Google, uzun yıllardır gelişmeye devam eden teknoloji devi olarak farklı tür cihazlarda kullanılmaya devam ediyor. Sadece arama motoruyla değil ek hizmetleriyle oldukça kullanışlı olan Google, android telefonlardaki çeşitli uygulamalarla sık sık tercih ediliyor.

Android telefon kullanıcıları için oldukça kullanışlı olan Google Play Store, telefonlara uygulama indirmek ve yüklemek için gereken bir yazılımdır. Google tarafından tasarlanan uygulama ile birlikte yüzlerce farklı içeriğe ulaşıp telefonlara yükleme yapmak mümkündür. Oyun, eğlence, alışveriş, iletişim ve sosyal paylaşım gibi birbirinden farklı alanlarda kullanılabilecek uygulamalar Google Play Store üzerinden indirilir.

Akıllı telefonlarda kullanılan Google Play Store, belirli aralıklarla yenilendiği için yeni sürüme güncelleniyor. Telefonlarında son sürüm Google Play Store kullanmayan kişiler, güncelleme işlemini yapmak istiyor. Diğer uygulamaların güncelleme işlemi Play Store uygulamasından yapılırken uygulamanın güncellemesinin nereden yapıldığı konusu merak ediliyor. İçeriğin devamını inceleyerek hem uygulamanın detaylarına hem de güncelleme işleminin nasıl yapıldığına ulaşabilirsiniz.

Google Play Store Nedir?

Bir akıllı telefon kullanıcısının ihtiyaç duyduğu olmazsa olmaz uygulamalardan biri de Google Play Store ismi verilen mağaza uygulamasıdır. Akıllı telefonlara yüklenmesi gerekli olan uygulamaları indirmek ve güvenli bir şekilde yüklemek için kullanılan Google mağazası, her geçen gün yenilenmeye devam ediyor.

Hem ücretsiz hem de ücretli uygulamaların yer aldığı mağazada kullanıcıların ihtiyaç duyacağı onlarca farklı uygulama bulunuyor. Sosyal medya uygulamalarından bankaların mobil şubelerine kadar birbirinden farklı uygulamaları indirmek için Play Store mağazası tercih edilebiliyor. Uygulama ile indirme ve yükleme yaparken hataların yaşanmaması için son sürüm versiyonun kullanılması gerekiyor.

Google Play Store güncelleme

Google Play Store Nasıl Kullanılır?

Günümüzün en popüler ve kullanışlı mobil mağazası olan Google Play Store, android telefonlara uygulama yüklemek için kullanılan bir uygulamadır. Google tarafından her gün güncellenen ve yeni özellikler eklenen uygulama basit bir şekilde kullanılabilir. Uygulamayı kullanmak için Google hesabı ile oturum açılması gerekiyor.

Oturum açtıktan sonra arama yerinden veya kategoriler üzerinden istenilen uygulamaya ulaşmak ve indirme işlemini yapmak mümkündür. Siz de telefonunuzdaki Google Play Store uygulaması ile onlarca farklı içeriği kısa sürede indirip yükleyebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Eski telefonunuzu yeni gibi hissettirecek yöntemler

Google Play Store Nasıl Güncellenir?

Sıklıkla tercih edilen Google hizmetlerinden biri olan Play Store, sağlayıcı tarafından belirli aralıklarla yenilenmeye devam ediyor. Uygulamanın tüm özelliklerinin sorunsuz bir şekilde kullanılması için güncelleme işleminin yapılması gerekiyor.

Telefonunuzda kullandığınız Google Play Store yazılımının son sürümünü kullanmak için güncelleme işlemini yapmanız gerekir. Bu işlem için üç farklı yöntem vardır. Bu yöntemleri ayrıntılı bir şekilde inceledikten sonra hangi yöntemi tercih edeceğinize karar verebilirsiniz.

İzleyin: Play Store Güncelleme 2021 | Play Store Nasıl Güncellenir? (Update Google Play Store)

Ayarlardan Google Play Store Güncelleme

Uygulamayı güncelleme için tercih edilebilecek basit yöntemlerden biri de ayarlar bölümünü kullanmak olacaktır. Her ne kadar Google Play Store uygulaması otomatik olarak kendini güncellese de bazı sorunlar yaşandığı durumlarda elle güncelleme yapılabilir. Ayarlar üzerinden güncelleme işlemi oldukça basittir.

  • Play store güncelleme için yapılması gerekenler şunlardır;
  • Android telefonunuzda Play Store isimli uygulamaya giriş yapın.
  • Sol üst bölümde bulunan üç nokta simgesine tıkladıktan sonra menü bölümünden ayarları açın.
  • Ayarlar bölümünden kullandığınız Play Store uygulamasının sürümünü bulun ve üzerine 2-3 kez dokunun.

Belirtilen işlemleri yaptıktan sonra telefonunuz uygulamayı otomatik olarak güncelleyecektir. Eğer hali hazırda uygulamanın son sürümünü kullanıyorsanız, bununla ilgili bir uyarı alacaksınız.

Verileri Temizleyerek Google Play Store Güncelleme

Play Store uygulamasını kullanan kişilerin tercih edebileceği güncelleme yöntemlerinden biri de verileri temizlemek olacaktır. Bu işlemle birlikte android telefonlar, uygulama ile ilgili son sürüm kontrolünü yaparak güncelleme işlemini tamamlayacaktır. Bu işlemi yapmak için ilk olarak telefonunuzun ayarlar bölümünden yüklü uygulamalar kısmını bulun.

Uygulamalar listesinden Google Play Store uygulamasını açarak depolama sekmesine gelin. Depoyu temizle ve verileri temizleme komutlarına bastıktan sonra akıllı telefonunuzu yeniden başlatarak güncelleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

APK Kullanarak Google Play Store Güncelleme

Bazı durumlarda ayarlar üzerinden veya verileri temizleme işlemiyle güncelleme yapmak mümkün olmayabilir. Detayları açıklanan iki farklı yöntemi deneyip sonuç alamazsanız diğer bir yöntem olan APK ile yükleme yapma işlemini tercih edebilirsiniz. Akıllı telefonunuzdaki Play Store uygulamasını kaldırıp temiz bir yükleme yapmanız faydalı olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Android için en iyi 5 video indirme uygulaması (Kaynak: soru.com.tr)

İlk olarak akıllı telefonunuza Google Play Store uygulamasının son sürüm APK yükleme dosyasını indirmeniz gerekiyor. Telefonunuzun ayarlar bölümüne giriş yaptıktan sonra bilinmeyen uygulamaların yüklenmesine izin vererek APK dosyasını çalıştırıp yüklemeyi tamamlayabilirsiniz.

Google Play Store Güncel APK Nasıl Bulunur?

Akıllı telefonuna Google Play Store uygulamasını APK ile yüklemek isteyen kullanıcılar, güncel dosyaya ihtiyaç duyuyor. APK dosyasını bulmak için tercih edebileceğiniz farklı platformlar vardır. İnternet üzerinde Android cihazlara özel APK dosyası indirme hizmeti sunan web sitelerini tercih ederek uygulamanın güncel sürümünü edinebilirsiniz. Farklı kaynaklar üzerinden güvenli bir şekilde indirme yaptıktan sonra uygulamanın en güncel sürümünü kullanabilirsiniz.

Google Play Store Güncellemeleri Nerede Görülür?

Android cihazlarda güncelleme kontrol etme işlemi oldukça kolaydır. Ayarlar uygulaması içindeki güncellemeler bölümünden ilgili bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Cihazlarınızdaki uygulamaları güncel olarak kullanmanız sizin için faydalı olacaktır. Hem performans hem de güvenlik açısından güncel sürümleri kullanmak gerekiyor. Bu nedenle Google Play Store uygulamasını aktif olarak kullanmalısınız.

Bilgisayarlarda Google Play Store Kullanmak

Google tarafından sunulan Play Store hizmeti farklı işletim sistemlerindeki bilgisayarlarda da kullanılabiliyor. Uygulamayı çalıştırmak için kullanılabilecek emülatör türü yazılımlar olsa da en basit yol web tarayıcısı kullanmaktır. Herhangi bir web tarayıcısı üzerinden Google Play Store web sayfasına giriş yapabilirsiniz. Uygulamalarım bölümünden istediğiniz uygulamayı seçerek yükleme işlemini yapabilirsiniz.