Son yılların popüler teknoloji firmalarından biri olan Xiaomi, alt firmasının çıkarmış olduğu Redmi Note 11 SE modeli ile beğenileri toplamış durumda. Çin’de yapılan etkinlikte Redmi Note 11 SE ve Xiaomi Mi Band 7 gibi ürünler tanıtıldı. Bu yazımızda sizlere, Redmi Note 11 SE’nin özelliklerinden ve fiyatlarından bahsedeceğiz.

Redmi Note 11 SE özellikleri nedir?

Tasarımsal olarak Poco M3 Pro 5G ile oldukça benzer olan Redmi Note 11 SE, önceki modellerinden farklı olarak 2 megapiksel boyutundaki makro kamera barındırmamaktadır. Bununla beraber Full HD+ çözünürlük ve 90 Hz ekrana sahip olan Redmi Note 11 SE, ön tarafında 8 megapiksellik bir kamera burundurmaktadır.

Kamera konusunda oldukça gelişmiş olan Redmi Note 11 SE, 48 megapiksel ana kamera ve 2 megapiksel kamera bulundurmaktadır. Ayrıca 4 / 8 GB RAM ve 128 GB depolama alanı ile birlikte sunulacak olan Redmi Note 11 SE, MediaTek Dimensity 700 işlemcisini kullanacak. 7 Nm üretim sürecinden geçen MediaTek Dimensty 700, dört adet Cortex A76 ve dört adet Cortex A55 çekirdeklerini barındırıyor. Bu işlemci çekirdeklerinin he biri de 2,2 Ghz hızlarında çalışabilmektedir.

Redmi Note 11 SE, Android 12 sürümü ile kutudan çıkacak. MIUI 13 arayüzüne sahip olan Redmi Note 11 SE, satışa sunulduktan sonra kısa bir süre içerisinde MIUI 13,5 arayüzünü alcaktır. Bütün bunlara ek olarak her Xiaomi akıllı telefon gibi Redmi Note 11 SE de iyi bir batarya ömrü sunmaktadır. 5000 Mah bataryaya sahip olacak olan Redmi Note 11 Se, günlük kullanımda kullanıcılarını rahatlıkla götürecektir.

Redmi Note 11 SE, muadillerine göre oldukça iyi özellikler sunmaktadır. Orta segment olan Redmi Note 11 SE’nin rakibi olabilecek birçok farklı akıllı telefon modeli var. Ancak batarya ve özellikle ekran özellikleri ile ön plana çıkan Redmi Note 11 SE, muadillerine göre oldukça iyi bir orta segment seviyesindeki akıllı telefon modeli olarak karşımıza çıkmaktadır.

Redmi Note 11 SE fiyatları ne kadar olacak?

Redmi Note 11 SE, iki farklı renk seçeneği ile piyasaya sürülmeye hazırlanıyor. Redmi Note 11 SE’nin renk seçenekleri ise şu şekilde olacaktır:

  • Gölge siyahı
  • Uzay mavisi
İLGİLİ MAKALE  Sonunda açıklandı! MIUI 14 alacak Xiaomi, Redmi ve POCO telefon listeleri

Çin’de gerçekleştirilmiş olunan lansmanda, Redmi Note 11 SE’nin başlangıç ve 8 Gb ram versiyonlu fiyatları da açıklandı. Global pazarda başlangıç fiyatı 165 dolar olarak belirlendi. ( GB ram versiyonları ise 210 dolardan satılmaya başlanacak.

Redmi Note 11 SE’nin Türkiye fiyatları ne kadar olacak?

Ülkemizde teknolojik ürünlere ulaşmak oldukça zor. Özellikle artan enflasyon ve dolar kuru nedeni ile teknolojik ürünler oldukça pahalı bir hal alamaya başladı. Bütün bunlara ek olarak ülkemizde uygulanan vergilendirme politikası, teknolojik ürünlerinin değerini nerdeyse 3 kat arttırmaktadır. Akıllı telefonlardan alınan vergiler şu şekildedir:

  • Kültür Bakanlığı: Yüzde 1
  • TRT Bandrol: Yüzde 4
  • Özel Tüketim Vergisi (ÖTV): Yüzde 50
  • Katma Değer Vergisi (KDV) Yüzde 18

Bütün bu vergiler dikkate alındıktan sonra akıllı telefon gibi teknolojik ürünlerin fiyatları oldukça yüksek oluyor. 165 dolar etiketi ile global pazarda satışa sunulacak olan Redmi Note 11 SE’nin Türk lirası karşılığı, yaklaşık 2 bin 700 Türk lirası. Ancak yukarıda saydığımız vergileri düşünecek olursak, Redmi Note 11 SE’nin Türkiye satış fiyatı en az 5 bin Türk lirasını bulacaktır.