Anlık mesajlaşma, fotoğraf gönderme, video paylamışı yapılabilen bir çok uygulama bulunur. Bunların arasında, WhatsApp uygulaması en sık kullanılanıdır. Bir çok içerik barındıran uygulama kullanıcılarına avantajlar sağlar. Sık kullanılan özellikleri yanında, WhatsApp gizli özellikleri içeriğine katarak, daha fazla kullanıcı kitlesine ulaşmayı hedeflemekte. Uygulamayı kullanan kimseler, gizli kalmış özelliklerinin bir çoğunu bilmiyor.

WhatsApp’ın Sık Kullanılan Özellikleri Nelerdir?

Uygulama anlık mesajlaşma, fotoğraf, video paylaşımı için sıkça kullanılmakta. Bunlardan başka;

 • Dosya paylaşımı
 • Konum paylaşma, süre sınırlaması
 • Sesli ve görüntülü arama
 • Sesli mesaj gönderme
 • Paylaşımları kaydetme

Bu özellikler, birçok kullanıcı tarafından bilinen ve kullanılan özellikleridir.

WhatsApp Gizlilik Özellikleri

Uygulamayı kullanan kişiler, uygulamada herhangi bir kişiselleştirme yapmadan kurulduğu şekli ile kullanmakta. Whatsapp gizli kalmış özellikleri sayesinde uygulamayı daha güvenli kullanma olanakları tanır.

 • Profil Resmini Özelleştirme; WhatsApp uygulamasında gruplar oluşturularak, grup içerisi paylaşımlarda bulunma özelliği birçok kullanıcı tarafından bilinir. İş grupları, sosyal gruplar oluşturulduğunda, grupta bulunan kişilerce, kullanıcının profil resmi görünün hale gelir. Kişisel profil resminin grup içerisinde istenilen kişilerin veya hiç kimsenin görmesine istemeyen kullanıcılar, ayarlar sekmesinde yer alan, gizlilik sekmesinden profil resmini görünür, görünmez veya bazılarına görünür şeklinde düzenleyebilir.
 • Son Görülme Açma-Kapatma; WhatsApp kullanıcılarının, çevrim içi olup-olmadığını gösteren özelliğidir. Bazen uygulamada çevrim içi olup, listede bulunan kişilerce görünmek istenmez. Ayarlar, hesap, gizlilik sekmesinden, son görülme devre dışı bırakıldığında, çevrim içi olarak görünmez.
 • İletilerin görmesinin engellenmesi; WhatsApp uygulaması, gelen mesajları ön izleme imkanı sunar. Kullanıcı uygulamayı güvenli ortamda kullanmadığı durumlarda, gelen mesajların ön izleme içeriklerinin başkaları tarafından görünmesini kısıtlayabilir. Ayarlar sekmesinde, ön izleme sekmesini kapalı konuma getirdiğinde, gelen içerikler ön izleme olarak görünmez.
 • Mavi tikleri gizleme; WhatsApp uygulamasında, gelen içeriklerin görüldüğüne dair, karşı tarafa mavi tık görünür. Bu özelliği sayesinde, gelen içerikler görülür, ancak karşı tarafta içeriğin görüldüğüne dair, mavi tık oluşmaz. Ayarlar sekmesinden, gizlilik, okundu bildirimi kapatıldığında, içeriklerine bilir ancak içeriği gönderen tarafa buna ilişkin mavi tık görülmez olur.

Bu uygulamalar sayesinde takip edilmeden, WhatsApp uygulaması kişiselleştirilerek kullanılabilir.

İLGİLİ MAKALE  WhatsApp Web için yeni özellik yolda

WhatsApp Güvenlik Özellikleri

Birçok kişinin bilmediği özellikleri sayesinde, uygulama daha güvenle kullanılabilir.

 • Yüz tanıma ve parmak izi özelliği; kullanıcının izni olmadan uygulama açılamaz, bu sayede kişisel veriler ve paylaşımlar güvende kalır. Telefon kilidi açılsa bile, WhatsApp uygulamasına kullanıcı izni dışında açılmaz. Yüz tanıma ve parmak izi özelliği süre sınırlamasına da olanak tanır. Ayarlar sekmesinden, gizlilik, ekran kilidi sekmesinde, yüz tanıma veya parmak izi iste uygulamasını aç konuma getirildiğinde bu özellik aktif hale gelir. Aynı sekme altında, süre sınırlaması da yer almaktadır.
 • Whatsapp kişileri engelleme özelliği; Uygulama listesinde bulunan kişilerin bazen ileti göndermesini engellenmek istenebilir. Birçok kullanıcı bu özelliğini bilmez. Uygulamada sohbet sekmesinde, özel sohbet seçeneğinde, listede engellenmek istenen kişi seçilir. Bu sayede engellenen kişi mesaj gönderemez. Dezavantajı gönderenin, engelli olduğu süre içerisinde göndermiş olduğu mesajlar görülmez. Aynı yöntemle engel kaldırılabilir.

Bu özellikleri sayesinde uygulama daha güvenle kullanılır, izinsiz erişimler engellenir.

WhatsApp Bilinmeyen Sohbet Özellikleri

Uygulama grup içi kullanımlarda, gelen mesaja özel olarak cevap verme özelliği sunar. Grup sohbetinde mesaja basılı tutulduğunda, diğer, özel seçeneklerinden, mesajın altında açılan kutuya cevap yazılır. Bu sayede birçok mesaj içerisinden, hangi mesaja cevap verildiği anlaşılmış olur. Kelimelerin italik, kalın, üstü çizgili gibi yazı karakterlerini değiştirmeye uygulamanın bir başka özelliğidir.

Kullanıcılar gelen sohbetlere anlık cevap veremez, ancak gönderilen iletilere daha sonra okuma veya cevaplamak ister. Gelen mesajların uyarı sesinden rahatsız olan kullanıcılar Sohbetler sekmesinden, gelen bildirim sesini süreli veya süresiz kapatabilir.

Whatsapp uygulamasında, paylaşımlar uygulama penceresinden silinse bile, cihazın ilgili dosya bölümüne kayıt olur. Uygulamanın sohbetler sekmesinde, istenen içeriğin kaydetme veya kapatma özelliği kullanılarak, arşivleme işlemi sonlandırılabilir veya aktif hale getirilebilir. Özellik, belirli kişilerden gelen özelliğin kaydedilmesine veya kapatılmasına da olanak tanır.

WhatsApp Veri Raporunuzu Görüntüleme

Whatsapp uygulaması, kullanıcılar hakkında raporlar düzenler. Birçok kullanıcının bilmediği bu uygulamaya, ayarlar, hesap bilgisi, rapor isteme sekmesinden ulaşılabilir. Bu sayede kullanıcı düzenlenen raporu görüntüleyebilir ve indirebilir.

X

Etiketlendi: