Laptoplarımız kullandıkça kirlenmeye başlıyor. Kirlenen laptoplar da ısınma sorunu baş gösteriyor ve ısınan laptoplarda zamanla donmalar ve yavaşlamalar başlıyor. Bu yüzden kullandığınız laptopları düzenli olarak temizlemeniz, dizüstü bilgisayarlarınızın sağlığı için oldukça önemli. Çünkü dizüstü bilgisayarların ısınması, laptopun iç donanımının zarar görmesine neden olabilir. Bu yazımızda sizlere, dizüstü bilgisayarınızı nasıl temizleyebileceğinizi anlattık.

Dizüstü bilgisayarlar nasıl temizlenir?

Dizüstü bilgisayarları temizleyebilmek için gerekli olan birkaç malzeme bulunmaktadır. Bu malzemeler ile çok kolay bir şekilde bilgisayarınızı temizleyebilirsiniz. Ancak bu işlemi ilk kez yapacaksanız, yanınıza teknik bilgisi yüksek olan birinin olmasına dikkat edin. Dizüstü bilgisayarınızı temizlemek için şu malzemelere ihtiyaç duyabilirsiniz:

  • Dizüstü bilgisayarınıza uygun tornavida
  • Kompresör veya saç kurutma makinesi
  • Kuru bez veya kağıt havlu
  • Eğer işlemcinizin termal macununu değiştirecekseniz, 1 adet termal macun

Dizüstü bilgisayarımızın alt kapak kısmının vidalarını, tornavida yardımı ile söküyoruz. Ardından da alt kapak kısmını nazik bir şekilde dizüstü bilgisayarımızdan ayırıyoruz. Daha sonra ise iç aksanının tozunu, mikrofiber bir bez ile alıyoruz. Ancak bu toz ve kiri alırken, dizüstü bilgisayarınıza zarar vermemek için çok fazla bastırmadan ve nazikçe bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.

Dizüstü bilgisayarın anakartı.

Daha sonra ise bilgisayar fanı ile işlemci arasındaki ısı iletimini sağlayan bakır boruyu söküp temizlememiz gerekiyor. Bunun için bakır borunun sabit kalmasını sağlayan vidaları da bir tornavida yardımı ile söküyoruz. Ardından da bakır boruyu hafif nemli bir bez ile temizliyoruz. Bu sayede bilgisayarınızın işlemcisi, fan tarafından çok daha kolay bir şekilde soğutulacaktır. Bununla beraber Bakır borunun alt kısmının da güzel bir şekilde tozunu alalım. Eğer termal macun değiştirme işlemi yapacaksanız, işlemciyi sökmeniz ve işlemcide bulunan termal macunu nazik bir şekilde silmeniz gerekiyor. Daha sonra ise çok az bir miktarda termal macun sürün ve işlemciyi yerine oturtun. Daha sonra ise işlemcinin de vidalarını takın. En sonunda ise bakır borunun viadalarını takın ve dizüstü bilgisayarınızın alt kapağını kapatıp vidalarını takın. Bu şekilde bilgisayarınızın iç kısmını tamamen temizlemiş olacaksınız.

İzleyin: Dizüstü bilgisayarlarda termal macun nasıl değiştilir? Nasıl temizlenir?

Dizüstü bilgisayarınızın klavyesini nasıl temizleyebilirsiniz?

Dizüstü bilgisayarlarınızın klavyeleri de sürekli olarak kirlenen bir yapıdadır. Bu yüzden bilgisayarlarınızı temizlerken klavye temizliğine önem ve özen göstermelisiniz. Klavyelerinizi temizlemek için hafif nemli bir mikrofiber bezden yardım alabilirsiniz. Klavyenizin üst kısmını güzle bir şekilde sildikten sonra ise klavyedeki tozların arasını silmek için kulak çöpü kullanabilirsiniz. Alkol içeren herhangi bir sıvı ile kulak çöpünün ucunu hafif bir şekilde nemlendirin. Daha sonra kulak çöpü ile klavyelerinizin tuşlarının arasını temizleyin.

İLGİLİ MAKALE  Bilgisayar nasıl hızlandırılır? Bu 5 adımı yavaşlayan bilgisayarlarınızda mutlaka uygulayın (Kaynak: soru.com.tr)

Klavye tuşlarının üzerinde de lekeler oluşabilir. Bu lekeleri silebilmek için ise bir silgi yeterli olacaktır. Silgi ile birlikte klavyenizin tuşlarındaki lekeleri kolay bir şekilde silebilirsiniz. Eğer klavyenizin tuşları sökülüp takılabiliyorsa, tuşları söküp silmeniz, işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Dizüstü bilgisayarların dış yüzeyi nasıl temizlenir?

Dizüstü bilgisayarlarınızın dış yüzeyini temilemek oldukça önemli. Çünkü bilgisayarınızın dış yüzeyi çabucak kirelenebiliyor. Bu sorunu çözebilmek için ise mikrofiber beze ihtiyaç duyabilirsiniz. Hazırladığınız mikrofiber bezi hafif bir şekilde nemlendirin ve bilgisayarınızın dış yüzeyini nazik bir şekilde silin. Bu şekilde dış yüzeyindeki tozları alıp, lekeleri kolay bir şekilde temizlemiş olacaksınız.