Google, makine öğrenme tekniğine dayanan yeni yapay zekasını duyurdu. Imagen adı verdikleri bu yapay zeka programı, yazdığınız basit cümleleri görsellere çevirebiliyor. Yapılan açıklamalardaki örneklere bakıldığında ise oldukça başarılı sonuçlar alındığını görüyoruz. Google’ın duyurduğu bu yapay zeka programı, insanın hayal gücü gibi çalışmakta. Bu yazımızda sizlere, Google’ın duyurmuş olduğu Imagen adındaki yazıları fotoğrafa dönüştüren yapay zeka programından bahsedeceğiz.

Imagen nedir?

Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Google’ın ürettiği yapay zeka programı olan Imagen, yazdığınız basit cümlelere göre görseller üretiyor. İnsanının hayal gücüne benzer görüntüler oluşturan bu yapay zeka programı, oldukça başarılı sonuçlar ile karşımıza çıkıyor. Imagen yapay zeka programı, makine öğrenme tekniği ile kendisini geliştirmektedir.

Google Imagen’e yazacağınız cümlelere göre size bir görsel gösteriliyor. Örneklerde bir cümle olarak “Times Meydanı’nda bisiklet süren bir Corgi köpeği. Köpek güneş gözlüğü ve şapka takar.” cümlesinin İngilizce karşılığı yazıldı. Daha sonra ise tam da cümlede yazanlarının bir betimlemesi karşımıza çıktı.

Google Imagen nasıl çalışır?

Google Imagen, makine öğrenme tekniği ile çalışmaktadır. Yapılan açıklamalara göre kullanıcının girdiği metin, diğer her şeyden önce analiz ediliyor ve T5-XXL sistemi ile kodlanıyor. Yapay zekaya söylenen metin, önce 64 x 64 piksel çözünürlüğünde küçük bir görüntü haline getiriliyor. Daha sonra da bu görüntü büyüyor ve son halini alarak karşımıza çıkartılıyor. Google Imagen’ın kullanılabilmesi için basit metinler yazılması gerektiğini söylemiştik. Yukarıda, yapay zeka teknolojisi için hazırlanan internet sitesinde yer alan bazı örnekler yer almaktadır. Bu örneklere bakıldığında ise genel olarak basit ve anlaşılabilir cümlelerin kullanıldığını görüyoruz. Örneğin; “Aynaya bakan bir köpeğin kedi görmesi.” veya “Sahra Çölü’nde hasır şapka ve neon güneş gözlüğü takan küçük bir kaktüs.” gibi basit ve anlaşılabilir cümleler, bu yapay zeka programı içerisinde oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamış.

Google Imagen bir ilk değil

Google bu yapay zeka programının tanıtımını yapı. Oldukça başarılı sonuçlar veren bu sistem, birçok teknoloji severi şaşkına çevirmişti. Ancak çok daha önceden Dall-E adında bir yapay zeka programı yayınlanmıştı. OpenAl isimli bir yapay zeka şirketi, Dall-E ile metinleri görsellere çevirebilen bir yapay zekayı kullanıma sunmuştu. Google Imagen için ise bu yapay zekanın birebir rakibi diyebiliriz.

İLGİLİ MAKALE  Türk Hava Kuvvetleri'nin amiral gemisi Milli Muharip Uçak düşmana korku dosta güven veriyor

Google Imagen ile oluşturulmuş fotoğraflar

Google Imagen adlı yapay zekanın tanıtımında oldukça basit cümlelere yer verildi. Bu cümlelerdeki ifadeler oldukça açık ve betimlenebilir. Bu cümlelerin yazılmasından sonra ise Imagen yapay zeka programı, karşımıza bu cümleler ile neredeyse birebir görseller getirdi. Gelin hep brilikte bu görselleri inceleyelim.

Rokete binip aya doğru giden bir beyin.

Çikolata, mango ve krem şantiden yapılmış kel kartal.

Astronot kaskı takan bir rakun fotoğrafı, gece dışarıya bakmaktadır.

Aşırı kızgın bir kuş.