Teknolojinin her geçen gün daha fazla gelişmesiyle birlikte insan hayatına giren farklı yenilikler bulunuyor. İnsanlar günün büyük bir bölümünü telefon ve bilgisayar gibi elektronik cihazlarda geçiriyor. İş faaliyetlerinin yanı sıra alışveriş, eğlence ve iletişim gibi birçok aktivite internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Elektronik cihazların sık kullanılmasıyla birlikte bazı özellikler kullanıcılar tarafından merak ediliyor. Hemen hemen tüm bilgisayarlarda bulunan ortak özelliklerden biri olan ekran görüntüsü alma özelliği kullanıcıların ilgisini çekiyor.

Herhangi bir yazı veya görseli kaydetmek için ekran görüntüsü alma yöntemi oldukça kolaydır. İnternette veya farklı dosyalarda vakit geçirirken beğendiğiniz veya işinize yarayan bir görüntüyü kaydetmek için ekran görüntüsü alma işlemini yapabilirsiniz. Özellikle; farklı internet platformlarından kayıt almak için önemli bir yöntem olan ekran görüntüsü ile ilgili merak edilen farklı detaylar vardır. Yazının devamını inceleyerek ekran görüntüsünün nereye kaydedildiğini ve nasıl alındığını öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Almak

İnsanların en çok tercih ettiği elektronik aletler arasında yer alan bilgisayarlarda birbirinden farklı özellikler vardır. Kullanışlı ve pratikli özelliklerden biri de ekran görüntüsü almaktır. Ekranlardaki farklı görüntülerin resim dosyası olarak kaydedilmesini sağlayan ekran görüntüsü yöntemi ile birlikte çeşitli içerikleri depolamak mümkündür. Uzun zamandır kullanılan bu özellik hakkında önemli detaylar vardır. İşletim sistemlerine göre değişiklik gösteren ekran görüntüsü alma ile ilgili en önemli detay bu işlemin basit bir şekilde yapılmasıdır. Ekran görüntüsünün nasıl alındığıyla ilgili detayları inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Bilgisayarda alınan ekran görüntüsü nereye kaydedilir?

Bilgisayarda alınan ekran görüntüsü nereye kaydedilir?

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Bilgisayar ekranlarının fotoğrafını kolayca çekmek herkesin kullanmak istediği bir özellik olarak öne çıkıyor. Bilgisayar kullanımı sırasında tercih edilebilecek pratik özelliklerden biri olan ekran görüntüsü alma için farklı alternatifler tercih edilebiliyor. Günümüzde farklı marka ve model bilgisayarlarda kullanılabilecek olan ekran görüntüsü alma işlemi için basit bir yöntemi tercih edebilirsiniz. Bu işlem için kullanılabilecek ek uygulamalar veya web siteleri olsa da bilgisayarın kendi bileşenleri ile işlem yapabilirsiniz.

Bilgisayarlarda ekran görüntüsü alma için yapılması gerekenler şunlardır;

  • Almak istediğiniz görüntüyü açın.
  • Klavyenizde en üst sırada bulunan “prt sc sysrq” isimli tuşa basın.
  • Tuşa bastıktan sonra resmi yapıştırabileceğiniz bir uygulama açtıktan sonra boş sayfaya yapıştırın.
İLGİLİ MAKALE  Windows 10 ses sorunu nedir, nasıl giderilir? Kesin çözüm!

Görüldüğü üzere ekran görüntüsü alma işlemi oldukça basittir. Siz de farklı görsel veya yazılı görüntüleri istediğiniz süre boyunca kaydetmek için bu işlemi tercih edebilirsiniz. Görüntünün nereye kaydedildiği ile ilgili detayları içeriğin devamında bulabilirsiniz.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nereye Kaydedilir?

Windows veya MAC gibi farklı bilgisayar işletim sistemlerini kullanırken hakim olunması gereken çeşitli detaylar vardır. Bilgisayar kullanımını önemli ölçüde kolaylaştıracak olan detaylar hakkında bilgi sahibi olarak avantaj elde edebilirsiniz. Önemli bilgilerden biri de bilgisayarlarda alınan ekran görüntülerinin nereye kaydedildiğidir. Bu noktada en önemli detay ekran görüntüsü alınırken tercih edilen yöntemdir. Bilgisayarların marka ve model özelliklerinin yanı sıra işletim sistemlerine göre değişen ekran görüntüsü alma yöntemi vardır.

Tüm bilgisayarlar için ortak bir yöntem olan prt sc sysrq tuşu kullanarak ekran görüntüsü alma yöntemi hakkında farklı detaylar vardır. Bu yöntemle ekran görüntüsü aldığınız zaman görüntüyü kaydedeceğiniz yere siz karar verebilirsiniz. Tuşa basıp görüntüyü paint gibi bir uygulamaya yapıştırdıktan sonra farklı kaydet sekmesini kullanarak istediğiniz yere kayıt alabilirsiniz. Aldığınız kaydı kopyala yapıştır veya kes yapıştır komutlarıyla istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

İZLE: #3. EKRAN GORUNTUSU KAYDETME YERINI DEGISTIRME | EKRAN GORUNTULERI NEREDE

Bilgisayarlarda Programlarla Alınan Ekran Görüntüsü Nereye Kaydedilir?

Bilgisayar kullanıcıları için özel olarak tasarlanmış olan ekran görüntüsü alma uygulamaları vardır. Kullanışlı ve detaylı olan bu uygulamalar ile birlikte sadece tüm ekranı değil ekrandaki farklı bir noktayı da kayıt almak mümkündür. Bu tür bir programla alınan ekran kaydının nereye kaydedildiği konusu da önemlidir. Kayıt yeri değişiklik gösterse de genellikle bilgisayarlardaki kullanıcı dosyalarında veya belgelerim klasöründe ekran görüntüsünü bulmak mümkündür. İlgili programların ayarlar bölümüne girerek kayıt yolu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bilgisayarlarda Ekran Görüntüsünü Masaüstüne Kaydetme

Bilgisayar kullanıcıları için en pratik yerlerden biri de masaüstüdür. Uygulama, müzik, dosya veya video fark etmeksizin tüm içeriklere en kolay ulaşım yeri olarak masaüstü tercih edilir. Bu nedenle ekran görüntülerini de masaüstüne kaydetmek avantajlı olacaktır. Bu işlemi yapmak için farklı yöntemleri tercih edebilirsiniz. Klavyenizde yer alan print tuşuyla birlikte aldığınız ekran görüntüsünü kaydederken masaüstü konumunu seçebilirsiniz. Aynı zamanda ek uygulamalarla görüntü aldığınız zaman uygulamaların kayıt konumunu masaüstü olarak değiştirebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Düşük sistem gereksinimi isteyen bilgisayar oyunları

Android Cihazlarda Ekran Görüntüsü Nereye Kaydedilir?

Bilgisayarlarda ekran görüntüsü alma yöntemlerinden bahsetmişken mobil cihazlardaki ayrıntılara değinmek de faydalı olacaktır. Çünkü günümüzde mobil cihaz kullanım sayısı hızla artmaya devam ediyor. Android işletim sistemindeki mobil cihazlarda ekran görüntüsü almak kolaydır. Ekran görüntüsü alma işlemi telefonun marka ve modeline göre değişim gösteriyor. Kimi cihazlarda ufak parmak hareketleriyle ekran görüntüsü alınabilirken bazı modeller de tuşlara basmak gerekebilir. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için android cihazlarda ekran görüntüsü alma rehberini inceleyebilirsiniz.

Ekran görüntüsü aldıktan sonra nereye kaydedildiğini öğrenmek isteyen çok sayıda kullanıcı bulunuyor. Ekran görüntüleri android cihazlarda galeri veya dosyalar klasöründe depolanıyor. Bu bölümlere giriş yaptıktan sonra ekran görüntüleri veya screenshots gibi klasörleri bularak kaydettiğiniz görüntüye ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarlarda Ekran Alıntısı Aracı Kullanmak

Ekran görüntüsü almak için kullanılabilecek pratik ve kapsamlı yöntemlerden biri de ekran alıntısı aracı kullanmaktadır. Windows işletim sistemlerinin tamamında bulunan programı kullanmak oldukça basittir. Başlat menüsü ve donatılar kısmından ulaşabileceğiniz ekran alıntısı aracını açtıktan sonra yeni kayıt alma sekmesini kullanabilirsiniz. Böylece ekranın tamamını veya belirli bir kısmını kolaylıkla kaydedebilirsiniz.