Dünyada ve Türkiye’de uzun yıllardır en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, son aylarda yeni getirmiş olduğu özellikle ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Bu özelliklerden en dikkat çekeni ise gizlilik ayarları ile ilgili yapılmış olan güncellemeler. Bu güncellemeler sayesinde WhatsApp kullanıcıları, artık uygulama içerisinde çok daha gizli bir şekilde hareket edebilmektedir. Ayrıca son görülme için eklenilen kişiselleştirme özellikler, WhatsApp kullanıcılarının en çok beğenisi toplayan güncellemelerden biri konumunda.

Bildiğiniz gibi WhatsApp, geçtiğimiz yılın ortalarında büyük bir sorun yaşamıştı Kullanıcılarına zorunlu tuttukları gizlilik sözleşmesi nedeni ile birçok kulanıcısını elinden kaçıran WhatsApp, daha sonra ise yeni bir üzenleme ile birlikte bu zorunluluğu ortadan kaldırdı. Ancak birçok WhatsApp kullanıcısı, bu durum nedeni ile Telegram gibi başka anlık mesajlaşma uygulamalarına geçiş yaptı. Fakat 2022 yılının başından beri sürekli olarak yeni özellikler ekleyen WhatsApp, uygulama içerisindeki kullanıcı deneyimini oldukça üst bir seviyeye taşıdı. Şimdi de WhatsApp, yeni bir grup özelliğini getirmek için çalışmalara başladı. Yapmış oldukları bu çalışma nedeni ile WhatsApp, birçok kullanıcısını mutlu edecek. Bu yazımızda sizlere, WhatsApp’ın getireceği yeni sohbet grubu özelliğinin detaylarından bahsedeceğiz.

WhatsApp gruplarında yeni özellikler

WhatsApp, yeni bir güncelleme ile sohbet grupları için birçok farklı özelliği getirecek. Bu özellikler sayesinde de insanlar artık sohbet gruplarında daha seviyeli bir sohbet içerisinde olup, grup içerisinde daha rahat olabilecek. Gelin hep birlikte yeni gelecek WhatsApp sohbet grubu özelliklerini inceleyelim.

Mesaj atan kişinin profil fotoğrafı görünecek

Şu an için beta sürümünde olan bu özellik, ilk etapta yalnızca WhatsApp’ın iOS sürümünü kullanan kişilere açılacak. Daha sonra ise tüm kullanıcılara bu özelliğin getirilmesi bekleniyor. Ek olarak ise şu an için beta sürümünde olan bu özellik, halen geliştirme aşamasında. Gelecek olan bu özellik sayesinde, bulunduğunuz gruba mesaj atan kişinin mesajının yanında profil fotoğrafı görünecek. Yakın arkadaşların bulunduğu gruplada bu özellik çok fazla bir şeyi değiştirmese de şirket ve okul gibi kalabalık WhatsApp grupları için oldukça önemli. Çünkü mesaj atan kişiyi tanımıyor bile olabilirsiniz. En azından yanında profil fotoğrafından kim olduğunu bilebileceksiniz. Ancak profil fotoğrafı gizlilik ayarlarına göre değişebilen bu özellik nedeni ile belirli durumlarda mesaj atan kişinin profil fotoğrafını göremeyebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Kullanıcılar gelmesi için dua ediyordu! WhatsApp durumlarına yeni bir özellik geliyor

WhatsApp sohbet grubu yöneticilerine tam yetki

WhatsApp, yeni yayınlayacağı bir güncelleme ile sohbet grupları yöneticilerine tam yetki verecek. Bu özelliğin getirilmesi bazı WhatsApp kullanıcıları tarafından eleştirilse bile WhatsApp, bu özelliği getirerek sohbet grubu yöneticilerin grup içerisinde daha seviyeli bir iletişimin gerçekleşebilmesi için bu özelliğin gerekli olduğunu belirtti. WhatsApp, yeni getireceği bir güncelleme ile sohbet grubu yöneticileri, grup içerisinde atılan mesajları silebilecek. Bu özellik, genel olarak spam ve agresif mesajlar için kullanılması planlanıyor. Fakat bu yetkinin insiyatifi grup yöneticisinde olduğu için yetkiyi kötüye kullanma anında diğer grup üyeleri tarafından sohbet grubu yöneticisi, eleştiri yağmuruna tutulabilir.

Sessiz sedasız gruplardan çıkılabilecek

WhatsApp’ın yeni getireceği güncelleme paketi içerisinde insanların çok seveceği bir özellik daha yer almaktadır. Bu özellik sayesinde WhatsApp kullanıcıları, bulundukları ve çıkmak istedikleri sohbet gruplarından istedikleri zaman sessiz bir şekilde çıkabilecek. Normalde bir sohbet grubunu terk ettiğinizde, diğer grup üyeleri sizin sohbet grubunu terk ettiğinize dair bir bildirim alıyor. Dha sonra ise grup üyeleri ile grubu terk eden kişi arasında belirli bir anlaşmazlık yaşanabiliyor. WhatsApp, bu sorunların ortadan kalkabilmesi adına yeni getireceği sohbet grubu güncellemeleri arasına bu özelliği de ekledi. Bu özellik de şu an için sadece WhatsApp’ın beta kullanıcılarına açıldı. ilerleyen haftalarda ise tüm WhatsApp kullanıcılarına bu özelliğin yayınlanması bekleniyor.