Bilgisayar kullanıcılarının en çok tercih ettiği işletim sistemlerinden biri olan Windows 10, kullanıcılara yeni özellikler sunmaya devam ediyor. Microsoft firması tarafından her geçen gün yenilenen ve geliştirilen işletim sisteminde kullanıcılara farklı güncellemeler gönderiliyor.

Yeni güncellemeleri alan kullanıcıların yanı sıra bilgisayarına sıfırdan Windows 10 işletim sistemi kuran kişilerin yaşadığı bazı problemler bulunuyor. Çok sayıda bilgisayar kullanıcısı tarafından karşı karşıya kalınan sorunlar arasında yer alan Windows 10 ses sorunu çeşitli sebeplerden dolayı kaynaklanabiliyor.

İzleyin: Windows 10’da Ses Sorunu ve Ayarları | Detaylı Anlatım!!!

Microsoft firmasının farklı işletim sistemlerinde de yaşanan ses problemlerinin çözümü için tercih edilebilecek farklı yöntemler vardır. Windows 7, 8 ve 10 işletim sistemlerinin tamamında yaşanan ses problemlerinin detaylı çözümlerini araştıran kullanıcılar için farklı çözüm önerileri vardır.

Windows 10 işletim sistemini kullanan ve cihazında ses sorunu yaşayan kişilerin yapması gereken farklı adımlar vardır. Siz de anlatılan çözüm yöntemlerini birer birer denedikten sonra ses sorununu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Windows 10 Ses Sorunu

Windows 10 Ses Sorunu

Windows 10 Ses Sorunu Nedir?

Windows 10 işletim sisteminde sık sık ortaya çıkan ses probleminin çözümünden önce bu sorunun ne olduğu ve nereden kaynaklandığı gibi detayların bilinmesi gerekiyor. Windows 10 cihazlarda güncelleme ve format gibi işlemlerden sonra ses sorunu ile karşı karşıya kalınabilir.

Aynı zamanda farklı programların yüklenmesi sırasındaki ayar değişikliği ve cihazlara virüs bulaşması gibi durumlarda ses sorununun ortaya çıkmasına sebep olan temel etkenler arasında yer alıyor. Windows 10 sez sorunuyla karşı karşıya kalan kişilerin uzmanlara müracaat etmeden önce deneyebileceği farklı yöntemler vardır.

Windows 10 kullanılan bilgisayarlarda meydana gelen sorunların problemi için farklı çözüm yöntemlerini denemek mümkündür. Genel olarak bu tür ses problemlerine sebep olan çeşitli etkenler vardır.

Bazı durumlarda dikkat dağınıklığıyla sesin kısık veya kapalı olması gibi durumlar fark edilmeyebilir. Bu nedenle çözüm yöntemlerini denemeden önce bilgisayarcılara müracaat edilmemesi faydalı olacaktır.

Windows 10 Ses Sorunu Nasıl Çözülür?

Bilgisayar kullanıcılarının sık sık karşı karşıya kaldığı problemlerden biri de ses sorunudur. Oyun, film veya web uygulamaları sırasında herhangi bir şekilde ses çıkmaması gibi problemler, bilgisayar kullanıcılarının zor durumda kalmasına sebep olabilir. Windows 10 işletim sistemi kullanıcılarının bu tür sorunların çözümünde tercih edebileceği çeşitli yöntemler vardır. Bu soruna sebep olan hatanın tespit edilmesi ve buna göre çözüm yöntemi uygulanması faydalı olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Windows Modules Installer Worker nedir? Nasıl kapatılır?

Windows 10 kullanan ve ses sorunu yaşayan kullanıcılar için bazı çözüm önerileri şu şekildedir;

  • Ses düzeyinin detaylı olarak kontrol edilmesi,
  • Windows 10 ses ayarlarından sorun giderici uygulamasının başlatılması,
  • Ses ayarları ile ilgili geliştirmelerin devre dışı bırakılması,
  • Ses driverlerinin güncellenmesi,
  • Hoparlör ayarlarının yapılması,
  • AUX kablolarının düzgün takılması,
  • Windows ses sürücüsünün yeniden başlatılması,
  • Ses sürücü sisteminin yenilenmesi,

Görüldüğü üzere Windows 10 ses sorununun çözümünde tercih edilebilecek farklı yöntemler vardır. Bu yöntemleri ayrıntılı bir şekilde inceledikten sonra rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Eğer Windows 10 cihazlarda ses sorunu yaşamanıza sebep olan sorunlar bahsedilen çözüm yöntemleriyle düzelmezse uzmanlara müracaat edebilirsiniz.

Windows 10 Bilgisayarı Yeniden Başlatmak

Birçok sorunun çözümünde olduğu gibi bilgisayarı yeniden başlatmak ses sorunun çözümü için de faydalı olacaktır. Bilgisayardaki ayar değişiklikleri, yüklenen programlar veya geçici sorunlar Windows 10 ses problemini meydana getirilebilir. Bu nedenle bilgisayarın yeniden başlatılması bu sorunların çözümü için ilk denenmesi gereken yöntemlerden biridir.

Karmaşık çözüm yöntemleri yerine bilgisayarı yeniden başlatarak ses sorununu çözebilirsiniz. Bilgisayarı kapattıktan sonra ses çıkışı için kullanılan cihazların bağlantısını kontrol edebilirsiniz. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra işletim sistemindeki ses ayarlarını yeniden düzenleyebilirsiniz.

Video: BİLGİSAYAR DAN SES GELMİYOR SORUNU %99.99 KESİN ÇÖZÜMÜ windows 10 ses sorunu çözümü (alt yazı var)

Windows 10 Ses Düzeyinin Kontrol Edilmesi

Windows 10 işletim sistemindeki cihazlarda meydana gelen ses sorunun temel sebeplerinden biri ses düzeyinin düşük olmasıdır. Kullanıcılar, ses sorunu yaşanmasıyla birlikte sorunun daha karmaşık sebeplerden ortaya çıktığını düşünerek ses düzeyini kontrol etmeyebiliyor.

Bilgisayarların masaüstü bölümünde sağ alt bölümündeki ses ikonuna tıklayarak ses düzeyi ayarlarına ulaşabilirsiniz. Ses düzeyini artırdıktan sonra sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda ses düzeyi karıştırıcısı bölümünden farklı uygulamalara özel ses ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

Windows 10 Ses Sorun Gidericisi

Windows işletim sistemlerinde yaşanan problemlerin çözümü için otomatik sorun gidericilerin kullanılması önemli bir çözüm yöntemidir. Ses sorunlarının çözümü için de sorun giderici uygulamayı kullanmak mümkündür. Bilgisayarınızın ses ayarlarına giriş yaptıktan sonra sorun giderici bölümünü bularak işleme başlayabilirsiniz. Uygulamayı başlatmanızla birlikte Windows ses sorununa sebep olan ayarları kontrol edecek ve otomatik çözüm önerileri sunacaktır.

Ses Ayarlarındaki Geliştirmelerin Kapatılması

Bazı bilgisayarlarda ses ayarları ile ilgili geliştiriciler bulunabiliyor. Geliştirici özellikli yazılım ve uygulamalar Windows 10 işletim sistemindeki ses sorununa sebep olan faktörler arasında yer alıyor. Bu sorunların önlenmesi için geliştiricilerin kapatılması faydalı olacaktır. Bilgisayarınızdaki ses geliştirici uygulamaları kapattıktan sonra ses sorununu çözebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Bilgisayarların olmazsa olmazı Vlc Player nasıl kullanılır? En güvenli olarak nereden indirilir?

Ses Sürücülerinin Güncellenmesi

Windows işletim sistemlerinde meydana gelen ses sorununun temel sebeplerinden biri de sürücülerin güncel olmamasıdır. Windows 10 cihazlar da ses sürücüsünü güncelleyerek sorunları çözmek mümkündür.

Ses sürücüsünü güncellemek için bilgisayarım klasörünü sağ tıklayarak özellikler sekmesine giriş yapabilirsiniz. Yönetim ekranındaki sol bölümden aygıt yöneticisi tıklayıp ses sürücüsünü görüntüleyebilirsiniz. Ses sürücüsü üzerinden gerekli güncelleme işlemlerini otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Windows Hoparlör Ayarları

Ses sorunlarının çözümündeki temel önerilerden biri de hoparlör ayarlarının yapılmasıdır. Hoparlör ve kulaklık gibi cihazların bilgisayarlarla olan bağlantısının sorunsuz olmasına dikkat edilmelidir. AUX girişini kontrol ettikten sonra ses sorunu çözebilirsiniz. AUX kablosunun yanlışlıkla mikrofon girişine takılması sebebiyle ses sorunları meydana gelebilir. Aynı zamanda bilgisayarınızdaki ses kaynağını dikkatli bir şekilde seçtikten sonra ses sorunlarının çözülüp çözülmediğini tekrar deneyebilirsiniz.

Windows Ses Sürücüsünü Yeniden Başlatma

Bilgisayarlardaki farklı sürücüler, çeşitli sebeplerden dolayı düzgün çalışmayabilir. Sorunların meydana geldiği sürücülerden biri olan ses sürücüleri, bilgisayarlardan ses gelmemesine sebep olabilir. Bu durumun çözümü için ses sürücüsünü yeniden başlatma yöntemini denemek mümkündür. Windows 10 işletim sisteminde ses sürücüsünü yeniden başlatmak için yapılacak farklı işlemler vardır.

İlk olarak Windows ve R tuşlarına birlikte basarak çalıştır ekranını açmalısınız. Çalıştır ekranına services.msc yazarak hizmetler sekmesine ulaşabilirsiniz. Hizmetler sekmesinde Windows ses hizmetini bulup sağ tıklayıp servisi yeniden başlat seçeneğini tercih etmelisiniz. Böylece Windows ses hizmetini kapatıp açacaktır. Bu çözüm önerisiyle birlikte bilgisayarınızda ses sorununu düzeltebilirsiniz.

Windows Ses Sistemini Yenileme

Windows ayarlarının yapıldığı denetim masası üzerinden ses sorunlarını çözmek mümkündür. Bazı durumlarda Windows 10 işletim sistemindeki ses sorunu sistem ayarlarından kaynaklanabilir. Bu çözümü uygulama için ilk olarak denetim masasını açmalısınız.

Denetim masasından ses ayarlarına giriş yapmalısınız. Ses ayarlarından hoparlör sekmesine sağ tıklayarak özellikler bölümüne giriş yapabilirsiniz. Özellikler bölümü üzerinden ses efektine giriş yaparak ses düzeni ayarını Windows varsayılan şeklinde değiştirebilirsiniz. Bu işlemlerle birlikte Windows 10 bilgisayarınızdaki ses sorunu çözülebilecektir.

Windows 10 Ses Sorunu

Windows 10 Ses Sorunu

Farklı Bir Ses Cihazı Denemek

Windows işletim sistemlerindeki ses sorunlarının ortaya çıkmasındaki kaynaklardan biri de ses çıkışı için kullanılan cihazların bozuk olmasıdır. Hoparlör ve kulaklık gibi cihazların bozuk olması sebebiyle ses çıkışlarında sorun yaşanabilir. Bu nedenle sorunun nereden kaynaklandığını öğrenmek için farklı cihazları deneyebilirsiniz.