Mail adresleri; ciddi iş yazışmaları, toplantı planlamaları, akademik hayat içerisindeki görüşmeler ve bunlara benzer diğer görüşmeler için kullanılan adreslerdir. Mail adresleri içerisinde özel bilgilerin yer edinebilecek olması, mail adreslerinin korunmasını zorunlu kılmıştır.

Mail araçları içerisinde hem en güncel olan, hem de güvenliğin üst düzeyde tutulması gereken araç; G-mail olarak isimlendirilen ve gmail şeklinde yazılan araçlardır. Gmail adreslerinin güvenilir olması için de şifre gerekirken; şifre değiştirme yapılabilir mi, şifre değişiminde neler gerekir, başlıklarına da değinilmelidir.

Gmail Şifre Değiştirmek Neden Önemli?

Mail hesapları, hangi mail bağlantısına sahip olursa olsun, şifreler sayesinde korunması gereken ve özel kabul edilen adreslerdir. Özellikle; ciddi yazışmaların yapıldığı, dosya ve özel içeriklerin iletilmesinin sağlandığı ve kişiye özgü her türlü bilginin olabildiği için, mail adresi korumasına daha da fazla önem verilmesi gerekir.

Ayrıca, mail adreslerine erişim sağlanmak için yapılan şifre çalımı gibi siber saldırılar da söz konusu olabilir. Bu tür saldırı durumlarında, mail adresine sahip olan kişinin yeniden mağduriyet yaşamaması için şifreler belirlenir. Belirlenen şifrelerin mevcut olmasına ek olarak, şifrelerin değiştirilmesi de mümkündür.

Gmail oturum açma nasıl yapılır?

Gmail oturum açma nasıl yapılır?

Gmail Şifre Değiştirme Hangi Durumlarda Yapılır?

Mail adreslerinin şifresini değiştirmek, hem sorunlar karşısında hem de yalnızca güvenlik açısından yapılabilen bir işlemdir.

Bununla birlikte, genel olarak gmail şifre değiştirme nedenleri şöyledir:

  • Şifrenin ikinci kişilere ulaşması
  • Giriş bilgilerinin unutulması durumunda, şifre değiştirme araçlarının kullanılacak olması
  • İkinci kişiler tarafından hesabın çalınmış olması ve şifrenin artık biliniyor olması
  • Kullanılan şifrenin herkes tarafından tahmin edilebilir bir şifre (Doğum tarihi, sıralı ve basit düzeydeki rakamlar veya her insan tarafından önemli kabul edilen tarihler vb.) olması

Gibi durumlarda, gmail şifre değiştirme yapılabilir.

İzleyin: GMAİL ŞİFRE DEĞİŞTİRME (GOOGLE HESABI ŞİFRE DEĞİŞTİRME)

Gmail Şifre Değiştirme İçin Neler Gerekir?

Mail adreslerinin şifreleri değiştirilirken, hem teknik olarak hem de uygulama olarak bazı gereksinimlere ihtiyaç duyulur. Teknik olarak, gereken malzemelerin temin edilmesi gerekirken; uygulama olarak ise nasıl şifre değiştirme adımlarının uygulanması gerektiğine dair bir bilgiye ulaşmak gerekir.

İLGİLİ MAKALE  Altyapısız internet tarifeleri: Turkcell Superbox, Vodafone Redbox ve Türk Telekom Evimde Mobil Wi-Fi

İlk olarak, mail adreslerinin internet üzerinden kullanıldığı da göz önünde tutularak, çekim gücü yeterli olan internet ağ bağlantısının sağlanması gerekecektir. Bu bağlantı sağlanırken kullanılacak olan cihaz ise, hem internet bağlantısına uygun olan hem de gmail erişimine uygun olan bir cihaz olmalıdır. Ayrıca, mail adresinin şifresinin hangi yöntemle değiştirileceğine göre de bazı malzemeler gerekecektir. Uygulama olarak ise, şifre değişiminde nelere dikkat edilmesinin büyük önem arz ettiği ve ne şekilde şifre değişiminin yapılacak olduğunun bilgisine ulaşılmalıdır.

Gmail şifre değiştirme nasıl yapılır?

Gmail şifre değiştirme nasıl yapılır?

Gmail Şifre Değiştirme Yöntemleri Nelerdir?

Kullanılmakta olan gmail adreslerinin şifresi değiştirilecekken, güncel şifrenin biliniyor olup olmamasına göre tercih edilebilecek yöntemler vardır. İlk olarak, kullanımda olan ve değiştirilmesi planlanan şifre bilinmiyorsa; mail adresi üzerinde kayıtlı olan telefon numarası veya kurtarma mail adresi yardımıyla şifre değiştirme yöntemi kullanılabilir. Eğer kullanımda olan ve değişimi istenen şifrenin bilinmesi durumu söz konusuysa; güncel şifre yazılarak, doğrudan mail adresi içerisinde şifre değiştirme yöntemi uygulanabilir. Her iki yöntem de, hesap sahibinin mail adresini daha güvenilir kılmasına yardımcı olacaktır.

Gmail Şifre Değiştirme Nasıl Sağlanır?

Gmail adreslerinin şifresi değiştirilirken, belirtilen adımların sırasına ve tam olarak yapılış şekline dikkat edilmelidir. Öncelikle, mail adresinin kullanımda olan şifresi biliniyorsa; gmail hesabı için oturum açılır ve bu oturum üzerinden ‘ayarlar’ kısmına girilir. Alt kısımda kalan ‘şifre değiştir’ alanı tercih edilir ve boşlukların doldurulması sağlanır.

İlk olarak, kullanımdaki şifrenin bir kez ve kullanılmak istenen şifrenin iki kez (İkinci kez şifrenin yazılması, doğrulamanın sağlanması ve şifrenin doğru hatırlandığına emin olmak içindir.) yazılması sağlanır. Boşlukların hemen ardından, alt kısımda kalan ve mavi renkli olan ‘onayla’ seçeneği de kabul edildikten sonra şifre değiştirilmiş olur.

Eğer şifre hatırlanmıyorsa da; gmail giriş araçlarında yer alan ‘şifremi unuttum’ sekmesine giriş yapılır ve doğrulama kodu talep edilir. Bu kod, mail adresi üzerinde kayıtlı olan telefon numarasına veya mail adresine iletilir. Üç dakikalık süre içerisinde, alınan kodun istenen alana tuşlanması sağlanır. Bu aşamadan sonra yeni bir şifre belirlenir ve şifre değişimi tamamlanmış olur.

İLGİLİ MAKALE  WhatsApp'a nasıl şifre konulur? - WhatsApp şifre koyma ve parmak izi kilidi (Kaynak: soru.com.tr)

Gmail Şifre Değiştirme Ne Sıklıkta Yapılabilir?

Mail adresleri için yapılacak olan şifre değişimi için belirlenen bir zaman kısıtlaması söz konusu değildir. Doğal olarak, istenilen zaman içerisinde ve istenilen sayıda olacak şekilde şifre değişimi yapılabilir. Ancak; şifre değişimi sıklığı, mail platformları tarafından dikkat çekici ve güvenlik zedeleyici olarak bulunan, hesapların askıya alınarak veya doğrudan kapatılarak kullanım dışı bırakılmasına neden olabilecek bir durumdur. Bu nedenle, ayda en fazla üç kez mail adresi şifre değişimi yapılması önerilecektir.

Video: E Posta Şifre Değiştirme [Kesin Çözüm]

Gmail Şifre Değiştirme İşlemi Kimler Tarafından Yapılabilir?

Mail adresi kullanıcıları, hesaplarını açarken bazı doğrulamaları yerine getirmekle yükümlüdür. Mail adresleri üzerinden işlenebilecek her türlü; suça karışma, gizliliği kırma, özel hayata müdahale ve buna benzer sorunlar, nedeniyle mail adreslerinin kontrollü davranması gereklidir.

Doğal olarak da, hesaplar açılırken; kullanıcı olmak isteyen kişinin yaşının ne olduğu iletişim bilgileri ve mail adresine erişimin hangi İP numaraları cihazdan olduğu bilinmelidir. Bu tür bilgilere erişim olanağı veren ve doğal olarak da mail adresine sahip olan her kişi, mail adresine ait olan şifreyi değiştirme hakkına da sahiptir.

Gmail Şifre Değiştirme Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Gmail adresleri için şifre değiştirmek isteyen, ancak zaman kısıtlılığı nedeniyle bu işleme fırsat tanıyamayan kişiler olabilir. Ancak mail adresleri için güncel şifre oluşturma ve onaylama işlemi, on dakikadan çok daha kısa bir sürede tamamlanan bir işlemdir. Ayrıca, internet bağlantı gücünün de fazla olması; işlemin çok daha hızlı ve kişiyi yormadan gerçekleştirilmesine neden olacaktır.