Gün geçtikçe hayatımızdaki kablolar azalmaya başlıyor. Şu anda kablolu kulaklık kullanan insanların sayısı çok az. Genellikle daha ergonomik ve daha modern teknolojiler her zaman ilgi çekmiştir. Ayrıca teknolojinin en büyük faydası bize kolaylık sağlaması değil mi? Eskiden kablolar her yere dolanırdı. Şarj kabloları veya kablolu kulaklıklar… Ancak gün geçtikçe kablosuz teknolojilerin de ilerlemesi devam ediyor. Kablosuz şarj teknolojisi, çok fazla kullanılmasa bile oldukça kolaylık sağlayan bir teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Artık teknoloji şirketleri, ürettikleri elektrikli cihazların şarj işlemlerini kablosuz yapabilecek teknolojiler ile donatmaya başladı. Bu şirketlerden en büyük atılımı ise Apple yapacak gibi görünüyor. Yeni model iPhone’larda artık şarj girişi göremeyebiliriz. Çünkü tamamı ile kablosuz şarj ile telefonlarımızı şarj edeceğimiz bir dönem yaklaşmakta.

Apple’dan şarj girişi olmayan iPhone hamlesi

yüzde 20’lik pazar payı ile dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi konumunda bulunan Apple, yeni iPhone modellerinde şarj girişi kullanmayabilir. Bunun da en büyük sebebi, AB ülkelerinde satılacak olan telefonların USB Type-C şarj portuna sahip olması gerektiği. Apple da bu kurallara uyarak iPhone modellerinde kullandığı Lightning girişler yerine USB Type-C girişini tercih edebileceği konuşulmaktaydı. Ancak yeni sızdırılan haberlere bakacak olursak Apple, yeni iPhone modellerinde herhangi bir şarj portuna yer vermeyebilir.

Kullanılan kablosuz şarj teknolojisi standart hale gelecek

Apple, iPhone 8 serisinden beri tüm iPhone modellerinde kablosuz şarj desteğini sunmakta. Bu teknolojiyi de geliştirecek olan Apple, yeni iPhone modellerinde kablosuz şarj teknolojisini standart olarak sunabilir. AB’nin de yeni kurallar çerçevesinde USB Type-C portunu kullanmamak için böyle bir girişimde bulunabilir.

Neden AB’de USB Type-C zorunlu kılındı?

Bu durumun en büyük sebebi, artan teknolojik atıkların azaltılması ve geri dönüşümünün daha kolay olması. AB yayınladığı kurallar çerçevesinde, yeni çıkacak olan her türlü telefon veya akıllı herhangi bir cihazın şarj girişinin USB Type-C olması zorunluluğu getirildi. Böylelikle kulaklık, veri aktarım ve şarj girişleri aynı port üzerinden yapılarak büyük bir teknolojik atığın da önüne geçilmiş olacak.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, USB Type-C’nin maliyetinin yüksek olması ve Apple’ın da kablosuz şarj teknolojisinde devrimsel ataklar yapmaya başlaması nedeni ile yeni iPhone modellerine kablosuz şarj teknolojisini standart hale getirebilir. Bu yüzden de iPhone 14 ailesi dahil olmak üzere, yeni gelecek tüm Apple markalı akıllı cihazlarda kablosuz şarj teknolojisini görebileceğiz.

İLGİLİ MAKALE  Vergiler olmasaydı iPhone fiyatları ne kadar olurdu?

 

Peki ya veri aktarımı nasıl olacak?

Kablosuz şarjın standart olması ve yeni çıkacak iPhone modellerinde herhangi bir girişin olmaması ile birlikte insanların aklında veri aktarımın nasıl olacağı sorusu canlanıverdi. Yapılan haberlere göre iPhone’lardan yapılacak olan veri aktarımları da kablosuz bir şekilde yapılabilecek. Bu sayede de artık uzun ve modern olmayan kabloları hem taşımak hem de kullanmak zorunda kalmayacağız. Ayrıca yapılacak olan bu atılımla birlikte, AB’nin istediği teknolojik atıkların azalma projesi de bir bakıma desteklenmiş olacak.