İkinci el telefon alırken çok sık rastlanan bir durumdur telefonun çalıntı çıkması. İkinci el telefon alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. iPhone telefonlarda bu durum biraz daha kontrol altında olsada android telefon alırken başınız ağrıyabilir.

İzleyin: İkinci el telefonun çalıntı olup olmadığı nasıl anlanır? İkinci el telefon almak mantıklı mı?

İkinci el telefon almak mantıklı mı?

Artan döviz kurlarıyla birlikte, kullanıcıların birçoğu ikinci el telefonlara yöneldi. İkinci el telefon alırken seçtiğimiz telefon belli kriterleri karşılıyorsa, satın alınması oldukça mantıklı olabilir. Peki nedir bu kriterler?

İkinci el telefon, güvenilir bir yerden alınıyorsa satın alınması çok mantıklı. Bizden ikinci el telefon alan müşterilimiz oldukça memnun. Burda önemli olan ikinci el telefonu satın almadan önce gerekli kontrolleri mutlaka yapmalısınız.-Cem Ergün

İkinci telefon alırken dikkat etmemiz gerekenler:

 • Telefonun çalıntı olup olmadığı
 • Dış kasasının sağlamlığı
 • Dokunmatik ekran sağlamlığı
 • Batarya sağlığı
 • Kamera kontrolü
 • Daha önce sıvı alıp almadığı
 • Aksesuar girişlerinin kontrolü
 • Şarj dolumu kontrolü
 • Parmak izi okuyucusunun kontrolü

İkinci el telefon alırken en önemli nokta satın aldığınız yerdir. Mutlaka bir referans aracılığı ile güvendiğiniz bir yere gitmelisiniz. Tanıdığınız bir telefoncu yoksa Google kullanıcı yorumları sizlere yol gösterecektir.

İkinci el telefonun çalıntı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bir telefonun, çalıntı olup olmadığını anlamak aslında çok zor değil. Çalınan telefonun sahibi gerekli mercilere bu durumu bildirdi ise telefonun IMEI numarasını sorgulayarak öğrenebilirsiniz. Sadece çalıntı olup olmadığını değil, cihaz yurtdışı girişli ise de öğrenebilirsiniz. Satın almak istediğiniz telefon iPhone ise satın almadan önce mutlaka telefonunuzu açın. iPhone’mu bul özelliği sayesinde telefonun eski sahibi büyük ihtimalle cihazı kilitleyecektir veya bir not düşecektir. Android cihazlarda maalesef bu durum söz konusu değil. Sadece IMEI numarasını sorgulatabilirsiniz.

iPhone’umu bul özelli ile kullanıcı çalınan telefonunu kilitleyebilir ve telefonu kullanıma kapatabilir. Cihaz açıldığında ekranına uyarı mesajı getirebilir. Maalesef android grubunda böyle bir özellik yok sadece IMEI sorgulatarak kontrollerini yapabilirler.-Cenk Zortuna

IMEI numarası nasıl sorgulanır?

IMEI numara sorgulama işlemi turkiye.gov.tr adresinden tüm mobil cihazlar için yapılabiliyor.

İLGİLİ MAKALE  iPhone şarj portunu kaldırıyor. iPhone'larda kablosuz şarj dönemi başlayabilir

IMEI numarası sorgulama:

 • BU ADRESE GİRİN
 • IMEI no bölümüne cihazınızın IMEI numarasını girin
 • Sorgula butonuna basın

Telefonum çalıntı çıkarsa ne yapmalıyım?

Aldığınız telefonun IMEI sorgulamasını yaptınız ve çalıntı çıktı ise, size en yakın karakola gidip durumu bildirmelisiniz. Sizden bir takım bilgiler isteyeceklerdir. Ödeme faturanız veya ödeme dekontunuz, satın aldığınız kişinin veya  iş yerinin adresi.Tüm bu bilgileri verdikten sonra savcılık ifade için sizi çağıracaktır. İfadenizi verdikten sonra işlemlerin tamamı bitmiş olur.