Bulunduğu bölgede dengeleri değiştirecek olan yeni Türk SİHA’ları olan BOZOK, seri üretime sonunda girdi. özellikleri ile dünya gündemine oturan bu Silahlı İnsansız Hava Araçları, yurt dışı ve yurtiçi bütün güvenlik operasyonlarında sıklıkla tercih edilen bir ürün olacak. yerli ve milli mühimmatlar ile donatılacak olan BOZOK, sınıfındaki insasız hava araçlarına göre çok daha iyi bir konumda olacak.

Geçmişte de yerli ve milli mühimmatlar kullanıldı

Geçmiş dönemlerde de yapılan birçok operasyonda yerli ve milli mühimmatların kullanıldığı ve bu mühimmatlar ile yapılan birçok operasyondan da başarı ile ayrıldığı görüldü. Türk SİHA’larının bu başarısından sonra ise TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) Türkiye üretimi olan Silahlı İnsansız hava Araçları’nın geliştirilmesi adına çalışmalarına devam diyor.

Yeni bir mühimmat çeşidi olacak olan BOZOK, yıl sonuna kadar seri üretime geçebilmesi üzerinde çalışmalar yürütülüyor. Bununla beraber Savunma sanayii araştırmacısı Anıl Şahin BOZOK ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda BOZOK füzelerinin menzilinden ve gücünden bahsetti. Türk SİHA’ları için önemli bir gelişmenin olacağını belirten Anıl Şahin, lazer güdümlü BOZOK füzelerinin fazlar halinde üretileceğini ve yakın bir zaman içerisinde Türk SİHA’larında bu füzelerin kullanılmaya başlanacağını belirtti.

Menzili 10 kilometre

Türk SİHA’ları, hali hazırda yerli ve milli mühimmatlar ile donatılmış bir şeklde operasyonlarına devam ediyor. BOZOK füzelerinin de envantere girmesi, Türk SİHA’larının güçlerine güç katacak. Savunma sanayii araştırmacısı Anıl Şahin’in yaptığı açıklamalara göre, BOZOK’un menzilli tam tamına 10 kilometre olacak. Anıl Şahin, Anka ve bayraktar TB”lerde Roketsan üretimi olan MAM-L ile MAM-C isimli mühimmatların kullanıldığını belirtti. Bununla beraber Anıl Şahin, “Kabaca tarif etmek gerekirse; MAM-L, 22.5 kilogram ağırlığa sahip ve L-UMTAS füzesi üzerinden geliştirildi. MAM-C ise 6.5 kilogram ağırlığa sahip ve CİRİT füzesi üzerinden geliştirildi. Bu mühimmatlar yaklaşık 8 kilometre menzile sahip.” sözlerini sarfetti.

Muharebe ortamında farklı hedefler ile karşılaşıldığını belirten Anıl şahin, “Bazen öyle bir hedef oluyor ki; MAM-L atılsa gereğinden fazla bir etki üretiyor, MAM-C atılsa istenenden az etki oluşturuyor. İşte TÜBİTAK-SAGE, menzili 8 kilometre olan bu iki füzenin yanı sıra bir ‘ara çözüm’ olarak Bozok-Faz 1’i geliştirdi. Bozok-Faz 1; 120 milimetre çapa, 16 kilogram ağırlığa, 0.8 metre uzunluğa sahip. En çok merak edilen konulardan biri menzil idi. Bozok-Faz 1’in menzilinin 10 kilometre olacağını söyleyebiliriz. Bozok ayrıca orta safhada taktik ataletsel güdüme, son safhada ise lazer güdüme sahip olacak.” açıklamasında bulundu.

İLGİLİ MAKALE  'IHA Karayel' insansız hava aracı hakkında bilinen ve bilinmeyenler

BOZOK’a özel harp başlığı

Anıl Şahin, BOZOK’lar için özel bir harp başlığının da olacağına dikkat çekti. Konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Anıl Şahin, BZOOK’ta kullanılacak olan özel harp başlığı sayesinde Anti-personel amaçlı operasyonlarda oldukça başarılı olacak. Ayırca Anıl şahin, BOZOK’ta kullanılacak olan bu özel harp başlığı sayesinde BOZOK füzelerinin hafif zırhlı araçlarda da etkili olacağını belirtti.

Yıl sonunda seri üretime hazır olacak

Savunma sanayii araştırmacısı Anıl Şahin, BOZOK Faz 1’in seri üretiminin yıl sonunda başlayacağını vurguladı. hangi Silahlı İnsansız Hava Araçları’nda bu mühimmatın görüleceğini anlatan Anıl Şahin, “Bu doğrultuda ilk olarak ANKA ve Bayraktar TB2 tipi SİHA’larda Bozok-Faz 1 mühimmatını göreceğiz. Bu SİHA’larda faydalı yük kapasitesi, AKSUNGUR ve AKINCI’ya göre çok daha az olduğu için Bozok mühimmat ailesinin önemi büyük. Yani normalde bu SİHA’lar dört adet MAM-L mühimmatı ile görev yaparken 90 kilogram yük taşıyorlarsa, ağırlığı daha az olduğu için 6 adet Bozok mühimmat taşıyabilecekler. İki adet ekstra mühimmat, mevcut SİHA’larımız için anti-personel amaçlı görevlerde çok büyük bir avantaj ki biz iç güvenlik harekatlarında SİHA’ları genellikle anti-personel amaçlı uçuruyoruz.” ifadelerine yer verdi.