Ayva oldukça sağlıklı bir meyvedir. Özellikle kış aylarında tüketilmesi, bağışıklık sistemini güçlendirdiği için soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmamızı önlemekte. Peki ayva yaprağı çayını denediniz mi? Ayva yaprağı çayı, en az ayvanın kendisi kadar sağlıklıdır. Bu yazımızda sizlere ayva yaprağı çayının faydalarından bahsettik.

Ayva yaprağı çayının faydaları nelerdir?

Ayva yaprağı, antioksidan maddeler içermektedir. Bu antioksidan maddeler kan damarlarını rahatlattığı için kalp krizi, yüksek tansiyon ve felç gibi rahatsızlıkları önlemektedir. Aynı zamanda kan damarlarını rahatlatması, ani beyin kanaması riskini ya da beyinde pıhtı atma riskini düşürmektedir.

Kış aylarında herkes bitki çaylarına yönelmektedir. Genellikle yeşil çay ve adaçayı gibi bitki çayları oldukça revaçtadır. Fakat ayva yaprağı çayı da diğer bitki çayları kadar sağlıklı bir çaydır. Bu sebeple kış aylarında ayva yaprağı çayı tüketilmesi, uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ayva yapağı çayının içerisinde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. C vitamini boğazımı rahatlatır ve öksüre karşı iyi gelir. Eğer boğazınızda balgam ile öksürük sorunlarınız varsa, ayva yaprağı çayı tüketmeniz gerekmektedir.

Ayva yapağı çayında bol miktarda demir bulunmaktadır. Eğer kansızlık sorunu yaşıyorsanız, ayva yaprağı çayından 2 fincan tüketmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede demir eksikliğinizin önüne geçebilmiş olacaksınız. Ayrıca birçok cilt bakım ürününde ayva yaprağı özütü kullanılmaktadır. Ayva yaprağı özütünde bulunan C vitamini, cildin daha sıkı bir hal almasını sağlamakta. Bu sayede ciltteki yaşlanma belirtilerinin önüne geçilmektedir. Aynı zamanda ayva yaprağı çayı tüketmek, kişinin cildinde oluşan sivilce ve akne izlerini geçirmektedir. Bu sayede daha temiz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Ani acıkmalar, sürekli yorgun hissetmek bu sorunların hepsi dengesiz şeker seviyesinden kaynaklanmaktadır. Ancak ayva yaprağı çayının içeriğinde bulunan maddeler, kan şekeri seviyesini düzenler. Bu sayede gün içindeki acıkmalarınızın önüne geçmiş olacaksınız. Bu sayede kilo alma problemlerinin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca ayva yaprağı çayı, metabolizmayı hızlandırmaktadır. Bu sayede diyet yapan kimseler, daha hızlı bir şekilde yağ yakabiliyor.

Eğer bağırsak tembelliği, bağırsak düğümlenmesi gibi sorunlarınız varsa ayva yaprağı çayı size iyi gelecektir. çünkü ayva yaprağı çayı, bağırsakların daha hızlı ve daha düzenli çalışmasını sağlayacaktır. Bu sayede ishal ve kabızlık gibi sorunlara iyi gelen ayva yaprağı çayı, bu sorunları çok hızlı bir şekilde çözebilmektedir.

Ayva yaprağı çayı iyi bir ağrı kesicidir. Ayva yaprağı içerisinde bulunan maddeler, kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Bu sayede ağrıyan bölgedeki kan dolaşımı da hızlanacağı için oluşan ağrılar da dinecektir. Aynı zamanda doğal bir antibiyotik olan ayva yaprağı çayı, vücudunuzda oluşan bütün enfeksiyonların temilenmesini sağlamaktadır.

Ayva yaprağı çayı nasıl hazırlanır?

Ayva yaprağı çayını hazırlamak oldukça kolaydır. Bunun için iki adet malzeme gereklidir. Bu malzemeler ise ayva yaprağı ve sıcak sudur. Ayva yapraklarını kurutmanız, çayınızı daha lezzetli yapacaktır. Hamile kişilerin ayva yaprağı tüketmesi için ilk önce doktorlarına danışması gerekli. Hamile kişileri doktorları, kişinin kan değerlerine bakıp bir karar verecektir.

Ayva yapraklarını bir demliğe koyun ve kaynamış suyu da demliğe boşaltın. Yaklaşık 10 dakika sonra çay suyu ayva yaprağının demini alacaktır. Ayva yaprağı çayını içmek için, ayva yapraklarını süzmeniz daha iyi olacaktır. Günde maksimum 3fincan ayva yaprağı çayı tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

X