Görüntülü konuşma; telefon uygulamaları üzerinden yapılan, anlık olarak gerçekleştirilen ve işleme tabi tutulmadığı sürece kaydedilmeyen bir iletişim şeklidir. Görüntülü konuşmaların WhatsApp üzerinden gerçekleştirilmesi istendiğindeyse, kaydedilmesi bazı uygulamala kullanarak mümkündür.

Bu yüzden, WhatsApp kullanan ve görüntülü konuşma kaydetmek isteyen insanların; görüntülü konuşmanın kaydedilebilir olup olmadığı, kaydetmek mümkünse nelerin gerektiğini ve kaydetme adımlarının neler olduğunu, bilmeleri gereklidir.

WhatsApp Görüntülü Konuşma Kaydetme Mümkün Mü?

WhatsApp üzerinden gerçekleşecek görüntülü konuşmalar, uygulamanın kullanıldığı sürüm içerisinde kaydetme özelliği olmadıkça kayıt altına alınamaz. Şu an aktif olan WhatsApp sürümü içerisinde de görüntülü kaydetme sekmesi olmadığı için, işleme tabi olmadıkça içeriklerin kaydedilmesi söz konusu değildir.

WhatsApp görüntülü konuşma içerikleri yalnızca; görüntülü konuşurken kullanılacak olan cihazlara indirilen uygulamalarla veya cihazın işlevi kullanılarak kaydedilebilir. Aksi durumda görüntülü konuşmaların kendi kendine ve otomatik kaydedilmesi beklenmemelidir.

WhatsApp Görüntülü Konuşma Kaydetme İçin Neler Gerekir?

WhatsApp üzerinden görüntülü konuşmalar kaydedilecekken, cihaz kapasitesinde olacak alan ve bu alana yerleştirilmesi gereken uygulamalar olmalıdır.

Bunun yanı sıra, WhatsApp görüntülü konuşmalarının kaydedilmesi için gerekenler şöyledir:

  • Akıllı tanımlamasına sahip olan ve internet bağlantısı kurabilen, cihaz ön kamerası bulunan bir telefon veya bilgisayar
  • Whatsapp kullanımının ve bu uygulamadaki görüntülü konuşmanın internet kullanımıyla çalışmasından dolayı, sinyal güç durumu en azından ‘yeterli’ seviyede olan ağ bağlantı
  • Cihaz üzerinde, görüntülü konuşma kalitesine ve süresine göre oluşacak dosyayı barındırabilecek kadar hafıza alanının olması
  • WhatsApp görüntülü konuşmasını kaydetme amacıyla tasarlanan bir kayıt uygulaması
  • Uygulama kullanılmadan yapılmak istenen konuşma kayıtları için, ekran videosu alma özelliğine sahip akıllı cihazlar

Gibi gerekenlerin temin edilmesi, daha sonrasında görüntülü konuşmaların kayıt altına alınması gerekir.

Seyredin: Dünyanın En İyi ÜCRETSİZ Ekran Kaydetme ve Canlı Yayın Yapma Programı

WhatsApp Görüntülü Konuşma Kaydetme Adımları Nelerdir ve Nasıl Gerçekleştirilmelidir?

WhatsApp üzerindeki görüntülü konuşmaları kaydetmek amacıyla, uygulanabilecek olan iki yöntemden birinin seçilmesi ve seçime göre işlemlere uyulması gerekir. İlk olarak, görüntülü konuşma kaydının ekran videosu alınarak kaydedilmesi mümkündür.

Burada, görüntülü konuşma başladıktan hemen sonra veya henüz arama yapılmadan hemen önce cihaz üzerinde yer alan ve ‘Ekran videosu al’ olarak belirtilen alanın etkin kılınması gerekir. Ekran videosu alınırken gerçekleşecek whatsapp görüntülü konuşma sonrasında, yeniden aynı alana tıklanması ve içeriğin ‘Ekran rulosuna kaydet’ sekmesi tercih edilerek depo edilmesi gerekir.

Oldukça kolay olan ve insanların uzun süren uğraşlarla görüntülü konuşmaları kaydetmesine izin vermeyen bu işlemin yanı sıra, çeşitli görüntülü konuşma kaydetme programlarıyla da işlem tamamlanabilir. Burada ise, cihazda yeterli alan kapasitesi olduğuna emin olunduktan sonra, uygulama indirme alanına girilmesi sağlanır ve arama motoru kısmına ‘WhatsApp görüntülü konuşmaları kaydet’ yazılarak sonuçlar listelenir.

Çıkan sonuçlar içerisinden, cihazda kaplayacak olduğu kapasiteye ve kullanması beklenen internet düzeyine göre bir uygulama tercih edilerek cihaza indirilir. İndirilen uygulama açılır ve WhatsApp içerisinde genel olarak sağ alt kısımda yer edinir. Görüntülü konuşma esnasında veya öncesinde tıklanarak aktif olan uygulama, görüntülü konuşma sonrasında dosya içeriği olarak kaydedilen sonuçlara ulaşılmasını sağlar.

İzleyin: IOS’da görüntülü konuşmada, görüntü ve ses kayıdı nasıl alınır?

WhatsApp Görüntülü Konuşma Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Whatsapp görüntülü konuşma yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok durum vardır. İlk olarak, bir insanın rızası olmadan alınacak olan görüntü ve ses kayıtları kesinlikle yasal olmayan bir eylemdir.

Kişisel verilerin korunmasına yönelik olarak hazırlanan kanun baz alınarak, rıza olmadan alınan görüntü kaydının ortaya çıkması halinde kişi büyük bir yaptırımla karşı karşıya kalabilir. Kişinin rızası olduğu durumlarda alınacak olan görüntülü konuşma kayıtlarındaysa, daha çok görüntülü konuşmanın kaydedilmesi esnasındaki durumlara dikkat kesilmelidir.

Çünkü; özellikle ekran videosu alınması durumlarında, seçeneğe tıklandıktan yaklaşık olarak üç saniye sonrasında ekran kaydının başlaması ve bu üç saniyenin kayıt dosyasında olmayacağı bilinmelidir.

Her detayın kaydedilmek istendiği görüntülü konuşmalarda bu sebepten dolayı ekran kaydının önce başlatılması gerektiği bilinmelidir. Ekran kaydının yanı sıra, program indirilerek yapılacak görüntülü konuşma kayıtlarında kullanılan programların; ücretli olması, reklam izlenmesini gerektirmesi ve görüntü kaydetme için süre kısıtlaması olması da mümkündür.

Bu yüzden, seçilecek kaydetme programının detaylı araştırılarak cihaza indirilmesi ve kurulması şarttır. Ayrıca, görüntülü konuşma esnasında yapılan kaydın bir anda sonlanmaması için de cihaz hafızasının kontrol edildiğine emin olunmalıdır.

Etiketlendi:

, ,