Dünya üzerinde en çok tercih edilen anlık mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp, 2022 yılı içerisinde birçok yeni güncelleme ile gündeme geldi. Kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkarmak isteyen WhatsApp, bu şekilde 2021 yılının ortalarında yaşamış olduğu “Gizlilik Sözleşmesi” krizinin etkilerini üzerinden atmaya çalışıyor. O dönem birçok kullanıcısını Telegram gibi uygulamalara kaptıran WhatsApp, yeni özellikler ile eski kullanıcılarını geri kazanmaya çalışıyor. Özellikle son zamanlarda yapmış olduğu yeni gizlilik özellikleri ile kullanıcı deneyimini arttıran WhatsApp, mesajlara emoji ile tepki verme özelliği ile beğenileri toplamış durumda. WhatsApp bütün bunlara rağmen yeni özellikler getirmeye devam ediyor. Yine gizlilik özellikleri ile ilgili olan bu güncellemeler ile WhatsApp kullanıcıları, uygulama içerisine çok daha gizli bir şekilde hareket edebilecek.

Çevrimiçi durumu gizleme

WhatsApp, yeni getireceği bir güncelleme ile beraber, diğer kullanıcılara çevrimiçi durumunuzu gizleyebilmenizi sağlayacak. Normalde gizlilik ayarlarında böyle bir seçenek bulunmuyor. Uygulamaya girdiğiniz an, rehberinizde yer alan diğer WhatsApp kullanıcıları, direkt olarak sizin uygulama içerisinde çevrimiçi olduğunu farkediyor. Fakat yeni yayınlanacak güncelleme ile beraber, WhatsApp, çevrimiçi durumunuzu gizleyebileceğiniz bir özelliği kullanımına sunacak. Şu an için WhatsApp’ın beta sürümlerinde denenen bu özellik, yakın bir zamanda tüm WhatsApp kullanıcılarına yayınlanacak. Yeni gelcek olan bu özlelik sayesinde istediğiniz kişilere ya da herkese WhatsApp içerisinde çevrimiçi olup olmadığınızı gizleyebileceksiniz.

Gruplardan sessiz sedasız çıkabilme

WhatsApp sohbet grupları kalabalık olabiliyor. Bu kalabalık WhatsApp gruplarından sıkılıp, çıkmak isteyebiliyorsunuz. Ancak WhatsApp sohbet gruplarından çıktığınızda, diğer bütün grup üyelerine gruptan çıktığınızın bildirimi gidiyor. Ancak bu bildirimleri önleyebileceğiniz yeni bir özlelik gelecek. WhatsApp sohbet gruplarından çıktığınızda diğer grup üyelerine herhangi bir bildirim gitmeyecek. Şu an için bu özellik belirli WhatsApp beta sürümlerinde denenmektedir. Fakat yapılan haberlere göre önümüzdeki günlerde bu özellik, tüm WhatsApp kullanıcılarının kullanıcılarına açılacak.

Ekran görüntüsü alamayacaksınız

Geçtiğimiz aylarda WhatsApp üzerinden süreli fotoğraflar ve süreli mesajlar atabileceğiniz özlelikler geldi. Bu özelliklerin kullanımında ise çok büyük açıklar yer almakta. Bu açıkların kapatmak için çalışan WhatsApp, yeni getireceği bir güncellemede, bu mesajların olduğu bölümlerde ekran görüntüsü almanızı engelleyecek. Beta sürümlerinde test edilen bu özellik, yapılan haberlere göre, bu özellik yakın bir zaman içerisinde bütün WhatsApp kullanıcılarına yayınlanacak.

İLGİLİ MAKALE  WhatsApp grup isimleri (Kaynak: soru.com.tr)

Yeni gelecek olan bu özlelik ile brilikte size gönderilmiş olan tek görüntülenmelik fotoğrafların ekran görüntüsünü kimse alamayacak. Bu sayede göndermiş olduğunuz mesajların gizliliği, direkt olarak WhatsApp uygulaması tarafından sağlanmış olacak. WhatsApp üzerinden süreli fotoğraf gönderebilmek için öncelikle göndereceğiniz fotoğrafı seçin. Daha sonra ise gönder tuşunun yanında yer alan süre işaretine tıklayın. Buradan ne kadar süre ile göndermek istediğinizi seçin. Bununla birlikte bir kişiye süreli mesaj göndermek isterseniz, o kişinin WhatsApp profil ekranına girin. Daha sonra ise aşağı doğru kaydırın. Alt taraflarda “Süreli mesajlar” ayarını göreceksiniz. Bu ayarı seçin ve istediğiniz süreyi belirleyin. Bu şekilde göndereceğiniz mesajların ve fotoğrafların ekran görüntüleri alınamayacak.