Bilgisayar kullanıcıları, cihazlarını kullanırken farklı dosya türleri ile karşı karşıya kalabiliyor. Dosya ve programlar, bilgisayar kullanımı için en önemli olan parçalar arasında yer alıyor. Herhangi bir içeriğe ulaşmak için dosyaların kullanılması gerekiyor. Dosya türleri söz konusu olduğunda alternatif sayısı fazla olduğu için farklı dosyaların özellikleri merak ediliyor. Dosya türlerinin farklı tür bilgisayarlarda açılması için çeşitli programlara ihtiyaç duyuluyor. Özel olarak geliştirilen yazılımlarla görüntülenebilecek dosya türlerinden biri de Nfo isimli dosyalardır. Bilgisayarlarında nfo. Uzantılı dosyaları gören kişiler, nasıl açılır ve nedir gibi konularda araştırma yapıyor.

İnternet üzerinde farklı dosyaların açılması için geliştirilmiş olan farklı yazılımlar açık kaynak olarak sunuluyor. Bu programları bilgisayarlara indirip yükledikten sonra çeşitli dosya türlerindeki klasörlere rahat bir şekilde erişim sağlamak mümkündür. Nfo dosyaları hakkındaki içeriklere ulaşmak ve kullanılabilecek programlar hakkındaki detayları incelemek için içeriğin devamına göz atabilirsiniz. Nfo dosyalarının nasıl açılacağı hakkındaki bilgilerden önce bu tür dosyaların özellikleri hakkında bilgi verilmesi faydalı olacaktır.

Nfo Dosyası Nedir?

Bilgisayarlardaki dosya türlerinin isimleri genellikle İngilizce dilindeki kelimelerden belirlenmiştir. Bir kısaltma olarak belirlenen nfo dosya uzantısı da İngilizce info kelimesinden geliyor. İnfo, İngilizce’de bilgi anlamına gelen bir kelimedir. Bilgisayarlarda kullanılan .nfo dosya uzantısı da özel geliştirilmiş yazılımlarla açılabilen bir dosya türüdür. Kullanıcıların bilgisayarlarda karşılaştığı Nfo türü dosyaların farklı özelikleri bulunuyor. Windows işletim sistemindeki farklı dosyalarda bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmış olan içeriklere ulaşmak için nfo dosyalarının açılması gerekiyor. Özel olarak üretilen yazılımlarla birlikte nfo dosyalarını açmak mümkündür.

Nfo Dosyası Ne İşe Yarar?

Bilgisayarlarının farklı bölümlerinden nfo uzantılı dosyaları gören kullanıcılar, bu tür dosyaların ne işe yaradığı konusundaki detayları merak ediliyor. ZIP uzantılı arşiv dosyalarının içinde bulunan nfo dosyaları bilgilendirme amacı taşır. Yüksek güvenlikle tasarlanmış ve bilgilendirme amacı taşıyan dosyaları açmak isteyenler için çeşitli alternatifler vardır. Bu dosya türünü kullanan gruplar, farklı bilgisayar yazılımları tasarlayan yazılım geliştiriciler olarak gösteriliyor.

Nfo dosyalarının özelliklerinden bazıları şu şekildedir;

  • Korsan gruplar tarafından warez yazılımları hakkında bilgi verme amaçlı olarak kullanılır.
  • Yayının oluşmasında etkili olan kişilerin övülmesi için kullanılan bir dosya türüdür.
  • Birbirinden farklı kodlarla oluşturulan dosyalar, yazılım geliştiricilere yardımcı olur.

İnternet üzerinden bir içerik indirdiğiniz zaman karşınıza nfo uzantılı bir dosya çıkabiliyor. Bu dosyaları açmak için uygun bir program bulmanız gerekiyor. İndirdiğiniz yazılım ve yazılımı geliştiren grup hakkındaki bilgilere ulaşabileceğiniz dosyalarla birlikte farklı detaylar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Nfo Dosyası Nasıl Ortaya Çıktı?

Bilgisayarlarda kullanılan dosyaların nasıl ortaya çıktığı konusu her zaman merak edilmeye devam ediyor. Bilgisayar kullanımı sırasında sık sık karşılaşılan dosya türlerinden biri de nfo. uzantılı dosyalardır. Çeşitli yazılımların bilgisayarlarda orijinal olarak sorunsuz bir şekilde kullanılması için geliştirilen crack yazılımların yanında nfo türü dosyaları görmek mümkündür.

Bu dosyaların ortaya çıkışı Fabulous Furlough ismi verilen grup ile birlikte olmuştur. Geliştirdikleri yazılımları kullanıcılara sunarken grubun bir bilgilendirmesi ve tanıtımı amaçlı olarak kullanılan dosya türleri, farklı gruplar tarafından da uzun zamandır kullanılmaya devam ediyor.

Nfo dosyası

Nfo dosyası

Nfo Dosyası Nasıl Açılır?

İngilizce dilindeki information kelimesinden kısaltılan nfo. dosya uzantısı, bilgilendirme amaçlı olarak tasarlanan dosyalardır. ASCII ismi verilen kodlama uzantısı ile hazırlanan dosyalar, farklı yazıları görüntülemek için kullanılır. Bilgisayarlarında bulunan nfo. dosyalarını açmak isteyenler için çeşitli alternatif yazılımlar vardır. Belirli bir grup hakkında bilgilendirme yapmak veya o grubu övmek amaçlı olarak kullanılan nfo dosyası, farklı yayınlar için hazırlanan rar. Dosyalarının içinde bulunur.

Özenli ve kaliteli bir şekilde hazırlanmış olan nfo. dosyalarını açmak için kullanılabilecek yazılımlar olduğu gibi temel Windows bileşenleri ile de görüntüleme yapmak mümkündür. Kodları ve yazıları görüntülemek için Windows not defteri isimli program kullanılabilir. Aynı zamanda farklı görüntüleme programı ile dosyanın içeriğini açarak yazıları görebilirsiniz. Yazıların arasında anlamsız kodlamalar ve çeşitli karakterler bulunabilir.

Bilgisayarlardaki Nfo Dosyaları

Görüntülemeyen bir nfo uzantılı dosya çoğu kullanıcının karşı karşıya kaldığı problemler arasında yer alıyor. Nfo dosya formatını hazırlayan yazılımcıların bu içeriği hazırlama amacı çeşitli etkenlere göre farklılık gösteriyor. O yüzden dosyaların görüntülenme detayları da nasıl hazırlandığına göre değişebiliyor.

Genel olarak düz bir metin olarak hazırlanan içerikler, korsan yayınları övmek amacıyla kullanılır. Korsan grubun geliştirdiği yazılımlar ve sunulan hizmetler hakkındaki bilgilere ulaşmak için çeşitli gelişmiş kodlama sanatları kullanılır. Günümüzde birçok yazılım grubu, faaliyetlerini tanıtmak için internete yükledikleri yazılımların yanında nfo türü bilgilendirme dosyalarına yer verirler.

Bilgisayardan Nfo Dosyası Açma

Bilgisayarlarda karşı karşıya kaldığınız nfo türü dosyaları açmak için ek yazılımlara ihtiyaç duyabilirsiniz. İnternet üzerinde bulabileceğiniz ücretsiz ve güvenilir dosyalar aracılığıyla istediğiniz nfo dosyasını basit bir şekilde görüntüleyerek bilgileri inceleyebilirsiniz. Yazılımların popülerliği ve indirme özellikleri farklılık gösteriyor.

Siz de hazırlanan listedeki yazılımları inceleyerek kendi bilgisayarınıza uygun görüntüleme programını seçebilirsiniz. Editplus, Get Diz, NfoPad, Aplle Text Edit ve Macro Mates gibi yazılımlar aracılığıyla nfo dosya uzantısını görüntülemek mümkündür. Bazı dosya türlerini Windows işletim sisteminde yer alan not defterinden de görüntüleyebilirsiniz.

Nfo Dosyası Hakkında

Bilgisayarınızda gördüğünüz nfo dosya türünün ne olduğu hakkındaki detayları merak edebilirsiniz. Farklı işletim sistemlerinde çeşitli kod ve yazıların yer aldığı dosya türleri vardır. Nfo dosyası da uzun süre önce geliştirilen ve çeşitli gruplar hakkında bilgi vermek için kullanılan bir yazı görüntüleme dosyası olarak açıklanabilir.

İnternet üzerinden indirdiğiniz oyun, program, yazılım veya müzik gibi farklı içeriklerin yanında nfo bilgilendirme dosyasını görebilirsiniz. Farklı yazılımlar aracılığıyla görüntüleyebileceğiniz dosyanın içerisinde gruplar ve farklı yazılım geliştiriciler hakkındaki detaylara ulaşabilirsiniz.

Etiketlendi:

, ,