Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olan Apple, Google’a rakip olabilmek adına yeni bir “Search” sistemi üzerinde çalışmaya başladı. Dünyanın en büyük arama motoru olan Google’da sadece arama motoru üzerinde çalışma yürütmüyor. Artık teknoloji devleri, her alanda ilerleme katetmek ve gelişmek istemekte. Fakat arama motoru konusunda kendisi ile yarışacak bir rakip yok. Ancak Apple gibi dişli bir firma, Google’a rakip olabilecek seviyede. Bu yazımızda sizlere, Apple’ın arama motoru sisteminin nasıl olabileceğinden bahsedeceğiz.

Apple yeni arama motoru çıkartacak

Blog yazarı Robert Scoble, Apple’ın kendi arama motoru üzerinde çalıştığını vurguladı. Hatta Apple’ın gelmiş geçmiş en pahalı projesinin bu aram motoru olduğunu belirten Robert Scoble, arama pazarında çok fazla rekabetin olmaması ile Apple’ın da bu pazardan pay almak istediğini gösteriyor. Google ile Apple büyük bir rekabet içerisinde. Android işletim sistemi ile iOS işletim sisteminin arasındaki rekabet her gün artıyor. Ancak yine de bu iki şirket arasında belirli anlaşmalar imzalanmış durumda.

Apple neden böyle bir girişimde bulunacak?

Bu durumun en büyük sebebi, iOS ve Safari kullanıcılarının çok büyük bir kitleye ulaşması. Bu kadar büyük bir kitleye ulaştıktan sonra ise Google’ın tahtını kolayca sallayabilirler. Bununla birlikte arama motoru pazarında Google’dan başka bir firma yok. Tabii ki Google dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri. Ancak Apple gibi dev bir teknoloji firması, Google’ı tahtından edebilir.

Topladığı kitleye güvenen Apple, bu kitle ile beraber Google’ı tahtından edebilir. Bununla beraber Apple, reklam gelirlerinden faydalanmak istiyor ve bu proje için de oldukça geniş bir bütçe ayırmış durumda. Fakat yine de birçok uzman, Apple’ın Google’a karşı rakip bile olamayacağını belirtiyor. Bunun en büyük sebebi ise insanların Google’a alışmış olması. Ne kadar Safari ya da iOS kullanırsanız kullanın, yine de Google’dan vazgeçmeyeceksiniz. Çünkü çok uzun yıllar boyunca bu pazarda tekelleşen Google, insanların güvenin de kazanan şirketlerden biri.

Anlaşma var

Google ile Apple arasında bir anlaşma bulunmaktadır. Bu anlaşmaya göre Google, her yıl Apple’a 20 milyar dolar verecek ve Safari tarayıcısının ilk arama motoru seçeneği olacak. Bu anlaşma nedeni ile de Apple’ın böyle bir hamlede bulunması normal şartlarda mümkün değil. Fakat Apple yine de pazardan daha çok pay almak için böyle bir girişimde bulunabilir. Bu sayede de uzun vadede 20 milyar dolardan çok daha fazlasını kazanabilir. Ancak belirtmek gerekir ki, Apple’ın böyle bir işe kalkışması, büyük bir hüsran ile sonuçlanabilir. Bu yüzden de Apple’ın atacağı adımların oldukça güvenli olması gerekmektedir.

İLGİLİ MAKALE  iPhone'un ses kalitesinden memnun değilseniz bir de bunu deneyin! Gizli iPhone özelliği (Kaynak: soru.com.tr)

Bu anlaşmanın bozulması dahilinde Google, büyük bir Apple kullanıcı kitlesini kafadan kaybedebilir. Ancak insanlar yeni alışkanlık edinmek istemeyebilir ve Google’ın araçlarını kullanmaya devam edebilir. Benzer bir hamleyi zamanında Microsoft yapmıştı. Sonuç ise hüsran olmuştu. Çok büyük teknoloji firmaları bile hala Google’a bu konuda rakip olamazken, Apple’ın başarılı olabileceği çok fazla beklenmiyor. fakat Apple, her zaman alanında öncü adımlar atmış ve diğer teknoloji devlerinin ilham kaynağı olmayı başarmıştır. Bu gibi özellikleri ile Apple, her zaman diğer teknoloji firmalarından farklı bir şekilde ön sıraya yerleşmiştir. Bu yüzden bu hamleyi bir de Apple’dan görüp, tekrardan konuşmak en mantıklı seçenek olacaktır.