Günümüzde iletişim denildiğinde, akıllara ilk gelen uygulamardan biri WhatsApp oluyor. WhatsApp, dünya üzerinde en çok aktif kullancıya sahip olan anlık mesajlaşma uygulamalarından biridir. Sadece mesajlaşma olarak bakmayın ama. WhatsApp üzerinden görüntülü ve sesli görüşmeler gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca mesajlaşma dışında, birçok farklı dosya transferini de WhatsApp üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Ancak WhatsApp üzerinden fotoğraf gönderirken farketmiş olacaksınız ki, gönderdiğiniz fotoğraf ve videoların kalitesi oldukça düşüyor. Bu durum da belirli yerlerde sorun yaratabilir. Ancak bu sorunu çözmenin bazı yolları bulunuyor. Bu yazımızda sizlere, WhatsApp’tan kalitesi bozulmadan nasıl fotoğraf gönderebileceğinizden bahsettik.

WhatsApp’tan fotoğraf nasıl gönderilir?

Biliyorsunuz ki arkadaşlarınıza fotoğraf gönderirken, belirli adımları yapıyorsunuz. WhatsApp’tan fotoğraf göndermenin iki farklı yolu bulunmaktadır. Birinci yol, galerinizden göndereceğiniz fotoğraflardır. Bunun için fotoğraf göndermek istediğiniz kişinin sohbet odasına girin. Ardından da mesaj yazdığınız kısmın yanında bir ataş simgesi bulunuyor. Bu ataş simgesine dokunun ve fotoğraf kısmını seçin. Daha sonra otomatik olarak galerinize yönlendirileceksiniz. Göndermek istediğiniz fotoğrafı seçin ve bu şekilde yollayın. Ayrıca sohbet odasından direkt olarak kamera açıp, etrafınızda olan bitenleri çekip de direkt yollayabiliyorsunuz. Mesaj yazdığınız bölümün yanında bir adet kamera simgesi bulunuyor. Bu kamera simgesi sayesinde direkt olarak kamerayı açabiliyor ve çektiğiniz fotoğrafı, anlık olarak karşınızdaki kişiye gönderebiliyorsunuz. Ancak telefonunuzdaki normal kamera ile WhatsApp’ta bulunan kameranın arasında çok büyük bir kalite farkı bulunuyor. Bu yüzden de birazdan anlatacağımız yöntem ile brilikte, WhatsApp’tan fotoğraf gönderirken kalite kaybı yaşamayacaksınız.

WhatsApp’tan kalitesi bozulmadan nasıl fotoğraf gönderilir?

WhatsApp’tan kalitesi bozulmadan fotoğraf göndermek mümkün. Neden WhatsApp kaliteyi bozuyor diye soracak olursanız, WhatsApp dosya gönderirken belirli sınırlar koyuyor. Gönderilen dosyaların da boyutları daha düşük olsun diye kaliteleri düşürülüyor. Ancak birazdan anlatacağımız adımlar ile birlikte, WhatsApp üzerinden göndereceğiniz fotoğraflarda kalite kaybı yaşamayacaksınız. WhatsApp üzerinden göndereceğiniz fotoğraflarının kalitesinin düşmemesi için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

  1. Fotoğraf göndermek istediğiniz kişinin sohbet odasına giriş yapın.
  2. Daha sonra mesaj yazdığınız bölümün yanında bulunan ataş simgesine basın.
  3. Karşınızda birkaç farklı seçenek çıkacak.
  4. Bu seçenekler arasından “Belge” olanı seçin.
  5. Otomatik olarak dosya yöneticisine aktarılacaksınız.
  6. Dosya yöneticisinden göndermek istediğiniz fotoğrafı seçin.
  7. Eğer göndereceğiniz fotoğrafın boyutu WhatsApp’ın dosya paylaşma sınırını aşmıyorsa, göndereceğiniz fotoğrafların kalitesi bu şekilde bozulmayacaktır.
İLGİLİ MAKALE  WhatsApp sohbet grupları için yeni özellikler getiriyor. Bütün kullanıcılar bunları bekliyordu!

Bütün bu adımları doğru bir şekilde uyguladığınız zaman, akıllı telefonunuzda bulunan fotoğrafın orijinal sürümü karşı tarafa belge olarak iletilecektir. Bu sayede karşı taraf da dosyanın orijinal sürümünü telefonuna sorun yaşamadan kaydedebilecektir. Ancak gönderdiğiniz fotoğrafın boyutu WhatsApp’ın dosya paylaşma limitini aşıyorsa, göndermek istediğiniz fotoğrafın orijinal sürümünü WhatsApp uygulaması üzerinden göndertmeyeceksinizdir. Bunun için farklı transfer yollarını tercih edebilirsiniz.