iPhone 13 ailesinin satışa sunulmasının ardından teknoloji severlerin gözleri, direkt olarak iPhone 14 ailesi ile ilgili haberlere dönmüş durumda. Birçok radikal değişiklik alacak olan Apple, iPhone 14 modellerinde farklı tasarımsal özellikler görebilmemize neden olabilir. Fiyatı ile ilgili haberlerin sızması da Apple severlerin oldukça dikkatini çekmekte.

iPhone 14’ün özellikleri nasıl olacak?

Sızdırılan bilgilere göre Apple, iPhone 14 ailesinin tasarımında radikal değişikliklere gidecek. Çentikli tasarımdan vazgeçmesi beklenilen Apple, iPhone 14 ailesinde delikli ekran tasarımına yer verebilir. BU sayede ekranda olan bir delik ile birlikte, ön kamera da bu deliğe konuşlandırılacak. Performans olarak da iPhone 14 ailesi, iPhone 13 ailesine oranla çok daha iyi olacak. iPhone 13 serisinde A15 Bionic çip kullanılmıştı. Ancak Apple, iPhone 14 ailesinde A16 Bionic çip kullanmayı planlıyor. Bu işlemci 4 Nm üretim sürecinden geçecek. Hem daha küçük hem de daha hızlı çalışacak bu işlemci, aynı zamanda çok daha iyi bir pil tüketimine sahip olacak. Bütün bunlar ile beraber bir analiste göre, iPhone 14 ailesinde fiziksel sim kartlar kullanılmayacak. Sadece e-sim teknolojisine yer verecek olan Apple, standart iPhone 14 modellerinde 120 Hz ekran kullanmayacak. 6 GB ram kullanan iPhone 13 modelinde oldukça iyi performans alınmakta. Bununla beraber Apple, iPhone 14 modellerinde 8 GB ram kullanmayı planlamakta.

iPhone 14 ne zaman satışa sunulacak?

Apple yeni iPhone modellerini Eylül ayına tanıtmayı bir huy olarak edinmiş durumda. Bununla beraber de iPhone 14 modellerinin de 2022 yılının Eylül ayında tanıtılacağı düşünülüyor. Apple, bu lansman ile birlikte, yeni Apple ürünleri de sunabilir. Apple, iPhone 14 ailesinin bir mini versiyonun olmayacağı yönünde haberler ile çalkalanmakta. Bununla beraber mini isimli model yerine, farklı bir iPhone 14 modeli göreceğiz. Analistlerin yaptıkları tahminlere göre, 4 farklı iPhone 14 modeli tanıtılcak ve bu modellerden sadece 2 tanesi 120 Hz ekran tazeleme hızına sahip olacak. Eylül 2022’de yapılması beklenilen lansmandan sonra, Ekim 2022’de iPhone 14 serisinin satışa başlanılması hedeflenmekte.

iPhone 14 serisinin fiyatları nasıl olacak?

Apple’ın son 3 yıldır uyguladığı fiyat politikasına devam etmesi bekleniyor. Bununla beraber iPhone 13 serisinin fiyatları ile iPhone 14 serisinin fiyatları büyük bir benzerlik gösterebilir. Bütün bunlar ile beraber iPhone 14, 799 dolardan iPhone 14 Pro 999 dolardan ve iPhone 14 Pro Max ise 1099 dolardan satışa sunulabilir.

İLGİLİ MAKALE  Apple'ın CEO'su Tim Cook ne kadar maaş alıyor?

Apple, iPhone 14 serisinde mini modeline yer vermeyecek. Bu model yerine iPhone 14 Max modelinin yer alacağı düşünülüyor. Bu model de standart iPhone 14 ile iPhone 14 Pro modelinin arasında olması bekleniyor. Sızmış olan haberler incelendiğinde ise iPhone 14 Max modelinin fiyatı 899 dolar gibi bir fiyattan satışa sunulucağı düşünülmektedir.

Touch ID geri geliyor

Apple, en son  iPhone 8 serisinde Touch ID teknolojisine yer vermişti. Ancak diğer çıkan modellerde Face ID teknolojisinin yer alması ve bu modellerde fiziksel bir tuşun bulunmaması nedeni ile Touch ID teknolojisini kullanmamıştı. Ancak alınan radikal kararlardan biri Apple, tekrardan iPhone modellerine fiziksel tuş getirebilir. Bu sayede de Touch ID teknolojisi de yeni iPhone modellerinde kullanılabilir olacak. Ayrıca iPhone 5 serisindeki ses ve açma – kapama tuşları, yeni çıkacak olan iPhone 14 serisinde kullanılabilir.