Dünya üzerinde en çok tercih edilen anlık mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp, 2021 yılında yaşamış olduğu gizlilik krizi sözleşmesinin sonuçlarını silmeye çalışıyor. Özellikle 2022 yılının başından beri sürekli olarak bir yenilik ile gündeme gelen WhatsApp, şimdi de WhatsApp sohbet gruplarına yeni bir yenilik getirecek. Getirilecek olan bu yenilik ise bazı kesim tarafından pek de beğenilmedi. Ancak WhatsApp’ın beta sürümlerinde şu an için bu özellik kullanıma açıldı ve yakın zaman içerisinde de bütün WhatsApp kullanıcılarına sunulması bekleniyor. Bu yazımızda sizlere, WhatsApp’ın sohbet grupları için yapacağı yeni güncellemenin detaylarından bahsedeceğiz.

WhatsApp grup yöneticilerinin yetkileri artıyor

WABetainfo tarafından yeni yayınlanan bir habere göre, WhatsApp grup yöneticilerin yetkileri arttırılacak. Bu yeni yetki ise, grupta gönderilmiş olan mesajları herkesten silebilmesi. Bir kesim bu özelliğin konuşma hakkında aykırı olduğunu savunmakta. Bu yüzden de WhatsApp yetkilileri, bu özelliği hala beta sürümlerinde denmektedir.

Belirli bir kesim ise bu özelliğin oldukça gerekli olduğunu savunuyor. Özellikle kalabalık gruplarda atılmış olan gereksiz ve pam mesajlar, artık kolayca silinebilecek ve gruptaki huzur sağlanmış olacak. Fakat WhatsApp grup yöneticilerinin bu yeni yetkiyi dikkatli bir şekilde kullanması gerekiyor. Zira yetkiyi kötüye kullanan grup yöneticileri, WhatsApp sohbet gruplarında yer alan diğer kişiler tarafından protesto edilebilir ve büyük kavgaların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Sohbet botu gelecek

Yapılan bir başka habere göre ise WhatsApp’a yeni bir sohbet botu eklenecek. WhatsApp kullanıcıları bu sohbet botu sayesinde uygulama içerisinde yer alacak olan duyuruları görebilecek. Ayrıca bu sohbet botu, yeni gelcek olan güncellemelerdeki özellikleri, detaylı bir şekilde WhatsApp kullanıcılarına anlatacak.

2022 yılının başından beri kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkaramaya çalışan WhatsApp, bu sohbet botu özelliği ile birlikte kullanıcıların rahatlamasını sağlayacak. Artık her WhatsApp kullanıcısı, bu yeni sohbet botu özelliği sayesinde, WhatsApp’ta neler olup bittiğini çok daha önceden öğrenecek ve hazırlık yapabilecek.

Tepki emojileri arttırıldı

WhatsApp geçtiğimiz haftalarda, mesajlara emoji ile tepki verebileceğimiz yeni bir özellik yayınladı. Bu özellik sayesinde WhatsApp kullanıcıları, sohbet üzerinden gelen her türlü mesaja emoji ile tepki verebiliyor. Verilen bu tepkiler ise söz konusu mesajın altındaki ufak bir baloncukta belli oluyor.

İLGİLİ MAKALE  WhatsApp’ta gizlilik takıntısı olanlar bu yöntemleri kullanabilir (Kaynak: soru.com.tr)

Tepki emojileri özelliği ilk yayınlandığında, söz konusu özellikte sadece 6 farklı emoji kullanılabiliyordu. Ancak WhatsApp kullanıcıları, bu emoji sayısını çok az buldu. İletişim kolaylığı için kullanılan emojilerin bu kadar az olması, WhatsApp kullanıcıları tarafından tepki toplayınca da WhatsApp bu emojilerin sayısını arttırdı. Artık akıllı telefonunuzda var olan bütün emojiler ile birlikte, gelen her mesaja tepki verebiliyorsunuz.

Mesajlara nasıl tepki verilir?

WhatsApp’tan gelen mesajlara emoji ile tepki vermek oldukça kolay. Bu özellik sayesinde WhatsApp ile çok daha belirgin bir iletişim kurabiliyorsunuz. WhatsApp mesajlarına tepki vermek için şu adımları takip edin:

  • Öncelikle tepki vermek istediğiniz mesajın üzerine basılı tutun.
  • Basılı tutma eyleminde sonra mesaj ile ilgili yapabildiğiniz bütün işlemler, bir pencere yardımı ile listelenecek.
  • Karşınıza çıkan listenin en üst kısmında ise 6 farklı emoji yer almakta. Bu emojilerden bir tanesine tıklayarak, WhatsApp mesajlarına tepki verebilirsiniz.
  • Eğer bu 6 farklı emojiden bir başkasını istiyorsanız, emojilerin yanında yer alan artı (+) butonuna tıklayabilir ve istediğiniz emojiyi seçebilirsiniz.