Dünya üzerinde en çok tercih edilen anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, özellikle 2022 yılıyla beraber birçok farklı yeni özellik ile karşımıza çıkmış bulunmaktadır. 2021 yılının ortalarına doğru yaşamış oldukları gizlilik sözleşmesi krizi nedeni ile binlerce kullanıcısını kaybetmişti. Ancak WhatsApp, 2022 yılı itibari ile birçok farklı yeni özelliğini kullanıma sundu ve bu özellikler sayesinde WhatsApp uygulamsının kullanıcı deneyimini bir hayli arttırdı. WhatsApp’ın yeni özelliklerinin geneli ise gizlilik özelliklerine geldi. Gizlilik konusunda oldukça titiz bir şekilde çalışan WhatsApp, yeni çevrimiçi gizleme özelliği sayesinde kullanıcıların uygulama içerisinde çok daha gizli bir şekilde dolanabilmesine olanak tanımaktadır. Bu yazımızda sizlere, WhatsApp’ın yeni güncellemesi ile birlikte gelen çevrimiçi gizleme özelliğinin nasıl çalıştığından bahsedeceğiz.

WhatsApp’ın yeni özelliği nedir?

WhatsApp, kullanıcılarının uygulama içerisindeki gizliliklerine önem veriyor. Bu yüzden de kullanıcıların istediği bazı özellikler üzerinde sürekli olan çalışan WhatsApp, şimdi de çevrimiçi gizleme özelliğini kullanıma sundu. Uzun bir süredir kullanıcıların beklediği bu özellik, birkaç aydır WhatsApp’ın beta sürümlerinde test ediliyordu. Bunlara ek olarak WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliği saesinde artık WhatsApp kullanıcıları, uygulama içerisinde çok rahat bir şekilde gezebilecek. WhatsApp’ın son güncellemesi ile birlikte sunulmuş olan bu özelliği açmak ya da kapatmak için ise gizlilik aylarına bakmanız yeterli olacaktır.

WhatsApp çevrimiçi gizleme nasıl yapılır?

WhatsApp’ın yayınlamış olduğu yeni güncelleme sayesinde artık uygulama içerisinde var olduğunuz süre boyunca kimse sizi “Çevrimiçi” olarak göremeyecek. Uygulama içerisinde daha gizli kalmak isteyenler için oldukça etkileyici bir özellik olan çevrimiçi gizleme özelliği, çok kolay bir şekilde açılıp kapatılabiliyor. Bunlara ek olarak ise WhatsApp’ın bu özelliği, “Son görülme” özelliği ile birlikte çalışmaktadır. Yani Son görülme özelliğindeki aynı ayarları, çevrimiçi kapatma özelliğinde de uygulayabilmektesiniz. WhatsApp çevrimiçi kapatmanın nasıl yapılabildiğini öğrenebilmek için şu adımları uygulamanız gerekmektedir. WhatsApp’ın çevrimiçi gizleme özelliğini aktif edebilmek için şu adımları uygulamanız gerekmektedir:

  • Öncelikle akıllı telefonunuzdan WhatsApp uygulamasını açın.
  • Daha sonra ise iPhone’larda sağ alt kısımda bulunan “Ayarlar” sekmesine geçiş yapın. Eğer WhatsApp’ın Android sürümünü kullanıyorsanız, sağ üst köşede yer alan üç nokta işaretine tıklayın ve oradan da “Ayarlar” menüsünü açın.
  • Ayarlar bölümüne geldikten sonra ise “Gizlilik” yazan bölüme tıklayın.
  • Gizlilik bölümüne girdikten sonra ise “Son Görülme ve Çevrimiçi” yazan seçeneğe tıklayın.
İLGİLİ MAKALE  WhatsApp Web için yeni özellik yolda

Bu bölüme girdikten sonra ise son görülmeniz ile çevrimiçi ayarlarınızı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Çevrimiçi gizleyince neler oluyor?

Normal şartlarda WhatsApp uygulamasına girdiğiniz an diğer WhatsApp kullanıcıları, sizi direkt olarak çevrimiçi görmektedir. Ancak sizi bu şekilde gören kişiler, rehberinize kayıt etmiş olduğunu kişilerdir. Fakat siz çevrimiçi ayarlarını yapıp, kendinizi gizlerseniz, uygulamaya girseniz dahi hiçbir WhatsApp kullanıcısı sizi WhatsApp uygulaması içerisine çevrimiçi olduğunu anlamayacaktır. Fakat aynı şekilde siz bu ayarı açtığınız zaman, karşı taraftaki kimsenin uygulama içerisinde çevrimiçi olup olmadığını anlamayacaksınız. Bu yüzden de WhatsApp’ın çevrimiçi gizleme özelliğini aktif etmeden önce etraflıca düşünmeniz gerekmektedir.