Dünya genelinde en fazla kullanılan arama Google’dır. Açık ara, tercih edilen arama motorunun tarayıcı ürünü olan Chrome’da aynı şekilde çok fazla kullanılıyor. Bazen kullanıcılar, tarama geçmişini silmek istiyorlar. Bunu bazı kişiler rahatlıkla yapabilirken bazıları ise nasıl yapacaklarını bilmiyorlar. Makalemizde, tarama geçmişinin nasıl temizleneceği konusunda detaylı bilgiler bulabileceksiniz. Ayrıca, tarama geçmişi nasıl oluşur? Tarama geçmişini silmenin faydası nedir? Tarama geçmişi, ne kadar aralıklar silinmelidir? Bu benzeri soruların yanıtlarını makalemizde bulabileceksiniz.

Google Tarama Geçmişini Neden Kaydeder?

Google kullanıcıya kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Bu amaçla, web sitelerindeki çerezleri kullanıyor. Kullanıcı, bir web sitesine girdiğinde, Google, kullanıcıya onun ilgisini çekecek reklamlar göstermek istiyor. Peki, bunu nasıl yapıyor? Söz gelimi, kullanıcı Google’da bir ayakkabı markası araması yaptıysa, Google, kullanıcının bu yönde bir ilgisi olduğunu anlıyor. Kullanıcı, haber sitesine veya başka bir siteye girdiğinde, ona söz konusu spor ayakkabılarıyla ilgili reklamları gösteriyor. İşte, Google’ın arama geçmişini kaydetmesinin temel sebebi budur. Google geliştikçe, kullanıcıya çok kişisel bir hizmet sunmayı amaçlıyor. Bu yönde çalışıyor, insanlar ise Google’ın alakalı içeriklerini görmek istemeyebiliyorlar.

Chrome tarama geçmişi silme

Chrome tarama geçmişi silme

Chrome Geçmişi Nasıl Görürüm

İnternet kullanıcısı, chrome geçmişini görmek istiyorsa ilk olarak chrome’u açmalıdır. Bunun ardından sağ üst köşede diğer sekmesi tıklanmalıdır. İşte, “geçmiş” sekmesi burada yer alıyor. Kullanıcı geçmişin üzerine tıklayarak neler kaydedildiğini görebilir. Silmek istiyorsa, bunu da buradan kolayca yapabilir.

Chrome Tarama Geçmişi Neleri Gösterir?

Google, tarama geçmişi, bir bilgisayardan veya akıllı telefondan son 90 güne kadar girilen tüm web sitelerini gösterir. Burada, kişinin internet kullanma yoğunluğuna göre, yüzlerce site olabilir. Site, sayısı çok fazla olduğunda onları silmek biraz uzun sürebiliyor.

Chrome tarama geçmişi silme (mobil)

Chrome tarama geçmişi silme (mobil)

Chrome Tarama Geçmişi Neden Silinir?

Google, kullanıcıya alakalı içerik göstermek istiyor. Bu sebeple, yapılan aramalara uygun sonuçlar ve reklamlar gösteriyor. Kullanıcı, birkaç harfi yazdığında Google hemen gerisini tamamlıyor. Bunun yanında, yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, kullanıcıya en ilgili reklamları sunmayı amaçlıyor.

Ancak, kullanıcı bazen bu reklamları alakasız buluyor. Çerezlerle beraber, görmek istemediği reklamlar ve içerikler gösteriliyor. Bu durumda yapılması gereken şey tarama geçmişini silmektir. Peki, tarama geçmişi nasıl silinir, bu zor mu? Yazımızda bunlara cevap bulacaksınız.

İLGİLİ MAKALE  Google Haritalar'ın gizli özelliği. 'Benzin fiyatlarını' görebiliyorsunuz!

Tarama Geçmişinin Tamamı Silinir mi?

Tarama geçmişinin tamamı silinebilir. Buna ek olarak, silinecek içerik arttıkça, silme süresi de artar. Bundan dolayı, açılacak olan kutuya tarama geçmişinin ne kadarının silinmek istendiği belirletilebilir. Silinmek istenen sure aza olduğunda silme, işlemi çok kısa sürer. ​​​​​​

Chrome tarama geçmişi (mobil)

Chrome tarama geçmişi (mobil)

Chrome Web’de Tarama Geçmişi Silme

Chrome’da tarama geçmişi nasıl silinir, merak edenler, bunu artık kolaylıkla yapabilecek duruma gelecekler.

  • Chrome açılır
  • Sağ üstte diğer sekmesi tıklanır
  • Geçmiş sekmesine tıklanır
  • Sol tarafta tarama verilerini temizle tıklanır

Tarama verilerini temizle seçeneğinden sonra, Google bize, ne kadarını silmek istediğimizi soruyor. Açılan kutuya, belirli bir kısım belirtip, söz konusu zaman aralığını silebiliriz. Her şeyi silip temizlemek için “tüm zamanlar” seçeneği tercih edilmelidir. Chrome, birkaç dakika sonra, tarama geçmişini silmiş olacaktır.

Video: GOOGLE ARAMA GEÇMİŞİ SİLME 2021 PC

Tarama Geçmişi Silinince Ne Olur?

Chrome, tarama geçmişini temizlediğini bildirdikten sonra, kullanıcı, her gün girdiği bir web sitesinin birkaç harfini yazsa, Google hemen tamamlayamaz. Normalde, Google’ın tamamladığı aramaları artık tamamladığı görülünce tarama geçmişinin silindiği anlaşılmalıdır. Buna bağlı olarak, Google sıklıkla gösterdiği reklamları da göstermemeye başlamıştır.

Ancak, Google, kullanıcı deneyimini maksimum seviyeye çıkarmak için sürekli olarak tarama geçmişini kaydetmeye devam edecektir. Bu bilgiler, yapay zeka tarafından yorumlanıp, kullanıcıya en alakalı, başka bir deyişle en faydalı sonuçlar sunulacaktır. Bundan ötürü, Chrome tarama geçmişi, periyodik olarak, silinip, temizlenmelidir. Google, tüm tarama geçmişini kaydediyor. Bunun istisnası ise, “giz mod” ile site ziyaretleri yapmaktır.

Chrome etkinlik geçmişi (mobil)

Chrome etkinlik geçmişi (mobil)

Chrome Mobilde Tarama Geçmişi Silme

Chrome, web’te kullanıldığı gibi mobilde de sıklıkla tercih edilen bir tarayıcıdır. Benzer şekilde, mobilde geçmişi silmek mümkündür. Aslında, web ile mobil arasında pek bir fark yoktur. Chrome açılır, sağ üstte diğer tıklanır. Açılan kısımda geçmiş tıklanır. Tarama verilerini sil, komutu verilir. Aynı şekilde, chrome kullanıcıya zaman aralığı soruyor. Kullanıcı, silmek istemediği verileri muaf tutarak, işlemi yapabilir.

İLGİLİ MAKALE  Chrome şifreleri yedekleme nasıl yapılır?

İzleyin: Telefondan Google Geçmişini Tamamen Silme!!!

IOS’ta Tarama Geçmişi Silme

IOS işletim sistemi, birçok kişiye çok karmaşık görünüyor. Bu sebeple, IOS’ta tüm işlemlerin, çok daha zor ve içinden çıkılmaz olduğu düşünülüyor. Ancak, tarama geçmişi silme konusunda kesinlikle böyle değil. Android tarama geçmişi nasıl yapılıyorsa, IOS tarama geçmişi de aynı şekilde yapılıyor. Tüm işlem, sadece birkaç dakikada tamamlanıyor.

Chrome geçmişi nasıl silinir, sorusuna yanıt arayan kişilere, detaylı bir şekilde yanıt vermeye çalıştık. Web, IOS ve Android için, işlemin nasıl yapıldığını anlattık. Bu işlem, zaman zaman tekrar edilmelidir. Böylelikle, bilgisayarınız ve akıllı telefonunuz, size sadece istediğiniz sonuçları verecek, yorumladığı ve sizin merak ettiğinizi düşündüğü sonuçları getirmeyecek.