Uzaktan çalışma dönemi bir süredir revaçta. Artık böyle bir zamanda insanların her söylediğine ve yaptığına güvenmek çok zor olabiliyor. Hele bir işverenseniz bu daha da zorlaşıyor. Çalışanlarınızın işletmenizdeki en görünür yüzünüz aslında ve bazıları işletmeniz hakkında kötü izlenim sağlıyor olabilir. Bunun dışında rakip firmalara bilgi akışı sağlıyor olabilir.

Tüm bunların dışında iş saatinde işletmeniz ile ilgili görevleri yerine getirmek yerine WhatsApp ya da başka uygulamalar üzerinden kişilerle görüşme ve ya yazışma yapıyor olabilir. Bu da işletmenizin hem kalitesini düşürecek hem de işinizin aksamasına neden olacak. Tüm bunlar göz önündeyken işverenlerin aklına şu sorular gelmiyor değil. ‘’ acaba şu çalışan rakip firmaya bilgi akışı sağlıyor mu?

Şu çalışan işletmem hakkında kötü konuşmalarla kötü izlenim bırakıyor mu? Şu çalışan iş saatinde, işini aksatıp dijital uygulamalar üzerinde gezinti yapıyor mu?’’ bu uygulamaların en sık kullanılanı da WhatsApp. Şüphelerinizi gidermenin en kolay yolu telefonu alıp incelemek ama bu tehlikeli bir yol. Yakalanma olasılığınız son derece yüksek.

Bu yazımızda çalışanlarınızın WhatsApp mesajlarını ve görüşmelerini daha tehlikesiz ve daha rahat nasıl takip edebilirsiniz mevzusunu detaylandıracağız ve şüphelerinizi ortaya çıkarmada sizlere yardımcı olacağız.

WhatsApp Yazışmalarını ve Görüşmelerini Takip Etmek Mümkün Mü?

Çalışanlarınızın WhatsApp yazışmalarını takip etmek elbette mümkün. Belli başlı yolları ve yöntemleri var. Ancak yine de bazı yöntemler için telefona fiziksel temas mutlaka gerekli. Bu temas tabii ki çok uzun sürmeyecek ve işlemi bir defa yerine getirdikten sonra rahatça sürekli takip edebileceğiniz türden. Nedir peki bu bahsettiğimiz yöntemler. Google Drive yedekleme, QR kod ile WhatsApp web üzerinden ve çeşitli telefon takip programları ile çalışanlarınızın WhatsApp yazışmalarını takip edebilirsiniz. Şimdi bu yöntemleri teker teker ayrıntılayarak inceleyelim.

Google Drive İle WhatsApp Yazışmaları ve Görüşmeleri Takibi

WhatsApp mesajlarınız otomatik olarak belli sıklıklarla belirlediğiniz Google Drive adresinize yedeklenir. Bu da çalışanlarının mesajlarını takip etmek isteyenler için iyi bir yöntem haline dönüşebiliyor. Ancak bu yedekleme belirli sıklıklarla yapıldığı için anlık bir takip söz konusu değil ama yedekleme sıklığını da seçerseniz iyi bir yöntem haline gelir.

İLGİLİ MAKALE  WhatsApp'tan sohbet filitresi özelliği geliyor. Bu özellik karmaşaları ortadan kaldıracak

Örneğin günde bir defa yedeklensin derseniz, her günün sonunda mesajlar size ulaşır. Günün sonunda silmediği mesajların tümü size ulaşır ama yedekleme başlamadan sildiği mesajlara erişemezsiniz. Bu yöntem ile görüşme takibi yapmak mümkün değil. Şimdi bu yöntemi nasıl yapacağımızı maddeler halinde sıralayacağız.

 1. Çalışanınızın telefonunu alın
 2. Telefondan WhatsApp uygulamasına girin
 3. WhatsApp ayarlar kısmına girin
 4. Sohbet ve sohbet yedeği kısmına girin
 5. Bu bölümde Google Drive’a yedekle kısmı açılacak
 6. Yedekleme sıklığını istediğiniz doğrultuda seçin
 7. Orada var olan Google hesabını, sizin rahat erişebileceğiniz bir hesapla değiştirin
 8. Artık mesaj yedeklenince sizin hesabınıza düşecek

Bu yöntem sayesinde Google hesabınızdan çalışanınızın mesajlarına erişim sağlayabileceksiniz. Yalnız bu yöntem tehlikelidir çünkü kolayca fark edilebilir yöntemler arasındadır. Çalışanınız küçük bir araştırmayla Google hesabının değiştiğini rahatlıkla fark edebilir.

İzleyin: WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

QR Kod İle WhatsApp Yazışmaları ve Görüşmeleri Takibi

WhatsApp uygulamasının bizlere sunduğu güzel bir kolaylık aslında bu. QR kodu ile WhatsApp web üzerinden telefonunuzda ki WhatsApp uygulamasına, bilgisayarınızda da erişim sağlayabiliyorsunuz. Tabii ki bu, çalışanlarının mesajlaşmalarını takip etmek isteyenlerin kullanmak isteyeceği bir yöntem. Şimdi bu yöntemi nasıl yapacağımızı maddeler halinde sıralayacağız.

 1. Öncelikle çalışanınızın telefonunu alıyorsunuz.
 2. WhatsApp uygulamasını açıyorsunuz
 3. Kendi bilgisayarınızdan web.whatsapp.com adresine giriyorsunuz
 4. Açılan sayfada bir kod olacak
 5. Telefonda ki sağ üsteki seçeneğe tıklayıp, WhatsApp web sekmesine giriş yapıyorsunuz
 6. Telefonda ortasında kod için ayrılmış boşluk olacak bölüme geldiniz
 7. Şimdi bilgisayarınızdaki kodu telefonunuza okutuyorsunuz.
 8. Telefondaki WhatsApp hesabı bilgisayarınızda açılacaktır

Artık telefonla bir işiniz kalmıyor. Rahatça ve saatlerce mesajlara ve görüşmelere bakabilir, inceleyebilirsiniz. Yeni gelecek mesajları da takip edebilirsiniz. Ancak şunu unutmayın telefonun sahibi WhatsApp web uygulamasına giriş yaparsa, bu uygulamaya hangi cihazlardan ne zaman giriş yapıldığını rahatlıkla görebilir. Yani çok da güvenli bir yöntem değil ama çalışanınızın bu araştırmayı yapacağını düşünmüyorsanız, bu çok kolay yöntemi denebilirsiniz.

mSpy Yazılımı

Bu yazılımda WhatsApp mesajlarını ve görüşmelerini takip etmede etkili bir yazılımdır. Bu yazılımı kurup çalışanınızın tüm WhatsApp mesajlarına ve görüşmelerine erişmenin yanı sıra, gönderilen ve gelen fotoğraf, videolarına da erişim sağlayabilirsiniz. Bu yazılım ücretli bir yazılımdır. Ücretlendirilmesi ve kullanılmasıyla ilgili araştırma yapıp bu yöntemi deneyebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  WhatsApp grup sohbetlerine sonunda o özellik geliyor! Herkes bu özelliği bekliyordu

Whatscan For Uygulaması

Bu uygulamayı kullanarak rahatlıkla çalışanınızın WhatsApp yazışmalarını ve görüşmelerini takip edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, uygulamayı telefonunuza indirmek. Ardından uygulamaya girdiğinizde bir QR kod ile karşılaşacaksınız. Çalışanınız telefonunda WhatsApp web sekmesine girin ve bu kodu okutun. Artık hesabı sizde de açılmış olacak. Bu uygulama sadece android telefonlar için geçerli bir uygulama. Diğer işletim sistemi cihazlarda kullanılamaz.

Flexispy Yazılımı

Bu yazılım sayesinde çalışanınızın WhatsApp mesajlarını ve görüşmelerini takip etmek ile kalmıyorsunuz yanında mesajları ve tüm arama geçmişi bilgisine de erişebiliyorsunuz. Diğer yöntemlere göre daha kapsamlı ve geniş bir yöntem ancak ücretli bir uygulaması var. Ücretlendirmesi ve kullanılmasıyla ilgili araştırma yapıp bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Bu uyarıya dikkat: Takip etmek yasal mı?

Bu tarz uygulamaları görüşmeleri ve mesajları takip etmek istediğiniz kişinin telefonuna yükleyebilirsiniz. Fakat bunları veya benzeri uygulamaları kanunsuz kullanmamanız gerekir.  Takip edeceğiniz kişiye ve çalışanlarınıza mutlaka bilgisini vermeniz gerekir. Gizli bir şekilde takip yapmanız kanunlara göre şuç teşkil edebilir. Hedef telefonu kullanımda mutlaka izin almanız gerekir.

X