Günümüzün dünyasında sık bir şekilde kullanılan uygulamaların başlangıcında WhatsApp adlı uygulama gelmektedir. İş yaşamına ait toplumsal yaşama ve hususi hayata kadar birçok konferanslarda WhatsApp üstünden görüşmeler yapılmaktadır.

Bunun yanında WhatsApp’ın sesli konuşma ve görüntülü konuşmalara da imkan tanımasını uygulamanın günlerin her anında değişik amaçlar doğrultusunda kullanılmasına olanak vermektedir. Birçok hususi yazılı diyalogların da bulunmuş olduğu WhatsApp adlı uygulamaya başka kişiler tarafınca girişlerini engellemesi amacıyla şifreler oluşturulabilmektedir.

Direkt olarak telefona bir veya birden fazla şifre koyulabileceğine benzer biçimde değişik araçlar ve uygulamaların desteği ile WhatsApp uygulamasına giriş yaparken şifresi de uygulamak mümkündür. Telefona şifre oluşturmak WhatsApp uygulamasına da başka birilerinin girmesini de engelleyebilir fakat en güvenli çözüm ise WhatsApp uygulamasının kendisine özel bir şifre koymaktır.

Whatsapp Uygulaması Nasıl Şifrelenir?

Kişisel veriler ve özelleşmiş yazışmaların güvenliklerini sağlanmasını ve buna ait yazışmaların başkaları tarafından görülmesini engellenmesi amacıyla uygulamaya şifrelenmesi yöntemi çoğunlukla kullanılmaktadır. WhatsApp uygulamasının kendisi yerleşmiş özelliklerinin arasında şifreleme özelliği ayrıca bulunmamaktadır.

Bu işlemin ancak yardımcı yan uygulamalar tarafınca oluşturulabilmektedir. Yardımcı olan bir uygulamaların kullanımından önce ancak telefonun kendisine bir şifre koyulabilmektedir fakat bu durum WhatsApp’a herkesin girmesini kesin olarak engellemeyebilir. WhatsApp uygulamasını şifrelemek için Andorid ve İOS işletim sistemine sahip cihazlarda farklı uygulamalar tercih edilebilir. Bu uygulamalardan sıklıkla kullanılanları aşağıda verilmiştir.

Android Cihazlarda Whatsapp’a Şifre Koyma Nasıl Yapılır?

Android özelliğine sahip olan aygıt kullanan kullanıcıların WhatsApp’a şifre kullanmak için değişik alternatifleri mevcuttur. Google Play Store adlı uygulamada bulunan ve en sık bir şekilde kullanılan uygulamaları şifrelemek amacıyla kullanılan uygulama olarak iki tane uygulama sıkça kullanılmaktadır.

Bunlar şöyle sıralanabilir:

  • Lock For Whatsapp
  • Smart Applock

Bu uygulamaların ikisinin de kullanımı durumunda Whatsapp uygulamanız şifrelenecektir.

Uygulamalar Nasıl Kullanılır?

Bu uygulamaların ikisi de aynı çalışma prensibine sahiptir. İndirilmesi yapıldığında ve kurulumunun sonrasında açılış aşamasında sizden bir şifre girmenizi isteyecektir.

Uygulamanın içeriği için fabrika ayarınca gelen şifre 7777 olmakla birlikte şifre girildikten sonrasında ayarlar kısmından da şifre ve desen sekmesine de girerek arzu ettiğiniz şifre modelinin seçimini yapabilirsiniz. Daha sonrasında ise uygulamalar sekmesinde gösterilen artı şeklindeki butona basarak WhatsApp uygulamasını tercih edin. Bu halde WhatsApp uygulamasına belirlenen şifre dışında dış kaynaklardan girişler engellenmiş olur.

İLGİLİ MAKALE  WhatsApp kullanıcıları bu habere sevinecek. Merakla beklediğiniz o özellik geliyor

iOS Cihazlarda Whatsapp’a Şifre Koyma Nasıl Yapılır?

Android olan cihazlardan değişik olarak iOS işletim sistemini yapısında barındıran telefonlarda şifre işlemi için App Store üstünde kullanabilecek bir uygulama mevcut değildir. Apple şirketinin bu biçim uygulamaların güvenilir olmadığına dair öne sürülen nedeni ile erişime kesinlikle açmamaktadır. Ancak yeniden de şifrelemesinin yapılmasını isteyen kişilerin Jailbreak yaparak WhatsApp uygulamasına şifre koyması kesinlikle mümkündür. Jailbreak yapılma iPhone ve iPad cihazlarında Cydia adlı bir uygulama tarafınca şifrelemesi yapılabilir.

İzleyin: WhatsApp şifre koyma . Parmak izi kilidi. Kolay ve Basit Yöntem

Yeni Parmak İzi Özelliği

Yukarıda sayılan özelliklerin yanında Whatsapp adlı uygulamaya gelen özelliklerin arasında da parmak izi korumasıdır. Bu sayede kullanıcılar kendi parmak izlerini Whatsapp uygulamasına taratarak her girişte parmak izi ile giriş yapabilme imkanını sunmuştur. En güvenli şifreleme sistemleri arasında görülen parmak izi koruması Whatsapp gibi kişisel veri ve konuşmaların barındığı bu uygulama için çok iyi bir şifreleme yöntemidir.

X