IPhone 13 piyasaya sürüldüğünden beri teknoloji severlerin gözleri iPhone 14’e çevrilmiş durumda. Gelecek yıl tanıtılmasına kesin gözüyle bakılan iPhone 14 ve çeşitlerine dair sızıntılar, ortaya çıkmaya başladı.  Yaklaşık 9 ay sonra tanıtılacak olan iPhone 14 ailesinin tasarımı nasıl olacak?

Depolama alanı tekrar 2 katına çıkartılabilir

Apple, bu yıl piyasaya sürdüğü iPhone 13 modelleride maksimum depolama alanını 2 katına çıkartarak, Apple severlere sürpriz yaparak onları şaşırtmıştı. iPhone 13 Pro Max ile 1 TB depolama alanına kavuşan teknoloji severler, bu yıl Apple’dan daha fazlasını bekliyor.

Çin merkezli internet sitesi My Drivers’e göre, iPhone 14 olarak adlandırılacak olan yeni modelin depolama kapasitesi 2 TB olacak.

IPhone 14 ekranı nasıl olacak?

Ekran boyutları iki model için 6.08 inç iken diğer iki modelde 6.68 inç boyutlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Ekran tazeleme hızları konusunda ise henüz kesin bir bilgi bulunmuyor. IPhone 14 Pro Max dışındaki diğer modeller, 60 hz tazeleme hızına sahip olacak. İphone 14 Pro Max’in ekran tazeleme hızı sızdırılan bilgilere göre, 120 hz tazeleme hızıyla karşımıza çıkacağı söylenmekte.

Mini olarak adlandırılan bir model yok

Tanıtılmasına yaklaşık 9 ay olan yeni iPhone modellerinde, önemli bir değişiklik olacak. Mini takısını alacak bir iPhone 14 modeli yerine iPhone 14 Max adında bir cihaz tanıtılacağı ön görülüyor.

USB-C portu geliyor

Bu yıl ki tanıtalacak yeni iPhone modellerinden Pro ve Pro Max’in lightning girişi yerine USB-C girişi olacağı dolanan bilgiler arasında. Böyle bir değişimin en büyük sebebi ise ProRes video boyutlarının yüksek olmasından kaynaklı olabileceği gündemde.

iPhone 14 tasarımı nasıl olacak?

En son çıkan iPhone 13 modellerinde çentikli tasarım kullanılırken, sızdırılan görsellere bakılınca Apple’ın bu tasarımdan vazgeçtiği görülüyor. Çentikli tasarım yerine delikli tasarımı tercih edecek olan Apple, kullanıcılarına daha iyi bir ekran deneyimi sunmayı hedefliyor olabilir.

Ekran dışındaki diğer büyük değişim, kamera çıkıntısının artık olmayacağı. iPhone kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri olan kamera çıkıntısı, lens çizilmelerine ve hatta lenslerin kırılmasına kadar giden sorunlar doğurabiliyor. Bu yüzden Apple, kullanıcılarını dinleyerek yeni iPhone 14 modellerinde kamera çıkıntısından vazgeçebilir. Bu duruma bağlı olarak yeni iPhone 14 ailesinin kalınlığı, eski modellere göre biraz daha kalın olabilir.

İLGİLİ MAKALE  Popüler iPhone modeli satıştan kaldırıldı! iPhone'den beklenmeyecek hareket

Tasarlanan iPhone 14 Pro Max render görüntülerine göre iPhone 14’te kullanılan ses ve güç tuşları, iPhone 4 serisindeki gibi yuvarlak bir şekle sahip olacağı gözler önüne seriliyor.

Pil gücü nasıl olacak?

Teknoloji severlerin tahminlerine göre iPhone 14 ailesinin pil gücü, artan telefon kalınlığı nedeniyle daha büyük pilleri kullanacağını düşünüyor. Ayrıca yeni kullanılacak olan işlemci teknolojisi sayesinde hem daha stabil bir cihaz hem de daha az pil tüketiminin hedeflendiği yayınlanan raporlar içerisinde mevcut.

İşlemcilerde yaşanacak değişiklikler

Yeni iPhone 14 ailesinde kullanılacak işlemciler, A16 Bionic olarak adlandırılabilir. Birkaç farklı kaynağa bakıldığında işlemci üretiminin 4 nm olacağı söyleniyor. TSMC’nin son raporlarına baktığımızda “N4P” adıyla 5 nm üretimiyle gelen bir işlemcinin yeni İphone modellerinde kullanılacağını gösteriyor.

A16 Bionic adıyla gelmesi beklenen işlemcinin, A15’e kıyasla aynı üretim sürecinden (5 nm) geçmesi yüksek bir performans artışı sunmayabilir. Fakat N4P ile 5 nm seviyesinin sınırlarını zorlayacak, gözle görülür bir performans artışı yakalanmaya çalışılacak.

Kameradaki değişiklikler neler?

Kamera konusunda ise çok net ve kesin bilgiler mevcut değil. Render fotoğraflarının ve sızan bilgiler doğrultusunda, yeni modellerden sadece iPhone 14’te çift kamera kullanılacak. Kalan diğer 3 modellerde ise 3 kamera kullanılacak.

Jon Prosser’a göre, iPhone 14 Pro Max modelinin ekran altı kamera teknolojisiyle geleceğini söyledi. Gelecek yeni iPhone modellerinde, tasarım noktasında büyük değişimlerin olacağı söylentiler arasında.