Dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Instagram, yeni güncellemesi ile birçok özelliği değiştirmeyi planlamakta. Yayınlanacak olan yeni güncellemedeki bazı özellikler ise Stalker’ları çileden çıkartabilir. Gelecek olan yeni özelliklerin şu an için test aşamasında olduğunu söyleyen Alessandro Paluzzi, bu özelliklerin yakın bir zaman içerisinde kullanıcılara sunulacağını vurguladı. Bu yazımızda sizlere, Instagram’ın yeni gelecek olan özelliklerinden bahsedeceğiz.

Instagram’a hangi özellikler gelecek?

Instagram’a gelecek güncelleme ile birçok şey değişecek. Bununla beraber yeni eklenecek olan özellikler de bazı kullanıcıları çileden çıkartabilir. Alessandro Paluzzi’nin aktardıklarına göre birçok farklı özelliğin ve değişimlerin olacağı bu güncelleme ile Instagram resmen form değiştirecek. Gelin hep birlikte Instagram’a hangi özelliklerin geleceğini inceleyelim.

Çift tıklama ile hikaye beğenme

Yakın bir zaman içerisinde Instagram hikayeleri beğenme özelliğini aktif etmişti. Ancak şimdi de çift tıklama ile hikaye beğenme özelliği geliyor. Instagram gönderilerinde hali hazırda mevcut olan bu özelliğin hikayelerde de kullanılması, birçok kullanıcının sinirlerinin bozulmasına yol açabilir. Zira yanlışlıkla hikaye beğenme olayını çok fazla göreceğiz. Zaten standart gönderilerde çift tıklama ile beğenme özelliğinin olması büyük bir kullanıcı topluluğu tarafından sevilmiyorken, şimdi de bu özelliğin Instagram hikayeler kısmına gelmesi büyük tepkilere yol açabilir. Ancak hala bu özelliğin test aşamasında olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden kesin bir şekilde bu özelliğin kullanıcılara sunulacağı diye bir kaide bulunmamaktadır.

Profildeki tuşlar tekrardan düzenleniyor

Kendi Instagram profilimize baktığımızda karşımıza “Profili düzenle” gibi bazı tuşlar gelmekte. Ancak Instagram sıkılmış olmalı ki butuşları tekrardan düzenleme kararı aldı. Yapılacak olan güncelleme ile profilde bulunan bu tür tuşlar, akıllı telefonunuzun veya kullandığınız herhangi bir cihazın işletim sistemine göre düzenlenecek. Düzenlenen bu tuşlar da kullanıcılara çok daha fazla seçenek sunacak.

Profile daha fazla bağlantı ekeleyebileceksiniz

Instagram profilinize bağlantı ekleyebiliyorsunuz. Böylece diğer sosyal medya hesaplarınıza veya kendi internet sitenize, profilinizi inceleyenleri yönlendirebiliyorsunuz. Ancak buralara bağlantı eklemek için kısıtlı bir alanınız vardı. Şimdi ise bu alan genişletilecek. Bu sayede de kullanıcılar, istedikleri kadar bağlantı ekleyebilecek. Ancak bu özelliklerin ne zaman yayınlanıp yayınlanmayacağı ise tam bir merak konusu. Ayrıca test aşamasında olan bütün bu özelliklerin kesin olarak yayınlanacağını da söyleyemeyiz.

İLGİLİ MAKALE  Instagram kullanıcı adı nasıl değiştirilir? Adım adım Instagram hesap adı değiştirme

Gönderilerinizin sırasını düzenleyebileceksiniz

En çok beklenilen özelliklerden biri de sonunda ortaya çıktı. Normalde Instagram gönderilerinizin sırası, kronolojik olarak sıralanmaktaydı. Ancak ilerleyen günlerde bu durum değişebilir. Çünkü yeni yayınlanacak olan güncellemelerin birinde gönderi sırası değiştirme özelliğin açılacağı konuşulmakta. Bu sayede sevdiğiniz gönderileri daha üst sıralara alabilir ve içerik üreticiler de sponsorlu gönderilerini yukarı taraflara alarak, o tür kar amacı güden gönderilerinin üzerinde daha iyi bir hakimiyet kurabilir. Bu sayede de Instagram kullanımı çok daha kolay bir hale gelmiş olacak.

Durum ayarlama

Artık Instagram hesaplarınızda görülecek olan durumu da ayarlayabileceksiniz. Bu sayede profilinizde otomatik olarak gözükecek “Çalışıyor”, “Kutlama yapıyor”, “Mutlu” ya da “Meşgul” gibi ifadeler ayarlanabilir. Ayrıca kendinizde bir urum belirleyebileceksiniz. Bu sayede biri size ulaşmaya çalıştığında ilk olarak bu durumları görecek. Daha sonrasında da duruma uygun hareket edecek.