WhatsApp, bildiğiniz gibi 2022 yılını oldukça dolu dolu geçiriyor. Yeni yayınlayacakları güncelleme, ilk olarak WhatsApp beta sürümlerine gelecek. WhatsApp, Google Play Beta Programı aracılığıyla yeni bir güncelleme yayınlayarak sürümü 2.22.6.5’e yükseltiyor. Yeni yayınlanacak olan bu güncelleme, WhatsApp sesli ve görüntülü aramalarını ilgilendiriyor. Wabetainfo’ya göre, gelecek güncelleme ile birlikte çağrı bağlantıları alabiliyorsunuz.

Çağrı bağlantıları nedir?

WhatsApp’ta uzun zaman önce gruplara katılabilmek için bağlantı alma özelliği gelmişti. Gruba katılmasını istediğiniz kişiye bir davet linki yolluyorsunuz ve karşıdaki kişi verdiğiniz linke tıkladığı zaman, davet ettiğiniz gruba katılabiliyor. Wabetainfo’nun haberine göre bu tür bağlantıları, WhatsApp sesli ve görüntülü sohbetleri için de alabileceksiniz. Bu sayede de bir grup araması olmasa bile, herhangi bir kişiyi WhatsApp aramıza alabileceksiniz. Ancak bu linklerin geçerliliği arama bitene kadar devam edecek. WhatsApp sesli veya görüntülü aramanız sona erdiğinde ise bu linklerin geçerliliği bitecek.

WhatsApp çağrı bağlantıları özelliği ne zaman yayınlanacak?

Android 2.22.6.5 güncellemesi için yeni WhatsApp beta sürümü sayesinde beta programlarında bu özellik kullanılabiliyor. Fakat sadece Android’in beta sürümlerini kullanan kullanıcıların erişebildiği bu özellik, yakın zamanda tüm WhatsApp kullanıcılarının erişimine açık olacağa benziyor.

Çağrı bağlantıları özelliği sayesinde, çok rahat bir şekilde bir arkadaşınızın WhatsApp aramasına katılabilir, istediğiniz zaman tekrardan aramaya katılabilirsiniz. Çağrı bağlantıları özelliği sayesinde toplu görüşmeler için bir grup kurmanıza gerek yok. Sadece WhatsApp sesli veya görüntülü konuşmanıza katılmak istediğini kişilere, çağrı bağlantı linkini atmanız yeterli olacaktır.

WhatsApp 2022’ye hızlı başladı. İşte duyurulan yeni özellikler (8 Ocak 2022)

WhatsApp, en son yayınladığı gizlilik sözleşmesi ile gündem olmuştu. Bu sözleşme oldukça tepki çekmiş, bir çok WhatsApp kullanıcısı rakip mesajlaşma uygulamalarına geçiş yapmıştı. Bu yüzden Meta INC. (Eski adıyla Facebook INC:) bir çok WhatsApp güncellemesi yayınlayarak, kullanıcılarının güvenini tekrar kazanmaya çalışmakta. WhatsApp, 2022 yılına da yeni özelliklerini taşıyan bir güncelleme paketi ile girmeyi planlıyor.

Bahsi geçen özellik sadece iOS beta kullanıcıları için erişimde. Fakat durum böyle olduğu için, bu güncellemenin kısa süre içerisinde tüm kullanıcılara gönderileceği düşünülmekte. Fakat beta kullanıcıları bu özelliği beğenmez veya herhangi bir hata görürlerse, bu güncelleme ya ertelenir ya da iptal edilmek zorunda kalınır. Ancak WhatsApp, geçtiğimiz aylarda yaşadığı skandallardan ötürü güncellemeyi iptal etmek istemiyor.

İLGİLİ MAKALE  WhatsApp’ta hayat kurtaran özellikler (Kaynak: izlehaber.com

WhatsApp 2022 güncelleme paketi neler içermekte?

WhatsApp, her ne kadar gizlilik sözleşmesi ile gündeme gelse de en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Piyasadaki bu liderliği açık arayken, zirveyi bırakacağı da düşünülmemekte. Meta INC. şirketi, WhatsApp’ı satın almasıyla bir çok yenilik getirdi. WhatsApp, sadece mesajlaşma uygulaması iken, Meta INC. tarafından satın alındıktan sonra, internet üzerinden sesli ve görüntülü konuşma özellikleri ile oldukça popüler bir aplikasyon haline geldi. Sadece bunlar değil, birçok hata düzeltmesi ve güvenlik güncellemeleri de aldı. Bu güvenlik güncellemelerinden en göze çarpanı, uçtan uca şifreleme. Bu şifreleme özelliği, iki kişinin arasındaki mesajların başka kimseye geçmemesini sağlıyor. İki kişinin aramalarını ve mesajlarını şifreleyen bu sistemle, kimse bu mesajları okuyamaz.

Reels videoları

WhatsApp, 2022 yılına da hızlı girmek istemekte. WhatsApp’ta biri size mesaj gönderdiğinde, kişinin bilgileri ve fotoğrafı bildirim ekranında gözükecek. Gelecek güncelleme paketi, WhatsApp’taki mesaj bildirimlerinin daha kapsamlı olmasını sağlayacak. Bu özellikle beraber Instagram’daki Reels özelliği, WhatsApp’a da gelecek. Bir Instagram Reels videosu WhatsApp üzerinden paylaşıldığında, WhatsApp uygulamasından Instagram uygulamasına geçiş yapmak zorunda kalmayacaksınız. Reels videolarını WhatsApp uygulaması üzerinden izleyebileceksiniz. Bu sayede bir taraftan Reels videosu izlerken, bir taraftan da arkadaşınızla mesajlaşabileceksiniz.

Gizlilik ayarları

WhatsApp’ın gizlilik ayarlarına girdiğinizde, son görülme sekmesini göreceksiniz. Eğer bu özelliği kapatmazsanız, kimin saat kaçta en son WhatsApp uygulamasına giriş yaptığını görebiliyorsunuz. Bu özelliği kapatırsanız sizin son görüldüğünüz tarih ve saat, karşı taraftakilere bildirilmiyor. Ancak bu özelliği kapattığınız da siz de karşıdaki kişinin son görülmesini göremiyorsunuz. Yayınlanacak güncelleme paketinde, son görülme özelliğini belirli kişilere kapatabileceğiniz bir ayarla yayınlanacak. Bu sayede son görülmenizi görmesini istemediğiniz kişiler, sizin son görülmenizi göremeyecek. Fakat siz de bu seçtiğiniz kişilerin son görülmesini görmekten feragat edeceksiniz.

Son görülme için getirilecek özelliğin aynısı, profil fotoğrafı ve hakkında kısmı için de geleceği söylenmekte. Bu sayede istemediğiniz kişiler sizin profil fotoğrafınızı ve hakkında kısmını göremeyecek. Bu yayınalanacak olan güncelleme paketi, birçok gizlilik özelliklerinin yenilenmesini içermekte.

İLGİLİ MAKALE  WhatsApp'ın bu yeni özelliği sevgilileri kedi köpek yapacak! İşte WhatsApp'ın son güncellemesi

Mesajları silmek

WhatsApp’ta bulunan mesajları herkesten sil özelliği, belli bir süre sonra kullanılmıyordu. Oldukça spesifik bir süre olan 68 dakika 16 saniye, beta kullanıcılarına göre 7 gün 8 dakikaya kadar uzatıldı. Bir mesajı yolladıktan sonra 68 dakika 16 saniye geçince gönderdiğiniz mesajı herkesten değil, sadece kendinizden silebiliyorsunuz. Ancak yeni gelecek olan güncelleme ile bu süre, 7 gün 8 dakikaya kadar uzatıldı. Bazı iddialar ise bu sürenin sınırsız olacağı yönünde.