraktar TB2’si olarak görevine başladı. Kırgız Bayraktar TB2’leri Aselsan üretim CATS Elektro Optik Sensör sistemi ve MAM-L silah mühimmatı ile donatılmış durumda. Günle olarak Kırgızistan savunmasında yer alan Bayraktar TB2 model SİHA aynı zamanda Kırgızistan ordusu tarafından Nisan ayında gerçekleştirilen askeri tatbikata katılmıştı. Katıldığı askeri tatbikatta zırhlı bir hedefi MAM-L mühimmatı ile vurdu ve tatbikatta başarı sağladı.